Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
18 września 2023

Wkrótce poznamy wyniki Budżetu Obywatelskiego

Drukuj

Zakończyło się głosowanie w czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego. Uczestniczyło w nim ponad 9 tys. mieszkańców. Wyniki poznamy do 3 października.

Na liście znalazło się dziesięć propozycji, a głosowanie trwało od 11 do 17 września. Do wyboru były zadania dotyczące m.in. rozwoju infrastruktury w rejonie Pogorii I i III, wymiany nawierzchni na przyszkolnych boiskach, budowy drogi rowerowej, remontów chodników i przejść dla pieszych, nasadzeń zieleni i montażu ławek, upamiętnienia kulturowego dziedzictwa miasta czy doposażenia bibliotek.

Zobacz projekty, które były do wyboru w Budżecie Obywatelskim

W głosowaniu udział wzięło 9089 mieszkańców Dąbrowy Górniczej, którzy oddali łącznie 26063 głosy na poszczególne projekty. 

Głosowanie odbywało się elektronicznie. 8362 osoby zostały automatycznie zweryfikowane w bazie mieszkańców. Z 727 uczestnikami skontaktują się pracownicy Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej, żeby potwierdzić ich dane.

Ostateczne wyniki poznamy po weryfikacji wszystkich głosujących, nie później niż 3 października. Wybrane projekty będą realizowane w 2024 r. 

Nowe reguły, głosowanie portfelem

Od tego roku obowiązują nowe reguły dotyczące zgłaszanych propozycji. Szacunkowa wartość projektu inwestycyjnego nie może być mniejsza niż 50 tys. zł i większa niż 4 mln zł. Projekty „miękkie”, czyli obejmujące przedsięwzięcia społeczne, rekreacyjne, sportowe czy kulturalne, mogą być o wartości poniżej 50 tys. zł.

Głosowanie odbywało się według nowych zasad. W minionych latach mieszkańcy mogli oddać głosy na trzy projekty, przyznając im odpowiednio 3, 2 i 1 punkt. Teraz głosowali „portfelem”. Polega to na tym, że mieszkaniec może na projekty rozdysponować całą kwotę przewidzianą dla budżetu. Mając 5,2 mln zł, może np. wybrać jeden projekt o wartości 2,5 mln zł, jeden za 1 mln zł, a także trzy po 500 tys. zł. Każdy z nich otrzyma po jednym punkcie.

Do Budżetu Obywatelskiego wpłynęło 37 projektów. 2 z nich nie zakwalifikowały się do dalszej oceny z powodów formalnych. 35 propozycji zostało skierowanych do odpowiednich wydziałów Urzędu Miejskiego, które weryfikowały możliwość realizacji tych pomysłów i ich szacunkową wartość. Ostatecznie po weryfikacji formalnej, merytoryczno-prawnej i odwołaniach autorów na listę do głosowania skierowanych zostało 10 projektów, w tym jeden połączony z sześciu tożsamych. Wartość wszystkich propozycji z listy do głosowania opiewała na 15 mln 237 tys. zł., a pula środków wyniosła 5 mln 200 tys. zł.

Czytaj więcej

Wiadomości

Koleje Śląskie ze specjalną ofertą na wakacje

Wiadomości

Skrzyżowanie al. Róż/Legionów Polskich otwarte

Kultura

Graj i odkrywaj historię miasta

Wiadomości

Maturzyści poznali wyniki egzaminu