Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
10 lutego 2022

Taniec przeciwko przemocy

Drukuj

To już dziesiąta, jubileuszowa edycja międzynarodowej akcji One BillionRising/Nazywam Się Miliard, ogólnoświatowej kampanii społecznej przeciw przemocy stosowanej wobec kobiet i dziewcząt. Elementem wspólnym akcji na całym świecie jest taniec. Po raz kolejny akcja odbędzie się w Centrum Handlowym Pogoria. 14 lutego protest w formie tańca odbędzie się na Placu Centralnym. Początek o godzinie 17:00.

Akcja „Nazywam się Miliard” ma dla nas szczególne znaczenie w tym roku, ze względu na pandemię i problem przemocy domowej, który w czasach izolacji i kwarantanny jest tym bardziej istotny. Częstokroć ofiara przemocy, jest zamknięta w domu ze swoim prześladowcą. Chcemy uczulić na ten problem. Bądźmy bardziej wrażliwi na sygnały, które do nas docierają od sąsiadów czy bliskich. Nie bądźmy obojętni – mówi Bożena Borowiec, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej. – Zależy nam, by do mieszkańców dotarła informacja, że w Dąbrowie Górniczej funkcjonuje spójny system wsparcia dla ofiar przemocy.

– Podczas akcji „Nazywam się Miliard” Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej zorganizuje punkt informacyjny, w którym będzie można porozmawiać z pracownikami Ośrodka Interwencji Kryzysowej i przedstawicielkami Klubu Integracji Społecznej – wyjaśnia radna Bożena Kozak, współorganizatorka przedsięwzięcia.

Niestety, jak pokazują statystyki, jest się czemu sprzeciwiać. Szacuje się, że w skali świata jedna kobieta na trzy padnie ofiarą przemocy pod różną postacią, z czego 20 proc. doświadczy jej z rąk swojego partnera. 50 proc. ofiar przemocy seksualnej w skali całego świata to dziewczyny od 15. do 20. roku życia. Te dane doskonale obrazują, z jak wielkim problemem zmagamy się na całym świecie.

– Akcja „One Billion Rising” zapoczątkowana została w 2011 roku przez Eve Ensler. Od tego czasu na całym świecie cieszy się ogromnym zainteresowaniem, także w Polsce. W Dąbrowie Górniczej od lat obserwujemy, jakim odbija się pozytywnym echem. Nie ma się czemu dziwić, porusza bardzo, ale to bardzo ważny temat. Jest głośnym sprzeciwem wobec przemocy, której doświadczają dziewczęta i kobiety na całym świecie – mówi Ewelina Nowak-Olszowiec, Regional Marketing Manager z NEPI Rockcastle. – W tym roku w akcji ponownie weźmie udział ponad 200 krajów na całym świecie. Wszyscy mówimy jednym głosem: nie ma zgody na przemoc w rodzinie, na przemoc wobec kobiet – dodaje Nowak-Olszowiec.

Dlaczego to taniec jest motywem przewodnim międzynarodowej akcji One Billion Rising? Ponieważ z jednej strony wyzwala bardzo pozytywne emocje i energię, z drugiej tańcząc kobiety mogą pokazać, że to one rządzą swoim ciałem, nikt inny.

Gdzie szukać pomocy?

Podczas akcji One Billion Rising w CH Pogoria, na spontaniczny taniec w geście solidarności, będą mogli zdecydować się wszyscy chętni – od maluszków, przez dorosłych aż po seniorów. Dodatkowo, podobnie jak w latach ubiegłych, podczas spotkania będzie można dowiedzieć się, gdzie szukać wsparcia i pomocy w przypadku doświadczenia bądź też doświadczania przemocy domowej, fizycznej czy też psychicznej.

Na co dzień w mieście specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego i prawnego) oraz schronienia ofiarom przemocy udziela:

 • Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul. 3 – go Maja 22, tel. 32 262-86-31 (całodobowo).
 • Wsparcia w formie pracy socjalnej prowadzonej w ramach procedury „Niebieskie Karty” udziela Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie działający w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Al. Piłsudskiego 2, tel. 571 332 334 lub 571 332 293 (w godzinach pracy Ośrodka).
 • Przez siedem dni w tygodniu od godz. 19.00 do 22.00 telefonicznego wsparcia udzielają również specjaliści Miejskiego Telefonu Zaufania tel. 32 268 12 22 lub 571 332 386.

Osoby doznające przemocy w rodzinie mogą również korzystać z całodobowej infolinii 800 12 00 02 (całodobowo) prowadzonej przez Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.

– Przemoc domowa nie odeszła. Okres pandemii, izolacji i kwarantanny domowej jest okresem szczególnym dla osób doświadczających przemocy. Nie pozwólmy, by ograniczenia spowodowane epidemią pozostawiły osoby zagrożone przemocą domową bez niezbędnego wsparcia. Przemoc w rodzinie jest często ukrywana przez jej członków ze strachu, wstydu lub braku świadomości, że dzieje się coś złego. Bądźmy wrażliwi na ludzką krzywdę, reagujmy gdy widzimy lub słyszymy, że ktoś doznaje przemocy – mówi Agata Róg, dyrektor MOPS w Dąbrowie Górniczej.

Czytaj więcej

Rekreacja

Kiermasz wielkanocny w CH Pogoria

Strona główna

Biblioteka w Łośniu w nowej odsłonie

Wiadomości

Elektroniczne opaski zadbają o bezpieczeństwo seniorów

Strona główna

Zmiana organizacji ruchu w centrum miasta [WIDEO]