Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
15 maja 2023

W Dąbrowie Górniczej powstaje Społeczna Agencja Najmu

Drukuj

Już za kilka tygodni pierwsi mieszkańcy Dąbrowy Górniczej będą mogli skorzystać ze wsparcia Fundacji Habitat for Humanity Poland, która na realizowany wspólnie z miastem projekt pozyskała 3 mln zł dofinansowania z rządowego programu “Wzajemnie potrzebni”.

Efektem wspólnego działania miasta i fundacji będzie uruchomienie Społecznej Agencji Najmu. To nowość w polityce mieszkaniowej i społecznej Dąbrowy Górniczej, a zarazem pilotaż programu „Wzajemnie potrzebni”, na który rząd przeznaczył 18 mln zł i który będzie realizowany w pięciu miejscach w Polsce.

Dąbrowa Górnicza otwarta na innowacje społeczne

– Dąbrowa Górniczą jest dobrze przygotowana do tego projektu, otwarta na innowacje społeczne, co jest niezbędne do tego, by robić coś, co po raz pierwszy dzieje się w Polsce. To rzeczywiście będzie nowa agencja, która będzie działać na całkowicie nowych zasadach – podkreśla Agnieszka Ścigaj, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która w poniedziałek przyjechała do Dąbrowy Górniczej na konferencję poświęconą powstaniu SAN-u.

Dąbrowski samorząd chwalił także poseł Robert Warwas, przypominając, że współpraca w sprawie Społecznych Agencji Najmu zaczęła się już na etapie tworzenia ustawy.

Działania SAN-u będą polegać na dzierżawieniu mieszkań, a następnie ich remoncie i wynajmowaniu mieszkańcom Dąbrowy Górniczej, w tym rodzinom uchodźczym. Ze wsparcia SAN-u będą mogły skorzystać osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, m.in. osoby niepełnosprawne, seniorzy i uchodźcy, których dochód uniemożliwia samodzielny wynajem mieszkań. Szczegółowe kryteria określi uchwała Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

– Dzięki Społecznej Agencji Najmu mieszkańcy Dąbrowy Górniczej z tak zwanej luki czynszowej uzyskają możliwość wynajęcia mieszkania i zamieszkania w godnych warunkach – mówi Bożena Borowiec, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Na podobny aspekt zwraca uwagę Katarzyna Przybylska, dyrektorka ds. Rzecznictwa z Fundacji Habitat for Humanity Poland: – To rozwiązanie daje gminom nową możliwość wsparcia gospodarstw domowych, które mają trudności w samodzielnym zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

30 mieszkań na początek

Właścicielom mieszkań SAN zapewni gwarancję stabilnego i długotrwałego najmu, zarządzanie nieruchomością oraz regulowanie opłat czynszowych. Najemcy zyskają wsparcie w postaci czynszu poniżej kwoty rynkowej oraz możliwość otrzymanie dopłat do czynszu. Dodatkowo Fundacja Habitat for Humanity zaoferuje najemcom pomoc współpracujących z nią specjalistów od spraw społecznych, zawodowych i edukacyjnych.

Do udostępnienia w ramach SAN-u planowanych jest 30 mieszkań. 4 mieszkania zostały pozyskane od osób prywatnych, a 26 pochodzi z zasobu gminy. 3 z nich zostały już wcześniej wyremontowane ze środków Górrnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, 4 są w trakcie remontu, a pozostałe zostaną wyremontowane w drugiej połowie 2023 roku.

Pierwsze mieszkania zostaną udostępnione mieszkańcom na początku lipca.

Czytaj więcej

Biznes

PRZETARG NA NAJEM PRZY UL. ŻEGLARSKIEJ

Rekreacja

Weekend w mieście

Komunikaty

Obwieszczenie

Strona główna

XVIII Festiwal Piosenki i Tańca Dąbrowskich Przedszkolaków