Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
15 marca 2018

Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia.

Drukuj

„Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia. Rodzinne wspomnienia historyczno-patriotyczne”– to temat konkursu literackiego organizowanego przez Diecezję Sosnowiecką w ramach programu diecezjalnych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Dzięki konkursowi organizatorzy zamierzają wydobyć, ocalić i utrwalić przechowywaną w rodzinach, często przekazywaną z pokolenia na pokolenie pamięć o przodkach, cichych bohaterach walki o Polskę jak budowy Ojczyzny w różnych, niełatwych dla naszego kraju okresach ostatniego stulecia.

Konkurs ma charakter otwarty. Mogą w nim wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli mieszkańcy diecezji sosnowieckiej. Warunkiem uczestnictwa jest napisanie pracy ujętej w dowolną formę literacką (poezja, esej, wspomnienie, kartka z pamiętnika, reportaż, opowiadanie, rozprawka). Praca może być przygotowana przez samego uczestnika wydarzenia lub członka rodziny (np. wnuczek opowiada usłyszane i zapamiętane wspomnienia nieżyjącego dziadka).

Regulamin konkursu jest zamieszczony na stronie http://www.katecheza.sosnowiec.pl/. Prace należy złożyć w biurze konkursu do 15 maja.

Autorzy trzech najlepszych prac otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 1000 zł każda. Dla 10. wyróżnionych przygotowano po 200 zł. Nagrody pieniężne ufundował mecenas obchodów jubileuszu odzyskania niepodległości w Diecezji Sosnowieckiej Tauron S.A. Najlepsze i najciekawsze prace zostaną opublikowane w formie książki, a wszyscy, którzy wezmą udział w konkursie otrzymają pamiątkowy album.

Bardzo zależy nam na ocaleniu pamięci patriotycznej przechowywanej w rodzinach – mówi koordynator konkursu ks. dr Michał Borda. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że z każdym rokiem pamięć się zaciera i pozostaje jej coraz mniej i dlatego chcielibyśmy ocalić tyle ile się da z tego dziedzictwa duchowego, które jest równie ważne jak dziedzictwo materialne – dodaje ks. Borda.

Organizatorzy liczą na pomoc i współpracę parafii, szkół, lokalnych stowarzyszeń, samorządów oraz lokalnych liderów, wszystkich, którym leży na sercu los nie tylko Polski, ale składających się na nią małych ojczyzn. Ogłoszenie wyników konkursu połączone z publikacją książki zaplanowano na wrzesień 2018 r.

Mecenasem konkursu, jak i całego programu obchodów patriotycznych w diecezji sosnowieckiej jest Tauron S.A.

 

Diecezjalny konkurs literacko-historyczny. Regulamin

 

Czytaj więcej

Strona główna

II LO im. Stefana Żeromskiego partnerem Akademii WSB

Rekreacja

Pojedynek z rywalem z góry tabeli

Wiadomości

Będzie rondo i droga rowerowa. Rozpoczynamy przebudowę ulic Staszica i AK Ordona

Biznes

Porady, szkolenie i „Mastermind”