Dostępne skróty klawiszowe:
W rejonie al. Zagłębia Dąbrowskiego, ul. Kwiatkowskiego i Krasickiego powstały trzy siedmiopiętrowe budynki, realizowane w formule Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Budowa ruszyła w czerwcu 2023 r. i ma zakończyć się w 2026 r. Łącznie znajdzie się w nich 168 mieszkań, po 56 w każdym bloku. Jest to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięci w Dąbrowie Górniczej. Wykonawcą inwestycji jest spółka Remar Budownictwo. Jej inwestycji opiewa na ponad 52 mln zł, na którą miasto pozyskało prawie 21 mln zł dofinansowania z rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego.
Wszystkie budynki mają już zainstalowaną stolarkę okienną, a wewnątrz trwają prace wykończeniowe i związane z układaniem instalacji. Jeden z bloku jest już ocieplany. Rozpoczęło się też zagospodarowanie terenu wokół i pierwsze roboty brukarskie.
– Niezależnie od prac na placu budowy trwają również prace w Wydziale Polityki Mieszkaniowej, który analizuje i weryfikuje kolejne lokalizacje, w których mógłby powstać kolejny TBS i nowe mieszkania komunalne – informuje Marcin Bazylak, prezydent miasta.
Jak podkreśla prezydent, wszystko po to, by być gotowym na planowane zmiany w przepisach, które dadzą samorządom nowe narzędzie i finansowe wsparcie dla budownictwa mieszkaniowego na wynajem społeczny i komunalny.
– Liczę, że dzięki nim będziemy mogli wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Dąbrowy, zwłaszcza młodych ludzi, dla których dziś często jedyną opcją jest kredyt – zaznacza prezydent.
Mieszkania w Gołonogu zostaną wykonane w standardzie „pod klucz”, będą wyposażone w kuchenkę elektryczną, zlewozmywak oraz biały montaż w łazience. Wnętrza zostaną otynkowane i pomalowane, a na podłogi trafią panele i gres. Ogrzewane będą z sieci ciepłowniczej i indywidualnie opomiarowane. Przy budynkach znajdzie się plac zabaw, a także 210 miejsc postojowych dla samochodów. Rozmieszczone będą po obrysie działki, a przestrzeń między blokami będzie zazieleniona. Oprócz rosnących już drzew, przeprowadzone zostaną dodatkowe nasadzenia.
– Na etapie projektowania przeprowadziliśmy analizę nagłośnienia w tym terenie. Wszystkie przegrody są zaprojektowane w taki sposób, żeby standard akustyczny był podniesiony. Pułapem wyjściowym jest 38 dB, a my na stolarce okiennej mamy 58 dB. Jeżeli chodzi o elewację, to sam blok spełnia ten standard, a oprócz tego mamy 20 cm izolacji termicznej i akustycznej. W przypadku posadzki standardem jest 5 cm izolacji, a my mamy 8 cm. Na podłogach znajdą się płytki gresowe, a także panele o klasie ścieralności AC 5 i grubości 8 mm. Jest to więc standard uśredniony. Drzwi do mieszkań będą w klasie RC3, czyli antywłamaniowe, o podwyższonej izolacji akustycznej – opowiada Przemysław Sandecki, kierownik budowy.
W blokach powstają lokale o zróżnicowanych metrażach – od 31-metrowej kawalerki do przestronnego, czteropokojowego, niemal 90-metrowego mieszkania dla dużej rodziny.
Budynki zaprojektowano w formie prostopadłościanu na rzucie prostokątnym o wymiarach 17,3 m x 32,8 m, gdzie ostatnia i przedostatnia kondygnacja zmniejszają się schodkowo. Od parteru do piątego piętra będzie po 8 mieszkań, na szóstym piętrze znajdzie się 5 lokali, a na siódmym 3. Mieszkańcy do dyspozycji będą mieć także pomieszczenia piwniczne. Elewacja bloków będzie wykończona w bieli i odcieniach szarości, z drewnianymi akcentami.
O mieszkania w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego mogą ubiegać się osoby, których dochód przewyższa kryteria uprawniające do lokalu socjalnego czy komunalnego, a jednocześnie nie jest na tyle wysokie, by na jego podstawie zaciągnąć kredyt hipoteczny albo kupić nieruchomość na rynku komercyjnym.
Obowiązkiem każdego najemcy jest wniesienie opłaty partycypacyjnej, czyli udziału w kosztach budowy. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z dopłat do czynszu z Banku Gospodarstwa Krajowego.