25 marca 2020

Tucznawa przyciąga inwestorów

Strefa inwestycyjna w Tucznawie cały czas się rozwija. Miasto buduje nową drogę do kolejnych działek, w górę pnie się fabryka SK Innovation.

W Tucznawie rozbudowywany jest układ komunikacyjny w rejonie terenów inwestycyjnych. Na działce należącej do koreańskiej spółki SK Innovation powstaje fabryka separatorów baterii litowo-jonowych.

Oprócz dróg, które ułatwią dotarcie do poszczególnych działek w północno-wschodniej części strefy, powstają m.in. chodniki, ścieżka rowerowa, oświetlenie uliczne, kanalizacja deszczowa i sanitarna, wodociąg i zbiorniki retencyjne. To miejskie przedsięwzięcie ma być zrealizowane do września.

Intensywnie działa także nowy inwestor, który w zeszłym roku zdecydował o budowie fabryki w Dąbrowie Górniczej. Chodzi o SK Innovation – firmę z kapitałem koreańskim, wiodącego producenta separatorów baterii litowo–jonowych, wykorzystywanych m.in. w pojazdach elektrycznych.

– SK Innovation realizuje aktualnie halę produkcyjno-magazynową, o powierzchni 35 tys. m2. Prace przebiegają zgodnie z planem. Fabryka ma rozpocząć działalność w pierwszym kwartale 2021 r. – informuje Paweł Zygmunt, kierownik Referatu Rozwoju i Obsługi Inwestora UM.

9

– SK Innovation w Tucznawie potwierdza, że nasze tereny gotowe są przyjąć największych inwestorów stawiających na nowoczesny i innowacyjny przemysł. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie ogromne zaangażowanie urzędników oraz osób z wielu branż, które przyczyniły się do stworzenia niezbędnej infrastruktury oraz oferty atrakcyjnej dla inwestorów. Wierzę, że pojawienie się w mieście tego inwestora będzie również impulsem dla kolejnych innowacyjnych firm i wyraźnym sygnałem, że Dąbrowa Górnicza jest partnerem godnym zaufania – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej

Strefa inwestycyjna obejmuje 256 ha, z czego 211 ha to działki, na których można prowadzić działalność gospodarczą, a pozostała część przeznaczona jest dla niezbędnej infrastruktury – m.in. dróg, chodników, sieci energetycznych, sieci wodno-kanalizacyjnych czy zbiorników retencyjnych. Ponad 91 ha jest już zagospodarowanych przez firmy. Od 2017 r. działa tam japońska fabryka NGK Ceramics, produkująca filtry cząstek stałych, robionych z węglika krzemu i stosowanych w samochodowych układach wydechowych. Oprócz SK Innovation stawiającej swój zakład, dwóch innych inwestorów prowadzi prace przygotowawcze.


Strefa inwestycyjna w Tucznawie dysponuje jeszcze 120 ha terenów, na których można uruchomić m.in. działalność produkcyjną

Przedsięwzięcia tego typu nie byłyby możliwe bez oddania do użytku pod koniec 2014 r. zupełnie nowej drogi, o długości 9 km, która skomunikowała tereny inwestycyjne w Tucznawie z najważniejszymi drogami przebiegającymi przez Dąbrowę Górniczą – od przebudowanego węzła DK 94/ DW 790, poprzez DW 790, ul. Koksowniczą, ul. Gołonoską i nowy odcinek prowadzący przez Las Bienia do skrzyżowania z ul. Idzikowskiego. Przebudowa objęła też utworzenie rond na skrzyżowaniach: DW 790/Składowa, DW 790/Koksownicza, Koksownicza/Gołonoska, Gołonoska/Ząbkowicka/Związku Orła Białego.

Strefa gospodarcza w Tucznawie stanowi ważny filar rozwoju miasta, a jej uruchomienie było strategiczną decyzją dąbrowskiego samorządu. Inwestorzy to nie tylko nowe miejsca pracy, ale także zastrzyk gotówki do miejskiej kasy, wpływającej m.in. z opłat i podatków oraz ze sprzedaży nieruchomości.

PK

Czytaj więcej

Samorząd to wspólnota

Trzydzieści lat polskiej samorządności

Wiadomości

Chcesz zarejestrować pojazd? Zobacz, jak wypełnić wniosek!

Wiadomości

Energia ze słońca z dofinansowaniem