12 lutego 2019

Zagadki czasu i przestrzeni

Muzeum Miejskie ,,Sztygarka” zaprasza 14 lutego, o godz. 17.00 na kolejne spotkanie z cyklu Tajemnice świata – ,,Zagadki czasu i przestrzeni”

Czas i przestrzeń stanowią istotną część naszej rzeczywistości. Zrozumienie natury przestrzeni i ruchu jest jednym z najważniejszych wyzwań nauki i filozofii. Od zarania dziejów najwięksi myśliciele poświęcali tym zagadnieniom wiele uwagi. Miało to wielki wpływ na rozwój geometrii i mechaniki nieba.

– W czasie wykładu krótko omówimy historię naszych wyobrażeń o naturze czasu i przestrzeni. Więcej uwagi poświecimy wyobrażeniom czasoprzestrzeni w dobie mechaniki kwantowej i ogólnej teorii względności. Termin wyobrażenia jest tu użyty celowo, gdyż, tak naprawdę, wiemy stosunkowo niewiele. Nie przeszkadza nam to w tworzeniu różnych modeli matematycznych czasoprzestrzeni, które są składnikami modeli i teorii fizycznych. Zwrócimy uwagę na istotność różnicy między rzeczywistością i jej matematycznym modelem – opowiada prof. dr hab. Jan Sładkowski.

Ile mamy wymiarów przestrzennych? Ile czasowych? Jak wielki jest Wszechświat? Czy coś takiego jak czasoprzestrzeń w ogóle istnieje? Natura skrywa przed nami wiele tajemnic, a części z nich prawdopodobnie nigdy nie poznamy. Czwartkowy wykład pozwoli się do nich nieco zbliżyć.

Bilety w cenie 5 zł.


Czytaj więcej

Wiadomości

Pogorie na falach

Wiadomości

103 lata Dąbrowy Górniczej

Wiadomości

Święto wojska polskiego

Wiadomości

Weekend w mieście