Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
18 marca 2020

Z domu wychodź „z głową”

Drukuj

Ochrona przed zakażeniem koronawirusem nie wiąże się z nakazem bezwzględnego pozostania w domu. Można wychodzić na zewnątrz, jednak trzeba robić to rozsądnie.

Jeżeli nie mamy objawów choroby i nie zostaliśmy skierowani na kwarantannę domową, możemy wychodzić na dwór. Pamiętajmy jednak o podstawowych zasadach, dzięki którym ograniczymy ryzyko infekcji.

– Myj często ręce, używając mydła i ciepłej wody; korzystaj ze środków dezynfekcyjnych

– Kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos

– Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają. We wszystkich sytuacjach staraj się również utrzymywać bezpieczny dystans

– Unikaj miejsc zatłoczonych

– Staraj się ograniczyć kontakt z innymi osobami do niezbędnego minimum

– Swoje wyjścia na zewnątrz ogranicz do dotarcia do pracy czy zrobienia podstawowych zakupów

Stan zagrożenia epidemicznego to nie „areszt domowy”. Można spacerować, dotleniać się czy uprawiać aktywność fizyczną. Trzeba jednak wybierać do tego miejsca mniej uczęszczane.

Miejskie place zabaw, place znajdujące się na terenie placówek oświatowych i boiska szkolne zostały zamknięte. Zaleca się niekorzystanie z infrastruktury dla najmłodszych czy służącej rekreacji (np. siłownie plenerowe), znajdującej się w innych miejscach.

Stopniowo wyłączane są przyciski dla pieszych zmieniające światło na zielone. Sygnalizatory są przełączone w tryb, który zmienia światło na przejściu automatycznie, a nie jak do tej pory poprzez dotknięcie specjalnego panelu. Przejścia te są oznaczane naklejkami. Przyciski przy szczególnie obciążonych ciągach komunikacyjnych, takich jak DK 94 i DK 1, pozostaną aktywne − ze względu na przepustowość tych dróg i aby nie generować opóźnień transportu. W tych miejscach prosimy korzystać z przycisku przez odzież wierzchnią.

Wątpliwości budzi wprowadzenie zakazu zgromadzeń powyżej 50 osób. Należy wyjaśnić, czym jest zgromadzenie – jest ono zebraniem osób w określonym celu, które ma otwarty charakter i każdy może się do niego przyłączyć. Osoby przemieszczające się po danym terenie nie tworzą zgromadzenia. Policja i straż miejska zwraca uwagę na gromadzące się osoby, nawet w mniejszej liczbie, np. w celach towarzyskich. Szczególnie dotyczy to młodzieży, która korzystając z zawieszenia zajęć w szkołach, może szukać okazji do spotkań.

Wyjątkowa sytuacja wymaga od wszystkich zmiany nawyków. Musimy zachować zdrowy rozsądek i postępować odpowiedzialnie. Na pierwszym miejscu trzeba stawiać troskę o zdrowie i życie – swoje i innych.

Bieżące informacje związane z działaniami związanymi z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa na stronie www.gov.pl/koronawirus

Czytaj więcej

Strona główna

Weekend w mieście

Wiadomości

Mieszkańcy mogą wspólnie zmienić dzielnicę. W Ząbkowicach odbędą się konsultacje

Wiadomości

Tydzień pod znakiem przedsiębiorczości

Strona główna

Można już zażywać inhalacji w pierwszej w mieście tężni solankowej