Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
19 maja 2022

Za granicę zabierz dowód rejestracyjny, osobisty i prawo jazdy. Pamiętaj o tablicy na bagażnik rowerowy

Drukuj

Zbliża się okres częstszych podróży zagranicznych. Kiedy poza Polskę wybieramy się autem, trzeba pamiętać o posiadaniu przy sobie dokumentów. Pogoda sprzyja też wyjazdom na rower. Jeżeli przewozimy go na bagażniku z tyłu samochodu, powinniśmy na nim mieć tablicę rejestracyjną.

W Polsce praktycznie nie musimy mieć przy sobie dokumentów pojazdu w tradycyjnej formie. W razie kontroli policjanci korzystają z elektronicznych baz danych CEPiK. Nawet posiadając tylko pozwolenie czasowe ( tzw. „dowód miękki”), którego ważność została wydłużona w ramach nadal obowiązujących regulacji wprowadzonych w ustawie „covidowej”, również nie powinniśmy napotkać problemów.

Za granicę z „papierami”

– Sytuacja ta wygląda jednak odmiennie w przypadku służb w innych państwach, które nie mają dostępu do naszych baz danych związanych z pojazdami oraz nie podlegają regulacjom polskiej ustawy „covidowej”. Zatem, aby uniknąć utrudnień w poruszaniu się pojazdem poza granicami naszego kraju konieczne jest posiadanie dowodu rejestracyjnego z ważnym badaniem technicznym. W związku z tym, jeśli nie odebrałeś jeszcze „stałego” dowodu rejestracyjnego warto zgłosić się do Referatu Rejestracji Pojazdów przed wyjazdem na zagraniczną wycieczkę – mówi Michał Dratwiński, kierownik Referatu Rejestracji Pojazdów UM w Dąbrowie Górniczej.

Żeby odebrać dowód rejestracyjny, trzeba umówić wizytę w Urzędzie Miejskim. Można to zrobić za pośrednictwem strony www.kalendarz.dg.pl, gdzie należy wybrać usługę Pojazdy/Kierowcy i punkt B – „inne sprawy komunikacyjne”. Wizytę umówić można również dzwoniąc do Centrum Obsługi Klienta pod numer 32 295 67 00.

Prowadząc auto za granicą, powinniśmy mieć przy sobie w tradycyjnej formie również prawo jazdy, dowód tożsamości i potwierdzenie ubezpieczenia OC.

Trzecia tablica na bagażnik

Wakacyjna pogoda sprzyja również wycieczkom na „dwóch kółkach”, co wiąże się ze zwiększonym zainteresowaniem bagażnikami rowerowymi montowanymi z tyłu pojazdu. Zgodnie z przepisami, takie bagażniki muszą być oznakowane trzecią, dodatkową tablicą rejestracyjną. Żeby się w nią zaopatrzyć, trzeba złożyć zamówienie w Referacie Rejestracji Pojazdów. Realizacja trwa kilka dni, a opłata wynosi 53 zł. W tym wypadku wizytę również można umówić internetowo albo telefonicznie.

Formularz wniosku o wydanie tablicy i numer konta do opłaty skarbowej.

Czytaj więcej

Strona główna

Urodzinowy weekend w mieście

Wiadomości

MOPS przyjmuje wnioski o dodatek węglowy. Można je złożyć również elektronicznie

Wiadomości

Dąbrowa Górnicza jako miasto ma 106 lat, ale jej historia jest dłuższa

Wiadomości

Dobry Start dla uczniów. Rodzice mogą składać wnioski o wyprawkę