Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
9 maja 2022

Uruchomimy nową linię autobusową z zielonych dzielnic do centrum miasta

Drukuj

Skrócenie trasy autobusów linii 603 i 606 do przystanku Gołonóg Osiedle to tymczasowa niedogodność. Komunikację zielonych dzielnic z centrum Dąbrowy Górniczej chcemy bowiem usprawnić dzięki nowej linii autobusowej nr 612, o której uruchomienie wystąpiliśmy do Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Autobusy linii nr 603 i 606 kończą i rozpoczynają trasę na przystanku Gołonóg Osiedle od 4 maja. Możliwość kontynuowania podróży w kierunku centrum miasta zapewnia w tym miejscu dziewięć linii autobusowych: 18, 55, 140, 175, 635, 637, 807, 814 i M2. Szczególnie linia metropolitalna M2, kursująca w godzinach szczytu co 10 min, wydaje się dobrym rozwiązaniem do kontynuowania szybkiej podróży w kierunku centrum Dąbrowy Górniczej i Katowic.

Powody skrócenia trasy linii 603 i 606 wyjaśnialiśmy dwa dni przed wprowadzeniem zmian. Powszechnie znany problem z brakiem kierowców autobusów sprawił, że ZTM-owi nie udało się rozstrzygnąć przetargów na obsługę autobusowej komunikacji zastępczej T-21: w trzech kolejnych postępowaniach nie wpłynęła żadna oferta.

– W tej sytuacji zaproponowaliśmy skrócenie trasy linii autobusowych nr 603 i 606 do przystanku Gołonóg Osiedle oraz zawieszenie kursowania linii nr 605. Dzięki temu możliwe było wygospodarowanie dwóch autobusów i skierowanie ich w dni robocze do obsługi linii T-21 – wyjaśniał Marcin Pająk z Wydziału Infrastruktury Miejskiej w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Przyspieszymy uruchomienie nowej linii z zielonych dzielnic

Problem z obsługą autobusowej komunikacji zastępczej T-21 przyspieszył decyzję o skróceniu trasy linii nr 603 i 606. Docelowo w przygotowywanej przez nas nowej siatce połączeń – po zakończeniu modernizacji torowiska tramwajowego i budowy centrum przesiadkowym w centrum i Gołonogu – obie linie miały bowiem kończyć i rozpoczynać kursowanie na przystanku Tworzeń Huta Katowice.

CZYTAJ TAKŻE: W Dąbrowie Górniczej autobusy przestaną dublować się z tramwajami

We wspomnianej nowej siatce połączeń skróceniu tras linii 603 i 606 miało towarzyszyć jednoczesne uruchomienie nowej linii nr 612. To ma być zupełnie nowa jakość w komunikacji zielonych dzielnic z centrum Dąbrowy Górniczej. W dni robocze linia będzie kursować co 40 min i zapewni mieszkańcom nie tylko szybsze połączenie z centrum miasta, ale i bezpośredni dojazd do Zagłębiowskiego Centrum Onkologii oraz w wybranych kursach do Będzina i Szpitala Wojewódzkiego im. św. Barbary w Sosnowcu.

– Bardzo uważnie wczytywaliśmy się we wszystkie komentarze, opinie i głosy w dyskusji, które pojawiły się po skróceniu tras linii 603 i 606. W efekcie w poniedziałek wysłaliśmy pismo do Zarządu Transportu Metropolitalnego o wprowadzenie już teraz zmiany, którą planowaliśmy na przyszły rok, po oddaniu centrum przesiadkowego przy dworcu PKP. To uruchomienie nowej linii 612, która połączy Błędów, Okradzionów, Łękę, Łosień oraz Kazdębie z centrum, szpitalem na Mydlicach, a w wybranych kursach z Będzinem i Szpitalem Wojewódzkim św. Barbary – mówi prezydent Marcin Bazylak.

Wnioski do ZTM-u dotyczą również: tymczasowej obsługi przez linię M2 przystanku Damel, w pobliżu którego znajdują się m.in. Zespół Szkół Ekonomicznych i Techniczne Zakłady Naukowe oraz korekty porannego kursu linii 606, co ułatwi przesiadkę i dojazd do szkół na godz. 8 .

 

Czytaj więcej

Biznes

Przedsiębiorcy z regionu spotkają się w Fabryce. Można przyjść i porozmawiać

Strona główna

Miasto wspiera opiekę żłobkową nad najmłodszymi

Strona główna

Danusia, która trzyma sztamę z wiatrem

Wiadomości

Przedszkole z Manhattanu czeka wielka metamorfoza