Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
1 lutego 2023

W Miejskiej Bibliotece Publicznej powstała Czytelnia Regionalna

Drukuj

W środę w głównej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej otwarta została Czytelnia Regionalna, która będzie udostępniać mieszkańcom materiały związane z Dąbrową Górniczą i Zagłębiem Dąbrowskim.

W czytelni mieszkańcy zyskają dostęp do książek o mieście i regionie, bieżącej prasy regionalnej, będą też mogli m.in. zamówić do przejrzenia kolekcje pocztówek z Dąbrowy Górniczej czy archiwalnych zdjęć miasta i regionu.

2023.01.31 DG - W Miejskiej Bibliotece Publicznej otwarto Czytelnię Regionalną. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

– Budujemy nowy zasób regionaliów w oparciu o materiały bieżące uzupełnione o rzeczy, które trafiły do biblioteki wcześniej w formie darów, głównie od mieszkańców i osób związanych z Dąbrową Górniczą – mówi Beata Langer, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej.

W czytelni mieszkańcy mają do dyspozycji 10 stanowisk, w tym dwa wyposażone w nowy sprzęt komputerowy, dający dostęp m.in. do bibliotecznego katalogu czy regionaliów zgromadzonych w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej, z którą współpracują zagłębiowskie biblioteki.

Czytelnia będzie też dokumentować życie społeczne miasta, gromadząc np. plakaty, kroniki, zaproszenia, kalendarze czy ulotki.

W otwarciu Czytelni Regionalnej uczestniczyła dr Agnieszka Magiera, wicedyrektor Biblioteki Śląska, dyrektorzy zagłębiowskich bibliotek i miejskich instytucji oraz zagłębiowscy parlamentarzyści i ich przedstawiciele.

Zmiany w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Otwarcie Czytelni Regionalnej to jedna z wielu zmian wprowadzanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Najważniejsza dotyczy zniesienia corocznej opłaty ewidencyjnej. Teraz taka opłata pobierana jest jednorazowo przy zapisie do biblioteki oraz w przypadku zagubienia lub zniszczenia karty bibliotecznej. Płatności od zeszłego roku można realizować kartą oraz BLIKIEM.

W styczniu dyrektor Beata Langer i prezes Takeyuki Ishii podpisali się pod listem intencyjnym w sprawie współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej i NGK Ceramics Polska. Nowy donator przekazał przy tej okazji darowiznę na zakup książek, które pojawią się na półkach Wypożyczalni Centralnej Biblioteki Głównej oraz w Filii nr 16 w Tucznawie.

Nowa odsłona stanie się także udziałem Filii nr 13 w Łośniu, w której rozpoczął się remont. Efektem trwających właśnie prac będą m.in. nowe regały, zmieniona i odświeżona aranżacja przestrzeni z akcentami nawiązującymi do nazwy dzielnicy oraz łatwiejszy dostęp do księgozbioru.

 

Czytaj więcej

Strona główna

Masz problem? Zadzwoń!

Rekreacja

MKS pokonuje kolejną przeszkodę na drodze do play off

Biznes

W DIP o dofinansowaniu na rozpoczęcie działalności

Wiadomości

Ważny etap budowy nowej drogi w kierunku Gołonoga. Objazd do ulicy Kolejowej [MAPA]