Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
21 listopada 2018

Zbierali kasztany i żołędzie

Drukuj

19 listopada w siedzibie Wspólnoty Leśnej w Sławkowie odbył się finał „Akcji zbiórki kasztanów i żołędzi”. To coroczna inicjatywa, mająca na celu ochronę leśnej fauny w trudnych warunkach zimowych, zbliżenie do natury oraz kształtowanie właściwych postaw i nawyków ekologicznych została przeprowadzona po raz kolejny przez Radę Dzielnicy Strzemieszyce Wielkie. Rywalizacja między uczniami strzemieszyckich placówek oświatowych trwała od 20 września. Na wielki finał zaproszone zostały najaktywniejsze dzieci wraz z nauczycielami Zespołów Szkolno –Przedszkolnych: nr 3,4,5, które zebrały najwięcej „jesiennych darów ”.

W ostatni poniedziałek, w ramach przedsięwzięcia Filia 8 dąbrowskiej biblioteki przygotowała dla uczestników konkurs i warsztaty obejmujące wiedzę i umiejętności z zakresu przyrody i tematyki leśnej. Konkurencje miały charakter szlachetnej rywalizacji między drużynami Dębu, Klona i Brzozy. Dla finalistów przygotowano 20 zadań konkursowych, min.: quizy, rebusy, krzyżówkę, puzzle, kalambury, test wyboru, taniec z parasolami. Dzieci poprzez zabawę uczyły się rozpoznawać grzyby, drzewa, zwierzęta, zawody leśne, odpowiadały o zasadach zachowania w środowisku przyrodniczym i kompletowały własną apteczkę pierwszej pomocy.

Sama akcja nie ogranicza się jedynie do zbiórki kasztanów. Przez dwa miesiące młodzi uczestnicy mieli okazję wziąć udział w konkursach, zabawach ekologicznych, spotkaniach edukacyjnych z myśliwymi i leśnikami. Poznawały nie tylko zwyczaje zwierząt i sposoby ich ochrony, ale i wiele uwagi poświęcały dąbrowskiej przyrodzie.

Liderzy zbiórki zostali uhonorowani dyplomami i cennymi nagrodami (deskorolki, rolki, zestawy gier rodzinnych, radia kieszonkowe, termosy, książki o Dąbrowie Górniczej, opaski odblaskowe i in.) ufundowanymi przez Zarząd Rady Dzielnicy oraz Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej UM.
Tegoroczna akcja zakończyła się wielkim sukcesem. Dzieci ze strzemieszyckich placówek oświatowych zebrały ponad 3 tony owoców leśnych. Zostały one już przekazane do Koła Myśliwskiego „Cietrzew”, z przeznaczeniem na zimowe dokarmianie zwierząt. Rekordzistka, uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 – uzbierała 536 kg. Drugie miejsce zajął uczeń Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5, który uzbierał 404 kg przysmaków dla leśnych zwierząt a trzecie miejsce przypadło uczniowi ZSP nr 4 (254 kg).

Po oficjalnym rozdaniu nagród radni Rady Dzielnicy oraz Panie z Koło Gospodyń ze Strzemieszyc Wielkich zaprosili wszystkich na pachnące pieczonki oraz słodki poczęstunek. Akcję swoim patronatem objął Prezydent Dąbrowy Górniczej.

 

Czytaj więcej

Rekreacja

Kiermasz wielkanocny w CH Pogoria

Strona główna

Weekend w mieście

Rekreacja

Spotkanie z triumfatorami europejskich rozgrywek

Strona główna

Wsparli dąbrowską kulturę