Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
8 lutego 2018

W trosce o zwierzęta

Drukuj

Już po raz ósmy w Dąbrowie ruszyła akcja ograniczania liczebności wolno żyjących kotów.

– Jest to konsekwencja zapisów ustawy o ochronie zwierząt oraz uchwały Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Dąbrowa Górnicza – informuje Iwona Dalach, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Realizowane przez miasto zadanie pn.„Zapobieganie bezdomności wolno żyjących kotów oraz ich dokarmianie” ma na celu zmniejszenie liczebności lawinowo rozmnażających się bezpańskich, kotów bytujących m.in. w piwnicach, pustostanach, na strychach oraz na terenach ogrodów działkowych. Nadmierna liczba kotów prowadzi bowiem do degeneracji gatunku, zmniejszenia liczebności ptaków oraz powstawania uciążliwego zapachu.

Umowa jaką zawarło miasto z gabinetem weterynaryjnym obejmuje sterylizację kotek, kastrację kocurów, usypianie ślepych miotów kotów, wydanie karmicielom w momencie odbioru z lecznicy wolno żyjących kotów 2 kg suchej karmy (dla każdego kota, który został wysterylizowany bądź wykastrowany), podanie antybiotyku, odpchlenie, wyczyszczenie uszu i zakropienie ich preparatem zwalczającym świerzbowca usznego.

Lecznicą, która w tym roku przeprowadza darmowe świadczenia medyczne w zakresie objętym powyższą umową jest Gabinet Weterynaryjny „Pod Syriuszem” zlokalizowany w Dąbrowie Górniczej przy ul. Legionów Polskich 41A, czynny od poniedziałku do piątku od 9.00 do 18.30 oraz w soboty – od 9.00 do 14.00. (kontakt i więcej informacji – tel. 690-255-047, www.pod-syriuszem.pl )

Karmiciele zwierząt, po dostarczeniu swoich podopiecznych do wybranej lecznicy, będą wypełniać dokument, w którym oświadczą, iż przyniesione zwierzę jest wolno żyjące, wskażą miejsce jego bytowania oraz podadzą opis kota, a także zobowiążą się do odbioru zwierzęcia z lecznicy w terminie wyznaczonym przez weterynarza.

Ważne!

Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu wolno żyjącego kota do zabiegu podejmie lekarz weterynarii. Po przeprowadzonym świadczeniu medycznym i niezbędnym czasie potrzebnym do rehabilitacji zwierząt, koty będą odbierane przez karmicieli, którzy zobowiązani będą wypuścić je w miejsca pierwotnego bytowania.

Umowa z lecznicą realizowana będzie do końca listopada lub do momentu wyczerpania środków finansowych przeznaczonych w budżecie miasta na ten cel.  Dotychczas tj. od 2011 roku w ramach ograniczania liczebności wolno żyjących kotów  wykonano 5055 zabiegów sterylizacji kotek, 776 zabiegów kastracji kocurów.

Czytaj więcej

Strona główna

II LO im. Stefana Żeromskiego partnerem Akademii WSB

Rekreacja

Pojedynek z rywalem z góry tabeli

Wiadomości

Będzie rondo i droga rowerowa. Rozpoczynamy przebudowę ulic Staszica i AK Ordona

Biznes

Porady, szkolenie i „Mastermind”