Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
5 lipca 2024

Sukces dąbrowskich chirurgów onkologicznych. Wezmą udział w prestiżowym programie

Drukuj

Międzynarodowy program LapCo, do którego przystąpiło Zagłębiowskie Centrum Onkologii, pozwoli polepszyć jakość przeprowadzanych operacji kolorektalnych, zwiększyć liczbę pacjentów kwalifikowanych do takich procedur oraz umożliwić kontakt z mentorami, którzy będą wspierać chirurgów onkologicznych z Dąbrowy Górniczej w realizacji wyznaczonych celów.

– Laparoskopia jest bardzo dobrą techniką operacyjną. Wywodzi się z chirurgii otwartej, wielu pacjentów zoperowaliśmy z wykorzystaniem tej metody, ale trzeba przypomnieć, że laparoskopia jest małoinwazyjna, pozwala nam na doskonały wgląd w pole operacyjne, wbrew pozorom często lepszy niż gdybyśmy zastosowali metodę klasyczną. Wyniki badań pooperacyjnych, protokoły histopatologiczne pokazują dokładnie, że my tych chorych operujemy radykalnie czyli jakość leczenia pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego jest taka sama lub wyższa. Rozwiązania małoinwazyjne pozwalają na szybszą i lepszą rekonwalescencję pacjenta, większy komfort, mniej dolegliwości bólowych – wyjaśnia lek. Krzysztof Kleszyk, specjalista chirurgii onkologicznej z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

– Jesteśmy drugim szpitalem w województwie śląskim, który bierze udział w programie. Właśnie odbyliśmy specjalistyczne szkolenie w Stambule, a to dopiero początek bardzo intensywnej pracy. Najważniejsze są szkolenia pod okiem wyznaczonego eksperta, który będzie wspierał nas w tym, aby poszerzać możliwości operacyjne. Będzie to trwało rok lub dwa lata. Jest to dla nas ogromna szansa, którą zamierzamy w stu procentach wykorzystać – podsumowuje lek. Bartosz Dudzicz, specjalista chirurgii onkologicznej.

Program LapCo powstał w Wielkiej Brytanii w 2013 roku. Celem inicjatywy była standaryzacja laparoskopowych resekcji jelita grubego oraz podniesienie jakości operacji kolorektalnych. Efektem brytyjskiego programu LapCo było ponad 10-krotne zwiększenie odsetka operacji laparoskopowych oraz zapewnienie ich wysokiego standardu jakości i bezpieczeństwa. Po sukcesie LapCo w Wielkiej Brytanii, program rozwinięto w wielu krajach na całym świecie.

Czytaj więcej

Rekreacja

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Transportowej i ul. Rudnej

Wiadomości

Studenci opracowali modelowe zagospodarowanie terenu

Komunikaty

Wykazy lokali użytkowych przeznaczonych do sprzedaży w trybie przetargu