Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
19 października 2018

Wybieramy prezydenta i radnych

Drukuj

Wybory samorządowe odbędą się w najbliższą niedzielę 21 października 2018 roku. Lokale wyborcze otwarte będą od godz. 7.00 o godz. 21.00. Wybieramy radnych Rady Miejskiej, przedstawicieli do Sejmiku Samorządowego Województwa Śląskiego i prezydenta miasta.

W Dąbrowie Górniczej każda osoba uprawniona do głosowania przedstawiając dokument tożsamości otrzyma trzy karty do głosowania:

– Białą z nazwiskami kandydatów na radnych. W Dąbrowie Górniczej mamy 67 obwodów wyborczych (w tym dwa zamknięte: 1. Dom Pomocy Społecznej „Pod Dębem” przy ul. Norwida 1 oraz 2. Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza przy ul. Szpitalnej 13), 5 okręgów wyborczych, a w każdym z nich wybierzemy po 5 radnych, w sumie 25 osób. O tą funkcję ubiega się 243 kandydatów, co daje nam średnio 9,72 kandydata na jedno miejsce. To jedna z najwyższych średnich w woj. śląskim. Kandyduje 125 mężczyzn i 118 kobiet. 31 kandydatów ma od 18 do 29 lat, 54 jest w wieku 30-39 lat, 111 w wieku 40-59 lat, a 47 ma więcej niż 60 lat. By poprawnie zagłosować stawiamy znak „x” przy jednym nazwisku kandydata tylko z jednej listy. Postawienie znaku „x” przy nazwiskach kilku kandydatów na różnych listach oznacza, że oddaliśmy głos nieważny. Postawienie znaku „x” przy kilku kandydatach z jednej listy wzbogaci tego, który na liście ma wyższą pozycję.

 

Różową z nazwiskami kandydatów na prezydenta miasta. W Dąbrowie o to stanowisko ubiega się 5 osób. Na liście zapisani będą w kolejności alfabetycznej. Aby oddać ważny głos, stawiamy znak „x” w kratce obok nazwiska wybranego kandydata. Znak „x” przy większej liczbie nazwisk albo jego brak oznacza, że nasz głos jest nieważny.

Niebieską z nazwiskami kandydatów do Sejmiku Samorządowego Woj. Śląskiego. Razem z mieszkańcami Jaworzna, Sosnowca oraz powiatów będzińskiego i zawierciańskiego tworzymy okręg wyborczy nr 7 i wybierać będziemy 7 radnych wojewódzkich. Radnych wojewódzkich wybieramy tak samo, jak radnych miejskich.

 

 

Czytaj więcej

Wiadomości

Konferencja Siła Kobiet

Rekreacja

Koszykarze tuż za podium

Wiadomości

Pociągi i komunikacja miejska na jednym bilecie

Wiadomości

Dopisz się do stałego obwodu głosowania