Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Wersja dla niedowidzących
 • Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
9 września 2021

Umowa podpisana. Wkrótce początek przebudowy ulicy Letniej

Drukuj

Przebudowę ulicy Letniej wraz z budową 2-kilometrowego ciągu pieszo-rowerowego od Centrum Sportów Letnich w parku Zielona do parkingu przy Pogorii IV w rejonie ul. Marianki miasto zleciło firmie Drogomex. Warta ponad 4,66 mln zł umowa z firmą z Pruszkowa została podpisana w czwartek 9 września. Wcześniej inwestycję wsparł Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych, który przekazał miastu na ten cel 6,5 mln zł.

Jak podkreśla Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej, prowadząca w kierunku Marianek i Ratanic oraz terenów rekreacyjnych ulica Letnia nigdy wcześniej nie była remontowana, a charakterystyczne wybrzuszenia – efekt działania wody i braku odwodnienia – mocno dają się we znaki kierowcom i rowerzystom.

– Gdy rozmawialiśmy wiosną z mieszkańcami, nie kryli oni obaw związanych z inwestycją. Ostatecznie efektem tych rozmów jest między innymi decyzja o powstaniu wyniesionych przejść dla pieszych, co wpłynie na bezpieczeństwo i uspokojenie ruchu – podkreśla wiceprezydent.

Inne udogodnienia, to poszerzenie wjazdów na posesje czy uzgodniona z mieszkańcami lokalizacja przystanków autobusowych.

Przebudowa ul. Letniej: objazd przez powiat będziński

– Inwestycja w terminarzu planowana była na siedem miesięcy, więc zakładaliśmy, że uda się ją zakończyć w 2021 roku. Zacięta rywalizacja firm o to zlecenie, a w konsekwencji odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, pokrzyżowała nam nieco te plany. Zwróciliśmy się jednak do firmy Drogomex z prośbą o skrócenie czasu przebudowy drogi do trzech-czterech miesięcy – przyznaje Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej. I dodaje, że wtedy w pierwszych miesiącach 2022 roku kończony byłby ciąg pieszo-rowerowy.

Pomocna w sprawnej przebudowie ma być decyzja o zamknięciu ulicy Letniej dla ruchu i wyznaczenie objazdu równoległymi drogami w powiecie będzińskim.

Utrzymany zostanie dojazd do posesji, zapewnimy także mieszkańcom możliwość korzystania z komunikacji miejskiej: z jednej strony autobusy dojeżdżać będą do rozjazdu przy drodze prowadzącej do Protoru oraz do parkingu przy Pogorii IV z drugiej strony – zapowiada Zbigniew Kubik, naczelnik wydziału inwestycji drogowych.

Mająca się lada moment rozpocząć inwestycja jest kontynuacją prac z 2018 roku, gdy za 4,1 mln zł Eurovia zmodernizowała ulicę Letnią od skrzyżowania z Robotniczą do Centrum Sportów Letnich.

9

Czytaj więcej

Wiadomości

We wtorek kolejna europotyczka, a w sobotę ligowe emocje wracają do hali „Centrum”

Wiadomości

„Model biznesowy dla Dąbrowy” po raz drugi

Strona główna

Wyniki Budżetu Obywatelskiego 2022. Wygrał Strażak, do realizacji aż pięć projektów

Strona główna

Pora na kolejną odsłonę komunikacyjnej rewolucji w Dąbrowie Górniczej