Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
28 września 2018

Uroczy weekend w Dąbrowie

Drukuj

W sobotę każdy będzie mógł zobaczyć park Zielona, który całkowicie zmienił swoje oblicze. W niedzielę do łez rozbawi nas Kabaret Młodych Panów. Będzie też szansa na okazanie serca i przekazanie konkretnego wsparcia na rzecz kilkuletniego, niepełnosprawnego Antka.

Piątek, 28 września 

Moja mała ojczyzna, moja dzielnica, mój dom
PKZ Dom Kultury Ząbkowice godz. 8.00.-18.00.
Moja Mała Ojczyzna, moja Dzielnica, mój Dom… to wystawa fotografii Ząbkowic, dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Fotografie przedstawiają miejsca, elementy i przyrodę tej części miasta. Moja wystawa w pewien sposób oddaje hołd miejscu, w którym żyję, mieszkam, tworzę. To jest właśnie moja Mała Ojczyzna, ukazana przeze mnie, w mój sposób, poprzez moje odczucia i myśli – mówi autorka, Katarzyna Pawlikowska.
Katarzyna Pawlikowska – ukończyła roczne studium fotograficzne w Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach, roczne warsztaty w warsztaty-fotograficzne.org w Katowicach oraz liczne warsztaty fotograficzne w ZPAF Okręg Śląski w Katowicach. Brała udział w kilkudziesięciu zbiorowych wystawach fotograficznych, m.in. w: Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Opolu, a także w rodzinnym mieście – Dąbrowie Górniczej. Wzięła również udział w projekcie Sztuka Teraz, którego celem jest odkrywanie współczesnej sztuki, a jej fotografia została wybrana z ponad tysiąca innych i była pokazywana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Fotografia to jej pasja, forma relaksu, oderwania się od spraw „przyziemnych”, medium zastępujące tysiące słów.
„Zrobiłam je [fotografie, przyp. red.] podczas spacerów po okolicy, niektóre kilka lat temu. Chcę pokazać Ząbkowice moimi oczami. Chcę pokazać to, co akurat danego dnia przykuło moją uwagę. Jest to oczywiście tylko fragment mojej Małej Ojczyzny. Fragment, który wiele dla mnie znaczy. […] Wszystko to można tutaj odnaleźć. Wystarczy tylko się przejść i popatrzeć dookoła. Często szukamy jakiś ciekawych rzeczy daleko od naszego domu, a to właśnie tuż obok nas jest wiele ciekawego, którego jeszcze nie odkryliśmy. Część moich fotografii ubarwiłam, zmieniłam, nadając im troszkę więcej optymizmu. Zmienione obrazy naprawiają trochę to, co nie wszystkich może zachwycić, a także ukazują w inny sposób to, co już jest piękne samo w sobie”.

A nam jest szkoda lata
Klub Osiedlowy Helikon godz. 17.00.
„A nam jest szkoda lata” – pod takim tytułem odbędzie się koncert inaugurujący sezon kulturalny w Helikonie. W programie goście usłyszą utwory, które z nutą sentymentu żegnają kończące się lato i witają optymistycznie nadchodzącą jesień. Koncert jest zapowiedzią wielu niespodzianek muzycznych jakie czekają w tym sezonie, a różnorodność stylów muzycznych skierowana jest do subiektywnych upodobań każdego słuchacza. W koncercie wezmą udział soliści, instrumentaliści oraz zespół Non a capella, którzy od kilku lat rozwijają swój talent pod okiem instruktorów działających w tej placówce.
Całość została przygotowana przez Elżbietę Kaźmierską i Jerzego Kołodzieja.

Sobota, 29 września

Zielona i urocza – otwarcie parku Zielona po rewitalizacji
Park Zielona godz. 10.00.
Park Zielona, jedno z ulubionych miejsc spacerów i wypoczynku dąbrowian, został założony w latach 30-tych XX wieku. Teraz przeszedł metamorfozę, która odsłoniła jego unikalne oblicze. Park to przede wszystkim unikalne siedlisko roślin i zwierząt, dzięki przyciąga spacerowiczów, pragnących złapać oddech od miejskiego zgiełku. szczegółowy program

Youngtimer’s Show 2018
Fabryka Pełna Życia godz. 12.00.
Pałac Kultury Zagłębia oraz Fabryka Pełna Życia staną się areną, na której spotkacie właścicieli najlepszych youngtimerów z Polski i Europy oraz firm, które lubują się w nieco starszej motoryzacji podczas Youngtimer’s Show 2018.
Youngtimer’s Show to m.in.:
– spektakularny obiekt jakim jest Fabryka Pełna Życia, który idealnie podkreśla klimat wydarzenia
– wyjątkowe, wyselekcjonowane samochody oraz ich twórcy/właściciele
– wieczorną galę rozdania nagród, która odbędzie się w monumentalnym Pałacu Kultury Zagłębia
– atrakcje towarzyszące gali rozdania nagród
– koncert BasTajpan-a i Bob One-a
Partnerzy: Miasto Dąbrowa Górnicza, Pałac Kultury Zagłębia, Fabryka Pełna Życia, Centrum Sportu i Rekreacji, Master Dieta, Glass Fox, PerfectMoto, Wrap Collabo, Retro Sklep, TuningKingz Classic, CrystalDew, TuningKingz Car Cosmetics.

Niedziela, 30 września

Bogowie – Kabaret Młodych Panów
Pałac Kultury Zagłębia godz. 16.00. i 19.00.
Na deskach Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi jeden z najlepszych polskich kabaretów, można powiedzieć Bogowie, gdyż właśnie tak nazywa się ich nowy program. Mowa o zdolnych, przystojnych i utalentowanych, czyli Kabarecie Młodych Panów!
Jeżeli czytasz ten tekst, to już jesteś na dobrej drodze do szczęścia – nie jesteś wśród 3% analfabetów w Europie! Mało tego, jesteś krok od wzięcia udziału w najnowszym spektaklu Kabaretu Młodych Panów pt. Bogowie.
Ten program pomoże rozwiązać Twoje problemy – sprawi, że zapomnisz o nich nie tylko na dwie godziny. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znikną wszystkie Twoje troski. Kiedy minie ten czas, wszystko będzie zależeć już tylko od Ciebie. Musisz stać się nie tyle kowalem własnego losu, ile BOGIEM własnego życia. Nie pytaj, co Młodzi mogą zrobić dla Ciebie, ale co sam możesz zrobić dla siebie. Ten spektakl nie załatwi Twoich spraw, ale da Ci wskazówki, da Ci wiarę, da Ci siłę. Chcesz być jak Młody BÓG? Przestań chcieć! Bądź! Pamiętaj, Twoje szczęście jest w Twoich rękach.
Szczęście nie jest ani dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie – Erich Fromm

Koncert charytatywny na rzecz niepełnosprawnego Antka
Sanktuarium NMP Anielskiej po mszy św. o godz. 16.00.
Zapraszamy na wyjątkowy koncert, podczas którego zaśpiewa grupa wokalna Mezalians Art, którą tworzą: Iwona Zięba, Karolina Żelichowska, Łukasz Baruch oraz Grzegorz Dowgiałło. Gościnie wystąpi Klaudia Szczepanik, a cały koncert poprowadzi Łukasz Kolber.
Koncert zostanie zorganizowany z myślą o niepełnosprawnym Antku. Podczas jego trwania zostanie zorganizowana publiczna zbiórka pieniędzy. Zebrane środki zostaną przekazane na rehabilitację i leczenie niepełnosprawnego, kilkuletniego dąbrowianina.
Darowizny na rzecz Antka można także wpłacać na konto Fundacji „Wygrajmy Razem”: Bank BGŻ BNP Paribas S.A. 40 2030 0045 1110 0000 0243 9420 wpisując w tytule przelewu: darowizna na rzecz Antka Sokołowskiego.

Cały weekend

Kamerdyner godz. 17.00.
Kino Kadr
Gatunek: dramat, historyczny; kraj produkcji: Polska 2018; czas trwania: 145 min
Reżyseria: Filip Bajon; obsada: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek
Kamerdyner to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia.
Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość.
Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię.
Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść.  Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Czarne Bractwo. BlacKkKlansman godz. 19.30.
Kino Kadr
Gatunek: kryminał, dramat, biograficzny; kraj produkcji: USA 2018; czas trwania: 128 min
Reżyseria: Spike Lee; obsada: John David Washington, Adam Driver, Topher Grace
Czarne Bractwo BlacKkKlansman to prawdziwa historia w reżyserii znakomitego filmowca Spike’a Lee. Jest początek lat siedemdziesiątych, a Ron Stallworth (John David Washington) jest pierwszym czarnoskórym detektywem, który służy w Departamencie Policji w Colorado Springs. Zdeterminowany, by wyrobić sobie nazwisko, Stallworth odważnie decyduje się na niebezpieczną misję: infiltrację Ku Klux Klanu. Razem z kolegą Flipem Zimmermanem (Adam Driver) tworzą grupę, której udało się przeniknąć do struktur Ku Klux Klanu. Udowodnili rasistowskie działania organizacji, uniemożliwili dokonanie zamachu, w którym mieli zginąć ludzie.
Film jest znakomicie zrealizowany przez zespół, który zdobył nagrodę Akademii za film „Uciekaj”.

Czytaj więcej

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Dąbrowski bus dla seniora. Nowy numer i nieco niższe opłaty

Strona główna

Przebudowa ulicy Młodych. Objazd dla autobusów linii 644 i 645

Rekreacja

MKS ostatni raz w rundzie zasadniczej zagra u siebie