3 sierpnia 2018

Sprawdź kąpieliska

Planujesz wakacyjne wojaże i wypoczynek nad wodą? Przed wyjazdem można skorzystać z serwisu kąpieliskowego, w którym znajduje się wykaz miejsc przeznaczonych do kąpieli i informacje o jakości wody.

Serwis kąpieliskowy to portal, przygotowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Znajdują się w nim informacje o jakości wody, a także oznakowany na mapie Polski – wykaz wszystkich kąpielisk wyznaczonych uchwałami rad gmin.

Po wybraniu miejsca, wyświetla się komunikat dotyczący trwania sezonu kąpielowego, a także raport zawierający m.in. dane o jakości wody, infrastrukturze oraz kwestiach organizacyjnych związanych z funkcjonowanie kąpielisk.

Wiele kąpielisk w ostatnim czasie zmaga się z zakwitem sinic i zostaje tymczasowo zamkniętych. Zakazu kąpieli nie można lekceważyć.

Styczność z wodą, w której stwierdzono przekroczenie parametrów mikrobiologicznych może powodować objawy chorobowe charakterystyczne dla zatruć pokarmowych, szczególnie w przypadku napicia się skażonej wody. W wyniku kontaktu z sinicami, mogą pojawić się także podrażnienia skóry.

Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, może pojawić się m.in. wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów.

Czytaj więcej

Wiadomości

Dopłaty do wody i ścieków

Wiadomości

Pomogą w walce z pijanymi kierowcami

Rekreacja

Nagrodzeni w sporcie

Wiadomości

Dwa budżety dla dąbrowian