Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
18 czerwca 2024

W lato nie ma nudy! Dąbrowska Akcja Lato

Drukuj

W lato nie ma nudy! Wraz z początkiem wakacji rozpocznie się Dąbrowska Akcja Lato, a to oznacza mnóstwo atrakcji dla każdego mieszkańca. Warsztaty dla najmłodszych, koncerty plenerowe, kino pod chmurką, tematyczne zajęcia artystyczne i mnóstwo aktywności fizycznej – to tylko niektóre punkty tegorocznej Dąbrowskiej Akcji Lato. Jak zwykle dąbrowskie instytucje stanęły na wysokości zadania i przygotowały ciekawy program – będzie się działo w centrum miasta, ale również w dzielnicach!

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA

Zew Natury – to hasło przewodnie tegorocznych Artystycznych Wakacji z Pałacem Kultury Zagłębia! W programie warsztaty artystyczne z zakresu plastyki, rękodzieła, tańca, teatru i wyjścia o charakterze kulturalnym. Artystyczne Wakacje odbędą się w Pałacu Kultury Zagłębia, klubach osiedlowych i świetlicach. Bilety do kupienia tutaj.

To będzie też muzyczne i kinowe lato! Nie zabraknie Waszych ulubionych cyklów koncertów plenerowych i kina pod chmurką. W letnim kinie plenerowym zobaczymy m.in. film Barbie w reż. Grety Gerwig, Dream Scenario Kristoffera Borgli i Metropolis Fritza Langa (seans z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie). Miłośnicy muzyki na żywo znajdą coś dla siebie podczas koncertów plenerowych z cyklu Muzyka nad Wodą nad Pogorią III, w Parku Podlesie podczas Parkowo Koncertowo i w Fabryce Pełnej Życia na Letniej Scenie Piwnicy.

W lato Kino KADR przejmują dzieci! Letnie kino dzieci to kinowe hity dla najmłodszych. W repertuarze m.in. Garfield, Istoty Fantastyczne i Strażniczka Smoków! Bilety dostępne tutaj.

Szczegóły na palac.art.pl.

FABRYKA PEŁNA ŻYCIA

Jak lato to Fabryka Pełna Życia! Czekają Was znane i lubiane atrakcje oraz bogata oferta rozrywkowa i kulturalna. Każdy znajdzie coś dla siebie. W każdą niedzielę o g. 10 odbywają się zajęcia z jogi na fabrycznej łące. Dzieciaki będą się świetnie bawić podczas warsztatów w każdą sobotę wakacji o g. 17. Dodatkowo w każdy wtorek o g. 18 szkoła tańca Cultural Bajzel poprowadzi warsztaty taneczne, a w każdy piątek na Muzycznej Scenie Fabryki wystąpią uznani DJ-e i producenci muzyczni z kraju, a także przedstawiciele lokalnej sceny. Nie zabraknie Potańcówek Międzypokoleniowych w klimacie starych dancingów.

Szczegóły na fabrykapelnazycia.eu.

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

W trakcie tegorocznych wakacji przeniesiemy się w czasie i sięgniemy pamięcią do wspomnień naszych rodziców, dziadków i ich letnich aktywności. Szykuje się dużo zabaw na świeżym powietrzu, Biblioteka zachęci również dzieci i młodzież do aktywnego spędzenia czasu w mieście ze swoimi bliskimi! Nie zabraknie zajęć literacko-plastycznych, edukacyjnych, gier i quizów, a także letnich wyjazdów dla aktywnych czytelników MBP i zabaw takich jak dawniej, inspirowanych hasłem „Kiedyś to było…”. Z wszystkich propozycji wakacyjnych można skorzystać bezpłatnie w lipcu i sierpniu w dowolnej placówce dąbrowskiej biblioteki na terenie miasta. Szczegółowy harmonogram do pobrania tutaj [kliknij, aby pobrać].

Niebywałą atrakcją będą letnie wycieczki do Żarek, podczas których dzieci zwiedzą Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie i Gospodarstwo Edukacyjne Siodłata Gęś, a także wezmą udział w warsztatach robienia pizzy! Pierwsza wycieczka odbędzie się 2 lipca, a druga 16 lipca! Letnie wyjazdy kierowane są do dzieci w wieku 7-10 lat. Obowiązują wcześniejsze zapisy, które wystartowały 17.06. Liczba miejsc ograniczona!

25.07 oraz 22.08 w godz. 16:00-19:00 MBP zaprasza wszystkich na pikniki jak dawniej na placu zielonym za Biblioteką Główną. W programie gry i zabawy dla najmłodszych, wspólne ognisko (poczęstunek we własnym zakresie) i wiele innych atrakcji. W razie niepogody zabawy zostaną przeniesione do budynku Biblioteki Głównej.

Dodatkowo odbędzie się konkurs „Jak dobrze znasz Bibliotekę?” – 22.06-31.08. Warunkiem wzięcia udziału jest przesłanie odpowiedzi na pytanie konkursowe „Która to filia?” do posta na FB, w którym zaprezentowana będzie w formie filmiku jedna z filii MBP. Posty konkursowe będą pojawiały się w każdą kolejną sobotę o godzinie 18:00.

Szczegóły na biblioteka-dg.pl.

MUZEUM MIEJSKIE SZTYGARKA

Muzeum Miejskie Sztygarka przygotowało w tym roku Dąbrowski Spacerownik, podczas którego będzie można odkryć znane i mniej znane zakątki Dąbrowy Górniczej.

Spacerownik to zaproszenie na rowerową wycieczkę. Trasa zaczyna się od Muzeum i wiedzie przez tereny Śródmieścia, Pogorii, Antoniowa, Ząbkowic, Strzemieszyc Małych, Strzemieszyc Wielkich i osiedla Staszic. W jej trakcie uczestnicy będą mieli do wykonania serię zadań wymagających zarówno odrobiny wiedzy (lub sprawnego telefonu komórkowego), jak i spostrzegawczości. Całość będzie należało udokumentować przy pomocy karty zadań oraz fotografii. Szczegóły tutaj [kliknij].

Dodatkowo w Muzeum Miejskim Sztygarka będzie można zobaczyć ciekawe wystawy:

 • 3 x 15, czyli przemysłowa i hutnicza łąka po latach odkrywana w malarstwie, grafice, fotografii.
  Na wystawie zgromadzono w sumie 45 obrazów, grafik oraz fotografii inspirowanych industrią regionu, pochodzących z lat 70. XX wieku oraz współczesnych. Są to prace będące własnością Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, na co dzień nie eksponowane, ale także wypożyczone m.in. z Huty Bankowej, Huty „Katowice”, z zasobów Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz od Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego  w Dąbrowie Górniczej. Zaprezentowano m.in. oryginalne rysunki Józefa Ryszkiewicza, pochodzące ze zbiorów Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, datowane na 1888 rok. Wystawę można oglądać do 1 sierpnia.
 • Na styku generacji. Katarzyna Krej i Anna Jura. X i Z, matka i córka.
  Katarzyna Krej to niezależna rzeźbiarka i projektantka szkła. Jej prace są inspirowane tym, co ludzie manifestują poprzez swój strój oraz tym, co noszą głęboko w duszach, ale ukrywają przed światem. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jej prace można było zobaczyć między innymi podczas The Venice Glass Week 2023 we Włoszech, na wystawie pokonkursowej Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego, GlassArt2022 we francuskim Lyon oraz “Glass is Biotiful III” w tym samym roku, w miejscowości Biot, również we Francji.
  Anna Jura już od trzech lat tworzy swoje „Herbarium”. Zaczyna od rysowania roślin, a następnie uwiecznia je w szkle, aby zwrócić uwagę na znaczenie dostrzegania i ochrony tego, co piękne i delikatne. Otaczająca natura jest dla niej niewyczerpanym źródłem inspiracji. Anna mieszka i tworzy we Wrocławiu. W ostatnich latach otrzymała stypendium Promovere Talenta oraz stypendium artystyczne Prezydenta Wrocławia. Mimo młodego wieku uczestniczy w międzynarodowych wystawach i festiwalach razem z dojrzałymi twórcami. Jej niezwykłe, tworzone z ogromną precyzją kompozycje przyciągają wzrok i nikogo nie pozostawiają obojętnym. Na wystawie można zobaczyć prace powstałe na przestrzeni ostatnich trzech lat.
  Wystawę można oglądać do 31 sierpnia.
 • Psie sucharki – wystawa rysunku Marii Apoleika.
  Maria Apoleika, malarka, graficzka, ilustratorka i miłośniczka psów. Profil ,,Psie Sucharki” ma  rzesze fanów i skupia kilkuset tysięczną społeczność obserwujących w mediach społecznościowych. Fani talentu Marii Apoleiki doczekali się również książek pod tym samym tytułem: „Psie sucharki. Wszystko, co powiedziałby twój pies, gdyby umiał mówić” oraz „Psie sucharki 2. Wszystkie słowa, które musisz znać, żeby obsłużyć swojego psa”. W “Sztygarce”  można obejrzeć wystawę narysowanych przez Autorkę „sucharkowych”, humorystycznych grafik, opisującą dole i niedole psiego żywota. Wystawę można oglądać do 31 sierpnia.
 • Wystawa twórczości Ryszarda Serwickiego – 140 lat HSG z Ząbkowic.
  Ryszard Serwicki był projektantem w Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej w latach 1973–1975 i 1979–1985; pracował  również w Branżowym Ośrodku Wzornictwa Zjednoczonych Hut Szkła Gospodarczego i Technicznego „Vitropol” w Sosnowcu, w Pieńskich Hutach Szkła w Pieńsku. Współpracował z Instytutem Szkła i Ceramiki filia w Krakowie, tworząc szereg projektów artystyczno-użytkowych. Od 1985 roku do emerytury w 2005 roku, prowadził działalność pedagogiczną w Zespole Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej. Zajmował się szkłem użytkowym i unikatowym, malarstwem oraz grafiką. Wystawa przedstawia część stworzonych przez niego projektów naczyń użytkowych. Wystawa związana jest ze 140 rocznicą powstania Huty Szkła Gospodarczego “Ząbkowice”. Wystawę można oglądać od 5 do 31 sierpnia.

Dodatkowo, w ramach Dąbrowskiej Akcji Lato, MMS będzie dostępne do zwiedzania za darmo dla uczniów z Dąbrowy Górniczej. Kopalnia Ćwiczebna dostępna będzie do zwiedzenia za darmo dla uczniów z Dąbrowy Górniczej, po wcześniejszej rezerwacji, dla grup min. 5 osobowych.

Szczegóły na muzeum-dabrowa.pl.

CENTRUM SPORTU I REKREACJI

Centrum Sportu i Rekreacji jak co roku zadba o naszą dobrą formę. Nie zabraknie SUPer Akcji Lato, zapasów, wspinania na ściance, lekcji pływania, a dla małych survivalowców znany i lubiany mini survival C.S.I.R. Misja Specjalna.

 • SUPer Akcja Lato – wypożyczalnia i zajęcia instruktażowe dla dzieci i młodzieży na deskach typu SUP. Zajęcia odbywać się będą w każdy poniedziałek w lipcu i sierpniu o g. 10 na Pogorii III. Koszt: 10 zł (jednorazowa rezerwacja deski). Rezerwacja miejsc na zajęcia pod nr tel.: 603 523 698.
 • Wakacje z zapasami – zajęcia ogólnorozwojowe z elementami zapasów (od 17.07 do 18.08, od poniedziałku do piątku) w Hali Centrum, na Pogorii III i w aquaparku Nemo. Zajęcia bezpłatne.
 • Wakacyjne wspinanie na ściance ze Speleoklubem – zajęcia ruchowe z podstaw bezpiecznego wspinania na ściance wspinaczkowej. Odbywać się będą w niedziele w g. 12-18 (7.07, 14.07, 21.07, 28.07, 4.08, 11.08) na terenie CSLiW w Parku Zielona. Zajęcia bezpłatne.
 • Maraton zumby z La Culturą – zumba łączy w sobie elementy fitnessu i tańca latynoamerykańskiego. W maratonie zumby może wziąć udział dosłownie każdy, bez względu na kondycję fizyczną! Zajęcia będą odbywać się w niedziele w g. 17-19 (30.06, 14.07, 28.07, 11.08, 25.08). Wydarzenie bezpłatne.
 • Wakacje z Neptunem „Bezpieczna woda” – lekcje pływania połączone z profilaktyką na temat bezpieczeństwa nad wodą oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Akcje będą przeprowadzone na wyznaczonym torze pomiędzy kąpieliskiem a molo we wtorki i czwartki w g. 10-13 (25.06, 27.06, 2.07, 4.07, 9.07, 11.07, 16.07, 18.07, 23.07, 25.07, 30,07, 1.08, 6.08, 8.08, 13.08, 20.08, 22.08, 27.08). Zajęcia bezpłatne.

NEMO – ŚWIAT ROZRYWKI

Jak co roku dąbrowski aquapark w okresie wakacyjnym oferuje bezpłatne wejścia dla dąbrowskich dzieci i młodzieży. Na basen za darmo będzie można wejść od 22.06 do 31.08 (z wyjątkiem niedziel) na 2 godziny.

Szczegóły na nemo-wodnyswiat.pl.

WAKACJE Z ASTRONOMIĄ W OBSERWATORIUM W SP 16

Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki im. St. R. Brzostkiewicza w Szkole Podstawowej nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi im. Związku Orła Białego w Dąbrowie Górniczej zaprasza na Wakacje z Astronomią. Zajęcia poprowadzi Dariusz W. Nelle – specjalista ds. astronomii w SP 16 w Dąbrowie Górniczej. Wakacje z Astronomią to program popularnonaukowy, który skierowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej zainteresowanej tematyką kosmosu i pozostającej w okresie wakacji w mieście. Więcej na stronie sp16dg.pl.

ORGANIZACJE POZARZĄDOWE

 • Duchowa środa. Treningi biegowe na Pogorii III zorganizowane przez Stowarzyszenie W pogoni za duchem w każdą środę w okresie 3.07-28.08 o g. 19.
 • Biegowo-nordicowe wtorki z Pogorią Biega. Treningi biegowe na Pogorii IV w każdy wtorek o g. 18.30 w okresie 2.07-27.08.
 • Szanty nad Pogorią – Muzyczne Spotkanie. Koncert muzyki żeglarskiej organizowany przez Stowarzyszenie Zwykłe Na Spotkanie! 16.08, g. 17.30, Pogoria III.
 • XVI Akcja Motoserce Dąbrowa Górnicza. Akcja charytatywna promująca zbiórkę krwi organizowana przez Stowarzyszenie Motocyklistów  „MOTOSERCE” Dąbrowa Górnicza. 17.08, g. 9, parking przy CH Pogoria.
 • IV Dziecięcy Festiwal Biegowy. Zawody biegowe dla dzieci i młodzieży organizowane przez Stowarzyszenie Pogoria Biega. 30.06, g. 10, Park Zielona.
 • DIR-ty dancing po lesie. Dąbrowski Integracyjny Rodzinny Rajd Na Orientację vol. IV. Pieszy rajd rodzinny na orientacje dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej wraz z opiekunami organizowany przez Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób Niepełnosprawnych „Ósmy Dzień”. 10.08, Eurocamping w Błędowie.
 • Cykl żeglarskich imprez rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży. Spotkania z dziećmi i młodzieżą o tematyce rejsów wodnych, rejsy łodziami klasy Omega organizowane przez Klub Sportów Wodnych „Hutnik” Pogoria od 1.06 do 31.08 na Pogorii I.
 • I Ogólnopolska Noc Kupały w Kajaku. Spływ kajakowy po zbiorniku Pogoria III z pochodniami z okazji Nocy Świętojańskiej organizowany przez Fundację Kajakową TOŁHAJ GDK. 22.06 godz. 16.30–23.00.
 • Festyn „Powitanie Lata 2024 z obchodami 75. lecia istnienia klubu” organizowany przez UKS Przemsza Okradzionów. Festyn połączony z zajęciami sportowo-rekreacyjnymi dla dzieci i młodzieży. 29.06 godz. 14.00.
 • Sportowe dzielnice. Mini eventy o tematyce sportowej dla dzieci i młodzieży organizowane przez Fundację Godne Życie. 01.08–31.08 (szczegóły wkrótce).
 • Letnia Akademia Karate. Bezpłatne zajęcia w poniedziałki i czwartki (od 1.07. – 28.08.) o godzinie 18.00; III LO im. Generała Władysława Andersa, ul. Prusa 3. Dodatkowe informacje oraz zapisy na miejscu oraz pod nr telefonu 504 296 603

 

A na zakończenie wakacji – 1 września – w Parku Hallera odbędzie się Bieg Skrzata!

 

Harmonogram Dąbrowskiej Akcji Lato może ulec zmianie.

Czytaj więcej

Rekreacja

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Transportowej i ul. Rudnej

Wiadomości

Studenci opracowali modelowe zagospodarowanie terenu

Komunikaty

Wykazy lokali użytkowych przeznaczonych do sprzedaży w trybie przetargu