Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
29 października 2018

Tunel na ukończeniu

Drukuj

W Ząbkowicach kończą się prace związane z budową tunelu, który połączy perony oraz dwie części dzielnicy oddzielone torami kolejowymi.

„Dostosowanie stacji Dąbrowa Górnicza Ząbkowice do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się” to wspólne zadanie realizowane od 2017 roku przez gminę i PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. w Częstochowie, kosztuje ponad 10,5 mln zł. Udział miasta w tym przedsięwzięciu wynosi 3,2 mln zł. Inwestycja objęła budowę przejścia podziemnego pod torami kolejowymi wraz z montażem wind obsługujących perony stacji, pochylniami – podjazdami dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, utworzenie nowego ciągu komunikacyjnego pieszo-rowerowego z wydzielonym pasem dla rowerzystów, remont peronu nr 1 oraz rozbiórkę kładki nad torami kolejowymi. Będzie nowe oświetlenie i monitoring.

Nowy tunel zastąpi wykorzystywaną do tej pory, starą kładkę, która została już wyburzona. Niezbędne było także przełożenie sieci uzbrojenia podziemnego i naziemnego kolidującego z inwestycją.

Budowa tunelu to niejedyna inwestycja w tej dzielnicy. Przy ulicy Dworcowej, w bezpośrednim sąsiedztwie ząbkowickiego dworca, powstanie centrum przesiadkowe wraz z przebudowanym tam układem komunikacyjnym. Dokumentacja całego przedsięwzięcia sprawdzana jest w tej chwili przez biuro zamówień publicznych, po czym ogłoszony zostanie przetarg na realizację zadania. Przed budynkiem dworca powstaną: podjazd i przystanki dla autobusów komunikacji miejskiej, miejsca postojowe dla podwożonych przez taksówki lub samochody prywatne pasażerów, zadaszone parkingi (stojaki) dla rowerów oraz 22 miejsca parkingowe dla samochodów osobowych. Zgodnie z planem, inwestycja ma zakończyć się do końca czerwca 2019 roku. W budżecie na ten cel zarezerwowano ok. 3,5 mln zł.

Czytaj więcej

Strona główna

Miasto dopłaci do nowej taryfy za wodę i ścieki

Wiadomości

Ząbkowicki amfiteatr przejdzie metamorfozę

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Górki 5

Nieruchomości

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do zbycia w drodze wkładu rzeczowego – aportu