Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
8 lutego 2018

W trosce o zwierzęta

Drukuj

Już po raz ósmy w Dąbrowie ruszyła akcja ograniczania liczebności wolno żyjących kotów.

– Jest to konsekwencja zapisów ustawy o ochronie zwierząt oraz uchwały Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Dąbrowa Górnicza – informuje Iwona Dalach, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Realizowane przez miasto zadanie pn.„Zapobieganie bezdomności wolno żyjących kotów oraz ich dokarmianie” ma na celu zmniejszenie liczebności lawinowo rozmnażających się bezpańskich, kotów bytujących m.in. w piwnicach, pustostanach, na strychach oraz na terenach ogrodów działkowych. Nadmierna liczba kotów prowadzi bowiem do degeneracji gatunku, zmniejszenia liczebności ptaków oraz powstawania uciążliwego zapachu.

Umowa jaką zawarło miasto z gabinetem weterynaryjnym obejmuje sterylizację kotek, kastrację kocurów, usypianie ślepych miotów kotów, wydanie karmicielom w momencie odbioru z lecznicy wolno żyjących kotów 2 kg suchej karmy (dla każdego kota, który został wysterylizowany bądź wykastrowany), podanie antybiotyku, odpchlenie, wyczyszczenie uszu i zakropienie ich preparatem zwalczającym świerzbowca usznego.

Lecznicą, która w tym roku przeprowadza darmowe świadczenia medyczne w zakresie objętym powyższą umową jest Gabinet Weterynaryjny „Pod Syriuszem” zlokalizowany w Dąbrowie Górniczej przy ul. Legionów Polskich 41A, czynny od poniedziałku do piątku od 9.00 do 18.30 oraz w soboty – od 9.00 do 14.00. (kontakt i więcej informacji – tel. 690-255-047, www.pod-syriuszem.pl )

Karmiciele zwierząt, po dostarczeniu swoich podopiecznych do wybranej lecznicy, będą wypełniać dokument, w którym oświadczą, iż przyniesione zwierzę jest wolno żyjące, wskażą miejsce jego bytowania oraz podadzą opis kota, a także zobowiążą się do odbioru zwierzęcia z lecznicy w terminie wyznaczonym przez weterynarza.

Ważne!

Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu wolno żyjącego kota do zabiegu podejmie lekarz weterynarii. Po przeprowadzonym świadczeniu medycznym i niezbędnym czasie potrzebnym do rehabilitacji zwierząt, koty będą odbierane przez karmicieli, którzy zobowiązani będą wypuścić je w miejsca pierwotnego bytowania.

Umowa z lecznicą realizowana będzie do końca listopada lub do momentu wyczerpania środków finansowych przeznaczonych w budżecie miasta na ten cel.  Dotychczas tj. od 2011 roku w ramach ograniczania liczebności wolno żyjących kotów  wykonano 5055 zabiegów sterylizacji kotek, 776 zabiegów kastracji kocurów.

Czytaj więcej

Strona główna

Masz problem? Zadzwoń!

Rekreacja

MKS pokonuje kolejną przeszkodę na drodze do play off

Biznes

W DIP o dofinansowaniu na rozpoczęcie działalności

Wiadomości

Ważny etap budowy nowej drogi w kierunku Gołonoga. Objazd do ulicy Kolejowej [MAPA]