Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
13 marca 2025

W Gołonogu rosną bloki TBS. W mieście mają powstać kolejne

Drukuj

Na budowie bloków TBS z każdym dniem widać postęp prac. Podobne inwestycje powinny pojawić się w także w inny miejscach Dąbrowy Górniczej. Aktualnie miasto prowadzi analizy, które mają wskazać lokalizacje dla kolejnych tego rodzaju budynków.

W rejonie al. Zagłębia Dąbrowskiego, ul. Kwiatkowskiego i Krasickiego powstały trzy siedmiopiętrowe budynki, realizowane w formule Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Budowa ruszyła w czerwcu 2023 r. i ma zakończyć się w 2026 r. Łącznie znajdzie się w nich 168 mieszkań, po 56 w każdym bloku. Jest to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięci w Dąbrowie Górniczej. Wykonawcą inwestycji jest spółka Remar Budownictwo. Jej inwestycji opiewa na ponad 52 mln zł, na którą miasto pozyskało prawie 21 mln zł dofinansowania z rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego.

Wszystkie budynki mają już zainstalowaną stolarkę okienną, a wewnątrz trwają prace wykończeniowe i związane z układaniem instalacji. Jeden z bloku jest już ocieplany. Rozpoczęło się też zagospodarowanie terenu wokół i pierwsze roboty brukarskie.

Miejskie inwestycje mieszkaniowe

– Niezależnie od prac na placu budowy trwają również prace w Wydziale Polityki Mieszkaniowej, który analizuje i weryfikuje kolejne lokalizacje, w których mógłby powstać kolejny TBS i nowe mieszkania komunalne – informuje Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Jak podkreśla prezydent, wszystko po to, by być gotowym na planowane zmiany w przepisach, które dadzą samorządom nowe narzędzie i finansowe wsparcie dla budownictwa mieszkaniowego na wynajem społeczny i komunalny.

– Liczę, że dzięki nim będziemy mogli wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Dąbrowy, zwłaszcza młodych ludzi, dla których dziś często jedyną opcją jest kredyt – zaznacza prezydent.

Wejść i mieszkać

Mieszkania w Gołonogu zostaną wykonane w standardzie „pod klucz”, będą wyposażone w kuchenkę elektryczną, zlewozmywak oraz biały montaż w łazience. Wnętrza zostaną otynkowane i pomalowane, a na podłogi trafią panele i gres. Ogrzewane będą z sieci ciepłowniczej i indywidualnie opomiarowane. Przy budynkach znajdzie się plac zabaw, a także 210 miejsc postojowych dla samochodów. Rozmieszczone będą po obrysie działki, a przestrzeń między blokami będzie zazieleniona. Oprócz rosnących już drzew, przeprowadzone zostaną dodatkowe nasadzenia.

– Na etapie projektowania przeprowadziliśmy analizę nagłośnienia w tym terenie. Wszystkie przegrody są zaprojektowane w taki sposób, żeby standard akustyczny był podniesiony. Pułapem wyjściowym jest 38 dB, a my na stolarce okiennej mamy 58 dB. Jeżeli chodzi o elewację, to sam blok spełnia ten standard, a oprócz tego mamy 20 cm izolacji termicznej i akustycznej. W przypadku posadzki standardem jest 5 cm izolacji, a my mamy 8 cm. Na podłogach znajdą się płytki gresowe, a także panele o klasie ścieralności AC 5 i grubości 8 mm. Jest to więc standard uśredniony. Drzwi do mieszkań będą w klasie RC3, czyli antywłamaniowe, o podwyższonej izolacji akustycznej – opowiada Przemysław Sandecki, kierownik budowy.

Mieszkania małe i duże

W blokach powstają lokale o zróżnicowanych metrażach – od 31-metrowej kawalerki do przestronnego, czteropokojowego, niemal 90-metrowego mieszkania dla dużej rodziny.

Budynki zaprojektowano w formie prostopadłościanu na rzucie prostokątnym o wymiarach 17,3 m x 32,8 m, gdzie ostatnia i przedostatnia kondygnacja zmniejszają się schodkowo. Od parteru do piątego piętra będzie po 8 mieszkań, na szóstym piętrze znajdzie się 5 lokali, a na siódmym 3. Mieszkańcy do dyspozycji będą mieć także pomieszczenia piwniczne. Elewacja bloków będzie wykończona w bieli i odcieniach szarości, z drewnianymi akcentami. 

Czym jest TBS

O mieszkania w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego mogą ubiegać się osoby, których dochód przewyższa kryteria uprawniające do lokalu socjalnego czy komunalnego, a jednocześnie nie jest na tyle wysokie, by na jego podstawie zaciągnąć kredyt hipoteczny albo kupić nieruchomość na rynku komercyjnym.

Obowiązkiem każdego najemcy jest wniesienie opłaty partycypacyjnej, czyli udziału w kosztach budowy. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z dopłat do czynszu z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czytaj więcej

Rekreacja

Idą po kolejne zwycięstwo. Na drodze staje mistrz

Rekreacja

Sportowe sukcesy docenione

Wiadomości

Na Krasińskiego progi do wymiany

Biznes

Ruszyła jubileuszowa edycja konkursu dla przedsiębiorców