Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
26 kwietnia 2019

Więcej pieniędzy na niską emisję!

Drukuj

Chodzi w sumie o ponad 51 milionów złotych. To efekt uchwały przyjętej przez Zgromadzenie Górnośląsko Zagłębiowskiej Metropolii. Wszystko to w ramach drugiej edycji Metropolitalnego Funduszu Solidarności, który tym razem nastawiony jest na redukcję niskiej emisji.

36 gmin będzie mogło zgłosić w sumie aż 82 projekty inwestycyjne. Mówiąc o zadaniach wymierzonych w walkę ze smogiem, mamy na myśli różnego rodzaju inwestycje ograniczające niską emisję – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM. Wśród nich są takie działania jak między innymi termomodernizacja budynków, ale też na przykład budowanie nowych ścieżek rowerowych, które przekładają się na popularyzację bezemisyjnego środka transportu, jakim jest rower – dodaje

Najwięcej pieniędzy dostały już z Funduszu takie miasta jak Zabrze, Bytom, czy Gliwice, ale jak podkreśla Karolina Mucha-Kuś, dyrektor Departamentu Projektów i Inwestycji w GZM, lista zadań i projektów, które otrzymają dofinansowanie w ramach Funduszu Solidarności na 2019 rok nie jest jeszcze zamknięta.

Te gminy, które do dzisiaj nie zgłosiły swoich projektów, mają na to szansę zrobić w maju i w czerwcu. Jak mówi zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej, Damian Rutkowski, tak będzie w przypadku naszego miasta. Działamy i już w sumie odpowiedni projekt został złożony do Górnośląsko Zagłębiowskiej Metropolii – dodaje.

A chodzi o modernizację i rozbudowę oświetlenia ulicznego przy zastosowaniu energooszczędnych technologii LED. Pozwoli to znacznie zredukować koszty zużycia energii oraz eksploatacji, zminimalizuje ryzyko niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne oraz pozwoli na stworzenie wizerunku ekologicznego i nowoczesnego miasta zgodnego z ideą zrównoważonego rozwoju. Wartość tego projektu to prawie 1,5 mln złotych, z czego ponad 1,2 mln to środki z dofinansowania.

W sumie w puli tegorocznego Funduszu jest około 67 milionów złotych, z czego 7 milionów to pieniądze nie wykorzystane przez gminy w poprzedniej edycji funduszu.

Czytaj więcej

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Dąbrowski bus dla seniora. Nowy numer i nieco niższe opłaty

Strona główna

Przebudowa ulicy Młodych. Objazd dla autobusów linii 644 i 645

Rekreacja

MKS ostatni raz w rundzie zasadniczej zagra u siebie