Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
24 czerwca 2024

Talent na szermierczej planszy

Drukuj

Szermierka nauczyła mnie systematyczności, konsekwencji i cierpliwości. A poza tym to sport indywidualny, w którym wszystko zależy od ciebie – mówi 13-letni dąbrowianin Dominik Zubko, brązowy medalista Pucharu Europy i mistrzostw Polski w kategorii U14.

Sukcesów na swym koncie Dominik ma znacznie więcej. Tylko w maju, poza wspomnianym brązem Pucharu Europy, wygrał Ogólnopolski Turniej Młodzików i Dzieci o Puchar Prezesa KKSz Konin oraz III Puchar Żubrów Kraków. Został także złotym medalistą mistrzostw Śląska.

Ostatni medal, brąz mistrzostw Polski, wywalczył na początku czerwca. To właśnie po tych zawodach znajomy, który obserwował tamtą rywalizację, zwrócił moją uwagę na młodego zawodnika Towarzystwa Miłośników Szermierki Zagłębie Sosnowiec. – To duży talent – podkreślił.

Szablista z charakterem

Tę opinię potwierdza Bartosz Koniusz, od pięciu lat trener Dominika w TMS Zagłębie Sosnowiec.

– Dominikiem zajmuję się od początku. To uzdolniony zawodnik, który wyróżnia się na tle rówieśników. Ma charakter, jest zawzięty, dąży do celu i wie, czego chce. Czasem, z racji wieku, ponoszą go jeszcze emocje, ale na pewno przysporzy nam w przyszłości jeszcze wiele powodów do dumy – mówi Bartosz Koniusz.

Dominik Zubko i trener Bartosz Koniusz, mistrzostwa Polski, czerwiec 2024

Dominik zakończył właśnie naukę w Szkole Podstawowej nr 8 w Dąbrowie Górniczej. Dał się w niej poznać nie tylko jako wszechstronny sportowiec – grał w siatkówkę, koszykówkę i pływał, talent pokazał także w szachach – ale i zdolny uczeń, który szermierkę będzie teraz łączył z nauką w liceum ogólnokształcącym.

Przygoda z szablą zaczęła się pięć lat temu. – Na pierwszy zajęcia zabrał mnie tata. Treningi mi się spodobały i zacząłem regularnie na nie chodzić. Po niedługim czasie zacząłem odnosić pierwsze sukcesy, co jeszcze bardziej zmotywowało mnie do dalszego trenowania – mówi Dominik.

Duma i marzenia

Sportowe sukcesy syna są powodem do dumy dla Ani i Wojtka, rodziców Dominika:  – Widzimy, ile ten sport sprawia mu radości. W TMS Zagłębie Sosnowiec spotkał znakomitych trenerów, utytułowanych szermierzy, którzy dla młodych ludzi są prawdziwymi mistrzami. Dzięki temu Dominik rozwinął się nie tylko jako sportowiec.

– Szermierka nauczyła mnie systematyczności, konsekwencji i cierpliwości. A poza tym to sport indywidualny, w którym wszystko zależy od ciebie. Dzięki niemu poznałem fajnych ludzi – Dominik potwierdza słowa rodziców.

– W przyszłości chciałbym mieć szansę wystartować w mistrzostwach świata albo na igrzyskach olimpijskich – nie kryje aspiracji dąbrowianin, który dzięki osiągniętym w ostatnim czasie sukcesach zajmuje drugie miejsce w rankingu krajowym. Dało mu to możliwość wystartowania na mistrzostwach Europy. Można więc trzymać kciuki za jego kolejne sukcesy.

Tekst ukazał się w majowym numerze „Przeglądu Dąbrowskiego”

 

Czytaj więcej

Wiadomości

Studenci opracowali modelowe zagospodarowanie terenu

Komunikaty

Wykazy lokali użytkowych przeznaczonych do sprzedaży w trybie przetargu

Biznes

„Lokal na start” czeka do końca miesiąca

Wiadomości

Zgłoś się do akcji Zagłębie za pół ceny!