Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
6 czerwca 2024

W Ząbkowicach powstała podstacja pogotowia ratunkowego

Drukuj

Z początkiem czerwca w Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach rozpoczęła działalność nowa podstacja pogotowia ratunkowego wraz z nowym zespołem ratownictwa medycznego. O dostosowanie miejsca do wymogów medycznych zadbało miasto.

W budynku przy alei Zwycięstwa 29 ratownicy medyczni mają do dyspozycji pomieszczenie o powierzchni ponad 100  kw., składające się z szatni, w pełni wyposażonej kuchni, toalet, pokoju wypoczynku oraz magazynu na leki i sprzęt medyczny. W pobliżu powstał także garaż dla ambulansu.

– Choć Dąbrowa Górnicza jest największym powierzchniowo miastem województwa śląskiego, do tej pory obsługiwana była tylko przez jedną stację pogotowia. Efektem było wydłużenie czasu dojazdu karetek do bardziej oddalonych dzielnic. Dlatego też, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, wspólnie z dyrekcją pogotowia podjęliśmy działania, by ten stan zmienić. Ich efektem jest uruchomienie podstacji pogotowia w dzielnicy Ząbkowice, gdzie od 1 czerwca stacjonuje nowa, dodatkowa karetka gwarantująca szybszy dojazd do pacjentów w tej części miasta – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Ząbkowicka podstacja Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu działa w Ząbkowicach od 1 czerwca. 6 czerwca odbyło się jej uroczyste otwarcie z udziałem senator Beaty Małeckiej-Libery, posłanek Katarzyny Stachowicz i Barbary Dolniak oraz posłów Mateusza Bochenka i Kamila Wnuka. Władze województwa śląskiego reprezentowała radna Aldona Węgrzynowicz, obecni byli także wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Bożena Borowiec i dąbrowscy radni: Renata Solipiwko, Magdalena Szubert-Sikorska i Artur Borowicz.

Od dłuższego czasu zabiegaliśmy o uruchomienie dodatkowego zespołu ratownictwa medycznego na terenie Dąbrowy Górniczej. Dzięki bardzo dobrej współpracy z samorządem oraz prezydentem Marcinem Bazylakiem udało się otworzyć kolejną naszą podstację, co wiąże się z szybszą pomoc medyczną dla dużej części mieszkańców Dąbrowy Górniczej. W perspektywie mamy kolejny pomysł, który będziemy chcieli zrealizować – podkreśla prof. AŚ dr hab. Klaudiusz Nadolny, dyrektor Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu.

W strukturze SP ZOZ Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu, które zatrudnia 420 osób (w tym 10 osób w podstacji w Ząbkowicach) i zabezpiecza teren zamieszkany przez prawie 700-tysiecy osób.

Od 1 czerwca 2024 roku w strukturze pogotowia funkcjonuje 25 zespołów ratownictwa medycznego. W 2023 roku pogotowie zrealizowało ponad 63 tysiące interwencji medycznych w ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz prawie 2 tysiące transportów medycznych.

12

Czytaj więcej

Wiadomości

Hybrydy dla policji z miejskim dofinansowaniem

Wiadomości

Radni zdecydowali o nowej opłacie za żłobek

Wiadomości

MOPT organizatorem XXIX Ogólnopolskiej Konferencji Pedagogicznej

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Głównej i ul. Zakawie