Dostępne skróty klawiszowe:
Przed nami opowieść o czasach, gdy w Himalajach wspinali się członkowie Klubu Wysokogórskiego w Katowicach: Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, Artur Hajzer, Ryszard Warecki oraz Janusz Majer.
Zapraszamy 29 listopada o 17.00 do Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej na kolejne spotkanie z cyklu ,,Wyprawy na krańce Ziemi”.
Spotkanie poprowadzi uczestnik wypraw Janusz Majer.
Bilet wstępu 2,50zł
Janusz Majer – kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy 2016 – 2020, przewodniczący Rady Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. Uczestnik i organizator wielu wypraw wysokogórskich. Janusz jest autorem artykułów w prasie branżowej m.in. Taterniku, American Journal, Alpine Journal. Taternik, alpinista, polarnik i podróżnik, współzałożyciel firm Alpinus i Mount (marka HiMountain).
Janusz Majer – urodzony w 1946 r., taternik, alpinista, polarnik i podróżnik; z zawodu mgr inż. metalurg; współzałożyciel firm Alpinus i Mount (marka HiMountain). Zaczął się wspinać w 1964 w skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie w następnych latach przeszedł szereg nowych dróg oraz w Tatrach. Później wspinał się także w Alpach (m.in. wejście na Mont Blanc), górach Walii, Szkocji (w zimie) i w Kaukazie (wejście na Elbrus).
Wszedł na Noszak w Hindukuszu Wysokim (1976). Był organizatorem, kierownikiem lub uczestnikiem kilkunastu wypraw w Himalaje i Karakorum, m.in. na: Nanga Parbat (1977), Dunagiri (1979), Lantang Lirung (1982), Ganesh II (1983), Broad Peak (1984, wszedł na szczyt), pd. ścianę Lhotse (1985), K2 (1986 wyprawa dokonała pierwszego przejścia drogi Magic Line, Janusz osiągnął na tej drodze wys. 8200 m), Shisha Pangma (1987), Annapurnę Wschodnią (1988, wszedł na odległość 10 m od szczytu), Mount Everest (1989) i Gasherbrum II (2006). W 1980 kierował
wyprawą w Andy Peruwiańskie (m.in. wszedł na Nevado Tsacra Chico) oraz wspinał się w Yosemite w USA (m.in. uczestniczył w 1. polskim przejściu The Nose na El Capitanie). Interesował się też rejonami polarnymi: wszedł na Mount Vinson na Antarktydzie (1998) i na Newtontoppen na Spitsbergenie (2000). W 2008 prowadził eksplorację pasm górskich w centralnej części Wyżyny Tybetańskiej (Mayer Kangri i Jomori), w latach 2011-2012 eksplorował rzadko odwiedzane rejony Karakorum.
Był prezesem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach (1980-92), działa w Polskim Związku Alpinizmu (m.in. pełnił funkcję wiceprezesa w 1987-93). Obecnie jest szefem – po Arturze Hajzerze – programu Polski Himalaizm Zimowy.
Był jednym z głównych organizatorów trzech Międzynarodowych Festiwali Filmów Górskich w Katowicach i wielokrotnie członkiem jury festiwali polskich i europejskich. Publikował w górskich czasopismach polskich i zagranicznych. Współautor opracowań mało znanych rejonów górskich (wraz z Jerzym Walą).
Na podstawie: Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu, tom VI „Ludzie Gór”, pod redakcją Małgorzaty i Jana Kiełkowskich, Stapis, Katowice 2013, opublikowano za zgodą wydawcy.
Cyt za : www.festiwalgorski.pl