Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
9 września 2021

Umowa podpisana. Wkrótce początek przebudowy ulicy Letniej

Drukuj

Wyniesione przejścia dla pieszych, ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3 m, a przede wszystkim nowa nawierzchnia drogi – tak ma wyglądać po przebudowie ulica Letnia w Dąbrowie Górniczej.

Przebudowę ulicy Letniej wraz z budową 2-kilometrowego ciągu pieszo-rowerowego od Centrum Sportów Letnich w parku Zielona do parkingu przy Pogorii IV w rejonie ul. Marianki miasto zleciło firmie Drogomex. Warta ponad 4,66 mln zł umowa z firmą z Pruszkowa została podpisana w czwartek 9 września. Wcześniej inwestycję wsparł Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych, który przekazał miastu na ten cel 6,5 mln zł.

Jak podkreśla Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej, prowadząca w kierunku Marianek i Ratanic oraz terenów rekreacyjnych ulica Letnia nigdy wcześniej nie była remontowana, a charakterystyczne wybrzuszenia – efekt działania wody i braku odwodnienia – mocno dają się we znaki kierowcom i rowerzystom.

– Gdy rozmawialiśmy wiosną z mieszkańcami, nie kryli oni obaw związanych z inwestycją. Ostatecznie efektem tych rozmów jest między innymi decyzja o powstaniu wyniesionych przejść dla pieszych, co wpłynie na bezpieczeństwo i uspokojenie ruchu – podkreśla wiceprezydent.

Inne udogodnienia, to poszerzenie wjazdów na posesje czy uzgodniona z mieszkańcami lokalizacja przystanków autobusowych.

Przebudowa ul. Letniej: objazd przez powiat będziński

– Inwestycja w terminarzu planowana była na siedem miesięcy, więc zakładaliśmy, że uda się ją zakończyć w 2021 roku. Zacięta rywalizacja firm o to zlecenie, a w konsekwencji odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, pokrzyżowała nam nieco te plany – przyznaje Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Pomocna w sprawnej przebudowie ma być decyzja o zamknięciu ulicy Letniej dla ruchu i wyznaczenie objazdu równoległymi drogami w powiecie będzińskim.

Utrzymany zostanie dojazd do posesji, zapewnimy także mieszkańcom możliwość korzystania z komunikacji miejskiej: z jednej strony autobusy dojeżdżać będą do rozjazdu przy drodze prowadzącej do Protoru oraz do parkingu przy Pogorii IV z drugiej strony – zapowiada Zbigniew Kubik, naczelnik wydziału inwestycji drogowych.

Mająca się lada moment rozpocząć inwestycja jest kontynuacją prac z 2018 roku, gdy za 4,1 mln zł Eurovia zmodernizowała ulicę Letnią od skrzyżowania z Robotniczą do Centrum Sportów Letnich.

9

Czytaj więcej

Strona główna

Autobusy wracają na aleję Zagłębia Dąbrowskiego i ulicę Uklańskiego

Rekreacja

Dwaj koszykarze z Dąbrowy w Top 10 pierwszej kolejki

Strona główna

Udogodnienia dla czytelników w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Wiadomości

Plan dla dzielnicy. W Ząbkowicach podsumowano konsultacje