Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
21 listopada 2018

Zbierali kasztany i żołędzie

Drukuj

19 listopada w siedzibie Wspólnoty Leśnej w Sławkowie odbył się finał „Akcji zbiórki kasztanów i żołędzi”. To coroczna inicjatywa, mająca na celu ochronę leśnej fauny w trudnych warunkach zimowych, zbliżenie do natury oraz kształtowanie właściwych postaw i nawyków ekologicznych została przeprowadzona po raz kolejny przez Radę Dzielnicy Strzemieszyce Wielkie. Rywalizacja między uczniami strzemieszyckich placówek oświatowych trwała od 20 września. Na wielki finał zaproszone zostały najaktywniejsze dzieci wraz z nauczycielami Zespołów Szkolno –Przedszkolnych: nr 3,4,5, które zebrały najwięcej „jesiennych darów ”.

W ostatni poniedziałek, w ramach przedsięwzięcia Filia 8 dąbrowskiej biblioteki przygotowała dla uczestników konkurs i warsztaty obejmujące wiedzę i umiejętności z zakresu przyrody i tematyki leśnej. Konkurencje miały charakter szlachetnej rywalizacji między drużynami Dębu, Klona i Brzozy. Dla finalistów przygotowano 20 zadań konkursowych, min.: quizy, rebusy, krzyżówkę, puzzle, kalambury, test wyboru, taniec z parasolami. Dzieci poprzez zabawę uczyły się rozpoznawać grzyby, drzewa, zwierzęta, zawody leśne, odpowiadały o zasadach zachowania w środowisku przyrodniczym i kompletowały własną apteczkę pierwszej pomocy.

Sama akcja nie ogranicza się jedynie do zbiórki kasztanów. Przez dwa miesiące młodzi uczestnicy mieli okazję wziąć udział w konkursach, zabawach ekologicznych, spotkaniach edukacyjnych z myśliwymi i leśnikami. Poznawały nie tylko zwyczaje zwierząt i sposoby ich ochrony, ale i wiele uwagi poświęcały dąbrowskiej przyrodzie.

Liderzy zbiórki zostali uhonorowani dyplomami i cennymi nagrodami (deskorolki, rolki, zestawy gier rodzinnych, radia kieszonkowe, termosy, książki o Dąbrowie Górniczej, opaski odblaskowe i in.) ufundowanymi przez Zarząd Rady Dzielnicy oraz Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej UM.
Tegoroczna akcja zakończyła się wielkim sukcesem. Dzieci ze strzemieszyckich placówek oświatowych zebrały ponad 3 tony owoców leśnych. Zostały one już przekazane do Koła Myśliwskiego „Cietrzew”, z przeznaczeniem na zimowe dokarmianie zwierząt. Rekordzistka, uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 – uzbierała 536 kg. Drugie miejsce zajął uczeń Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5, który uzbierał 404 kg przysmaków dla leśnych zwierząt a trzecie miejsce przypadło uczniowi ZSP nr 4 (254 kg).

Po oficjalnym rozdaniu nagród radni Rady Dzielnicy oraz Panie z Koło Gospodyń ze Strzemieszyc Wielkich zaprosili wszystkich na pachnące pieczonki oraz słodki poczęstunek. Akcję swoim patronatem objął Prezydent Dąbrowy Górniczej.

 

Czytaj więcej

Strona główna

Przebudowa ulicy Młodych. Objazd dla autobusów linii 644 i 645

Wiadomości

Wyjątkowe książki dla pacjentek onkologicznych

Komunikaty

przetarg na najem przy ul. Żeglarskiej

Strona główna

W Dąbrowie Górniczej działa Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży