Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
11 czerwca 2020

Tucznawa dobra dla inwestorów

Drukuj

Strefa inwestycyjna w Tucznawie cały czas się rozwija. Miasto rozbudowuje infrastrukturę, która ułatwi korzystanie z kolejnych działek. Rośnie również fabryka SK Innovation.

W Tucznawie rozbudowywany jest m.in. układ komunikacyjny w rejonie terenów inwestycyjnych. Na działce należącej do koreańskiej spółki SK Innovation powstaje fabryka separatorów baterii litowo-jonowych.

Oprócz dróg, które ułatwią dotarcie do poszczególnych działek w północno-wschodniej części strefy, powstają m.in. chodniki, ścieżka rowerowa, oświetlenie uliczne i wodociąg. Gotowa jest już kanalizacja deszczowa i sanitarna, trwa również betonowanie zbiorników retencyjnych. To miejskie przedsięwzięcie ma być zrealizowane do września.

Intensywnie działa także nowy inwestor, który w zeszłym roku zdecydował o budowie fabryki w Dąbrowie Górniczej. Chodzi o SK Innovation – firmę z kapitałem koreańskim, wiodącego producenta separatorów baterii litowo–jonowych, wykorzystywanych m.in. w pojazdach elektrycznych.

– SK Innovation realizuje aktualnie halę produkcyjno-magazynową, o powierzchni 35 tys. m2. Prace przebiegają zgodnie z planem. Fabryka ma rozpocząć działalność w pierwszym kwartale 2021 r. – informuje Paweł Zygmunt, kierownik Referatu Rozwoju i Obsługi Inwestora UM.

35

– SK Innovation w Tucznawie potwierdza, że nasze tereny gotowe są przyjąć największych inwestorów stawiających na nowoczesny i innowacyjny przemysł. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie ogromne zaangażowanie urzędników oraz osób z wielu branż, które przyczyniły się do stworzenia niezbędnej infrastruktury oraz oferty atrakcyjnej dla inwestorów. Wierzę, że pojawienie się w mieście tego inwestora będzie również impulsem dla kolejnych innowacyjnych firm i wyraźnym sygnałem, że Dąbrowa Górnicza jest partnerem godnym zaufania – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Strefa inwestycyjna obejmuje 256 ha, z czego 211 ha to działki, na których można prowadzić działalność gospodarczą, a pozostała część przeznaczona jest dla niezbędnej infrastruktury – m.in. dróg, chodników, sieci energetycznych, sieci wodno-kanalizacyjnych czy zbiorników retencyjnych. Ponad 90 ha jest już zagospodarowanych przez firmy. Od 2017 r. działa tam japońska fabryka NGK Ceramics, produkująca filtry cząstek stałych, robionych z węglika krzemu i stosowanych w samochodowych układach wydechowych. Oprócz SK Innovation stawiającej swój zakład, dwóch innych inwestorów prowadzi prace przygotowawcze.

Strefa inwestycyjna w Tucznawie dysponuje jeszcze ponad 100 ha terenów, na których można uruchomić m.in. działalność produkcyjną

– W 2019 r. w strefie w Tucznawie sprzedaliśmy 28,6 ha, czyli niemal 1/3 wszystkich terenów, które zostały tam sprzedane. Trzeba podkreślić, że to efekt decyzji z minionych lat, dotyczących przeznaczenia tego miejsca pod inwestycje i dozbrojenia go. Bez tego nie byłoby 1,6 mld zł środków wydanych w strefie do tej pory przez inwestorów. To nie jest nasze ostatnie słowo, bo konsekwentnie realizujemy politykę przyciągania kolejnych, którzy zdecydują się prowadzić tam działalność, tworzyć miejsca pracy i zapewniać rozwój – mówi Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Przedsięwzięcia tego typu nie byłyby możliwe bez oddania do użytku pod koniec 2014 r. zupełnie nowej drogi, o długości 9 km, która skomunikowała tereny inwestycyjne w Tucznawie z najważniejszymi drogami przebiegającymi przez Dąbrowę Górniczą – od przebudowanego węzła DK 94/ DW 790, poprzez DW 790, ul. Koksowniczą, ul. Gołonoską i nowy odcinek prowadzący przez Las Bienia do skrzyżowania z ul. Idzikowskiego. Przebudowa objęła też utworzenie rond na skrzyżowaniach: DW 790/Składowa, DW 790/Koksownicza, Koksownicza/Gołonoska, Gołonoska/Ząbkowicka/Związku Orła Białego.

Strefa gospodarcza w Tucznawie stanowi ważny filar rozwoju miasta, a jej uruchomienie było strategiczną decyzją dąbrowskiego samorządu. Inwestorzy to nie tylko nowe miejsca pracy, ale także zastrzyk gotówki do miejskiej kasy, wpływającej m.in. z opłat i podatków oraz ze sprzedaży nieruchomości.

PK

Czytaj więcej

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Dąbrowski bus dla seniora. Nowy numer i nieco niższe opłaty

Strona główna

Przebudowa ulicy Młodych. Objazd dla autobusów linii 644 i 645

Rekreacja

MKS ostatni raz w rundzie zasadniczej zagra u siebie