Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
20 maja 2024

Sukces chirurgii onkologicznej: ponad tysiąc operacji rocznie w Zagłębiowskim Centrum Onkologii

Drukuj

Kiedy startowaliśmy kilka lat temu, mieliśmy na koncie blisko czterysta operacji rocznie, dziś już ponad tysiąc. To oznacza, że możemy pomóc coraz większej liczbie chorych – mówi dr Janusz Sznajder, lekarz kierujący oddziałem chirurgii onkologicznej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Najwięcej procedur wykonujemy u pacjentek z rakiem piersi, u pacjentów z rakiem jelita grubego, ale także trafia do nas więcej osób z nowotworami wątroby, trzustki, żołądka. Wykonujemy też operacje u pacjentów ze zdiagnozowanym czerniakiem. Jest możliwość wykonywania procedury węzła wartowniczego wraz z późniejszą ewentualną limfadenektomią czyli wycięciem węzłów chłonnych – wyjaśnia szef dąbrowskiej chirurgii onkologicznej.

– Co bardzo ważne, wspieramy też kształcenie kolejnych specjalistów, staramy się dzielić naszą wiedzą, doświadczeniem i wszystkim tym, co sami wypracowaliśmy w systemie opieki nad pacjentem onkologicznym. Naszą dumą są programy wsparcia, które realizujemy z partnerami społecznymi: wolontariuszkami szyjącymi woreczki na dreny i serduszka dla pacjentów, Fundacją Oko w Oko z Rakiem, a teraz także z Fundacją Rak’n’Roll. Wygraj Życie – dodaje dr Sznajder.

Istotna jest także kompleksowość i ciągłość opieki: pacjent zoperowany w Zagłębiowskim Centrum Onkologii może liczyć na pomoc medyczną również w ramach onkologii klinicznej, radioterapii, chemioterapii.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że rocznie w Polsce mamy do czynienia z ponad 146 tysiącami nowych zachorowań na nowotwory. W populacji kobiet wiodącymi umiejscowieniami nowotworów pozostają pierś, płuco i jelito grube, w populacji mężczyzn: gruczoł krokowy, płuco i jelito grube.

Czytaj więcej

Strona główna

Metropolia zachęca do zakładania ogrodów deszczowych

Wiadomości

Metrorower w Dąbrowie Górniczej od sierpnia [MAPA]

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Hybrydy dla policji z miejskim dofinansowaniem