Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
22 maja 2024

Ząbkowicki amfiteatr przejdzie metamorfozę

Drukuj

Na mapie Ząbkowic pojawi się atrakcyjne i wyczekiwane przez mieszkańców miejsce, służące rekreacji i aktywnemu spędzaniu czasu. Mowa o zagospodarowaniu terenu po amfiteatrze, którego centralnym punktem będzie tężnia solankowa.

Projekt „Amfiteatr pełen życia”, zakładający taką właśnie metamorfozę tego miejsca, został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego w 2021 r. W głosowaniu pomysł zyskał poparcie mieszkańców i został wybrany do realizacji. Zawarte w nim założenia przełożono na konkretne rozwiązania, które zostały skonsultowane z mieszkańcami dzielnicy. Wartość inwestycji oszacowano na 890 tys. zł.

Przetargi – brak chętnych i wysokie ceny

– Zaczęliśmy od zabezpieczenia, na sesji Rady Miejskiej w grudniu 2021 r., w uchwale budżetowej środków finansowych na realizację zadania. Już na tym etapie, w związku z rozpędzającą się inflacją, zostały one podwyższone do kwoty 1 mln 100 tys. zł – przypomina Piotr Drygała, naczelnik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej UM w Dąbrowie Górniczej.

Jak się okazało, podniesione finasowanie nie zażegnało innych, dotykających szereg miast komplikacji. Zawirowania na rynku budowlanym wywołane pandemią koronawirusa, związane z tym m.in. trudności z dostępem do materiałów budowlanych i ich rosnące ceny, nie ułatwiały realizacji tego przedsięwzięcia. Na początku 2022 r. doszedł kolejny problem, będący pokłosiem ataku Rosji na Ukrainę, czyli odpływ pracowników z firm, kłopoty z zaopatrzeniem i dalsze podwyżki cen. Wszystko to miało odzwierciedlenie w staraniach o sfinalizowanie projektu „Amfiteatr pełen życia”. 

W pierwszym postępowaniu przetargowym na realizację tej inwestycji nie wpłynęła żadna oferta. W dwóch kolejnych znaczenie przekraczały założony budżet. Za czwartym razem, w połowie maja tego roku, udało się wyłonić wykonawcę. Będzie nim firma Max-Bud1, która zaoferowała 1 mln 23 tys. zł. Wkrótce powinna zostać podpisana umowa na wykonanie tego zadania i od tego momentu w ciągu 4 miesięcy ma być widoczny jego efekt.

Taki będzie amfiteatr

W rejonie al. Zwycięstwa, na terenie po dawnym amfiteatrze, stanie tężnia solankowa wykonana z drewna modrzewiowego, a przy niej pergola i ławki. Wiązki, po których w tężniach spływa woda z solanką, będą ze śliwy tarniny, czyli gatunku krzewu z rodziny różowatych. Na pergoli zamontowane zostaną litery przestrzenne tworzące napis ZĄBKOWICE. Obszar będzie oświetlony, przebiegną po nim alejki parkowe, przy których stanie 10 ławek i 6 koszy na śmieci. Nie zabraknie też 4 stojaków rowerowych, a istniejące ławki betonowe pokryte zostaną drewnianymi siedziskami. Przy al. Zwycięstwa wyznaczone będą dwa miejsce postojowe dla niepełnosprawnych, co ułatwi im dotarcie do tężni. Nietrudno się domyślić, że wśród mieszkańców dzielnicy będzie to popularne miejsce spacerów, spotkań i odpoczynku. 

Wizualizacja tężni solankowej w Ząbkowicach

5

Czytaj więcej

Rekreacja

Rusza sezon kąpielowy nad Pogoriami. Nie zapominaj o zdrowym rozsądku i bezpieczeństwie

Wiadomości

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Szpakowej i ul. Rudnej

Rekreacja

Kibicuj biało-czerwonym w Fabryce Pełnej Życia