Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
29 sierpnia 2025

„Still got the bass”. Płyta na urodziny

Drukuj

Żeby uniknąć nietrafionego prezentu, najlepiej zrobić go sobie samemu. Prawdopodobnie z takiego założenia wyszedł dąbrowianin Darek Ziółek, który z okazji swoich okrągłych urodzin nagrał płytę. Uraczył nią nie tylko siebie, ale przede wszystkim miłośników ambitnych brzmień.

– Ponieważ nieuchronnie zbliża się bardzo okrągła rocznica moich narodzin, postanowiłem jakoś złagodzić egzystencjalny niepokój wiążący się z przekroczeniem kolejnej dekady życia. Nagrałem więc płytę całkowicie odmienną od tego co tworzyłem do tej pory. Efektem dwóch wesołych dni spędzonych w studiu z realizatorem nagrań Michałem Kuczerą jest siedem piosenek, których teksty związane są właściwie wyłącznie z uprawianym przez całe moje dorosłe życie zawodem muzyka. Do partii basu i wokalu dodałem wielki wór ciepłych uczuć, jakimi darzę ten fach oraz szczyptę niewinnej złośliwości i ciepłej ironii. Mam nadzieję, że słuchając nagrań uśmiechniecie się razem ze mną – w taki sposób nadejście nowego wydawnictwa zapowiadał Dariusz Ziółek.

Jazz, funk czy soul to główne gatunki, wokół których oscylują nagrania na krążku „Still got the bass”. Wszystko jednak doprawione jest autorskim spojrzeniem Dariusza Ziółka. Utworów można słuchać w serwisach streamingowych, wkrótce mają ukazać się także w wersji CD.

Darek Ziółek, mieszkaniec Dąbrowy Górniczej, to uznany gitarzysta basowy i pianista, w 1985 roku zadebiutował w zespole Zbigniewa Namysłowskiego na festiwalu Jazz Jantar. Uczestniczył w nagraniu kilkudziesięciu płyt, z których wiele wyróżniono prestiżowymi nagrodami, między innymi Fryderykiem za album 4 Basy. W 2001 roku uhonorowany został nagrodą „za wybitne osiągnięcia basowe” przez czasopismo Gitara i Bas. Występuje w kraju i zagranicą z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi i bluesowymi. Jest autorem hejnału miasta, zaaranżowanego na trzy instrumenty dęte: dwie trąbki i puzon. Wykłada na uczelniach wyższych, posiada tytuł doktora sztuk muzycznych, uzyskany w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Czytaj więcej

Kultura

Świąteczny kiermasz, choinka w pełnym blasku

Rekreacja

MKS lepszy w derbowym starciu

Wiadomości

Szanse na nowe życie terenów po hucie w Ząbkowicach

Wiadomości

Weekend w mieście 5-7 grudnia