Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
31 stycznia 2018

Wraca komisariat

Drukuj

Trwają prace zmierzające do ponownego otwarcia komisariatu w Strzemieszycach. Dzięki zaangażowaniu miasta, policja już zarządza budynkiem. Dodatkowo, prezydent Zbigniew Podraza zapowiedział finansowe wsparcie na modernizację siedziby mundurowych.

W 2012 roku w wyniku wprowadzanego przez policję programu oszczędnościowego, mimo sprzeciwu władz Dąbrowy Górniczej i protestów mieszkańców, komisariat w Strzemieszycach został zamknięty. Nad bezpieczeństwem w dzielnicy mieli czuwać policjanci rozlokowani w komisariacie w Ząbkowicach. Z tą decyzją trudno się było pogodzić nie tylko mieszkańcom Strzemieszyc, ale także władzom Dąbrowy Górniczej. Czym innym jest bowiem własny, dzielnicowy komisariat, a czym innym patrole dojeżdżające z odległych Ząbkowic. Niestety, trend był ogólnopolski. W całym kraju zamykano lokalne komisariaty. Tylko w województwie śląskim zlikwidowano ich kilkadziesiąt. Na nic zdały się monity do komendanta wojewódzkiego policji i samorządowców śląskich.

Wszystkie prośby były zbijane argumentami ekonomicznymi. Było to kuriozalne, bo w Dąbrowie Górniczej od lat realizowany jest szeroki program wsparcia dla policji. Miasto partycypuje między innymi w zakupie nowych radiowozów, paliwa oraz wyposażenia dla funkcjonariuszy. Poza tym finansuje dodatkowe policyjne etaty. W ten sposób zapewnia policji wymierną finansową pomoc. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

Na szczęście zarówno mieszkańcy dzielnicy, jak i władze Dąbrowy Górniczej nie składały broni. Po licznych monitach, również w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, pojawiło się światełko w tunelu. Przy aktywnym udziale miasta uruchomiono złożone postępowanie administracyjne, które zakończyło się sukcesem. 5 grudnia 2017 r., po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego policja objęła w trwały zarząd nieruchomość przy ul. Hetmańskiej 17, gdzie będzie działał strzemieszycki komisariat. Obecnie Komenda Miejska Policji w Dąbrowie Górniczej przygotowuje się do gruntownej modernizacji budynku. Na ten cel pozyskała już 120 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na wykonanie termomodernizacji komisariatu.

Wsparcie tej inwestycji zapowiedział także prezydent Zbigniew Podraza, który jest w stałym kontakcie z komendantem miejskim policji inspektorem Arturem Klimkiem. Wszystko wskazuje zatem na to, że komisariat nie tylko wróci do Strzemieszyc, ale będzie miał także siedzibę w nowoczesnym budynku,przystosowanym do działań policji.

GC

Czytaj więcej

Wiadomości

Koleje Śląskie ze specjalną ofertą na wakacje

Wiadomości

Skrzyżowanie al. Róż/Legionów Polskich otwarte

Kultura

Graj i odkrywaj historię miasta

Wiadomości

Maturzyści poznali wyniki egzaminu