Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
4 września 2023

Zapraszamy na Dąbrowską Masę Krytyczną

Drukuj

Spotykamy się 16 września na placu pod Pałacem Kultury Zagłębia, by stąd wyruszyć na 14-kilometrową trasę nad Pogorię III. Tam na rowerzystów czekać będzie przepyszna zalewajka.

Dąbrowska Masa Krytyczna wyruszy spod Pałacu Kultury Zagłębia o godz. 14, zbiórka na placu Wolności 20 minut wcześniej.

– Chcemy zachęcić rowerzystów z Dąbrowy Górniczej, i nie tylko, do wspólnej aktywności, a przy okazji posłuchać ich opinii o wybudowanej w mieście infrastrukturze rowerowej i oczekiwaniach względem jej rozwoju – mówi Wojciech Juroff, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej, które organizuje tegoroczną Dąbrowską Masę Krytyczną we współpracy ze stowarzyszeniem Rowerowa Dąbrowa.

Trasa przejazdu została tak zaplanowana, żeby rowerzyści mogli zobaczyć z bliską nową infrastrukturę komunikacyjną: „obwodnicę”, centrum przesiadkowe i nowy układ komunikacyjny śródmieścia oraz w rejonie stacji kolejowej w Gołonogu.

Zapraszamy całe rodziny, również seniorów, bo jazda na rowerze ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia, zmniejszając podatność na udary czy zawały – zachęca Dorota Strumińska, prezes stowarzyszenia Rowerowa Dąbrowa.

***

Bartosz Chmielewski: Jazda na rowerze kojarzy mi się bardziej z odskocznią od zgiełku, tłumu, miasta. Czemu ma służyć wspólny przejazd rowerowy w licznej grupie?

Dorota Strumińska: – ​Wyjazd na ulicę miasta wielkiej grupy rowerzystów ma przede wszystkim pokazać i uświadomić innym skalę ruchu rowerowego: ludzi jeżdżących na rowerze jest i będzie coraz więcej. Chcemy, żeby kierowcy nas dostrzegli. Niestety, rowerzyści na polskich drogach ciągle nie czują się w pełni bezpiecznie, tak jak to jest w wielu innych europejskich krajach.

 

A jak pani oceni naszą dąbrowską infrastrukturę rowerową?

– Warto to podkreślić: zrobiono w tym zakresie wiele, nowe drogi rowerowe, zjazdy z rond, centra przesiadkowe. My rowerzyści chcemy jeszcze więcej, ale istotne jest, że ta infrastruktura w Dąbrowie ciągle się rozwija. Osobiście jestem zachwycona, jak szybko i wygodnie mogę dostać się rowerem z domu na Pogorię.

Warto w tym miejscu podkreślić, że wrześniowa trasa przejazdu została tak zaplanowana, żeby rowerzyści nową infrastrukturę zobaczyli z bliska.

– Tak, nasza trasa oprócz terenów zielonych będzie przebiegała przy nowej infrastrukturze rowerowej. Będziemy mogli wspólnie zobaczyć, jak Dąbrowa staje się jeszcze bardziej rowerowa.

Mówi pani „wspólnie”. Rozumiem, że podkreślenie idei wspólnoty w trakcie przejazdu jest istotne?

– Oczywiście! Spotykamy się wielką grupą, którą łączą wspólne zainteresowania. A grupa ta jest różnorodna, rower to świetna opcja do jeżdżenia z małymi dziećmi, ale również dla seniorów – tym bardziej, że regularne korzystnie z roweru ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia. Oprócz poprawiania własnej kondycji zmniejszamy podatność na udar i zawał.

Czy poza Dąbrowską Masą Krytyczną można państwa gdzieś jeszcze zobaczyć?

– Dąbrowska Masa Krytyczna to duże i spektakularne wydarzenie, ale my działamy cały czas, np. już kolejny rok organizujemy rodzinne przejazdy rowerowe z przewodnikiem-historykiem, poznajemy naszą małą ojcowiznę. Najbliższy przejazd „Rowerem wokół potoku Trzebyczka” planujemy na 17 września. Z kolei 19 października organizujemy prelekcję „Skąd ząbki w Ząbkowicach”. Wszystkie wydarzenia można śledzić na naszym facebookowym profilu Rowerowa Dąbrowa. A tymczasem widzimy się 16 września na Dąbrowskiej Masie Krytycznej. Serdecznie zapraszam.

Rozmawiał Bartosz Chmielewski

 

Czytaj więcej

Wiadomości

Poradnia onkologiczna w Przychodni Merkury

Biznes

II przetarg na najem przy ul. Żeglarskiej

Rekreacja

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Transportowej i ul. Rudnej