Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
13 września 2022

Spisak i przyjaciele

Drukuj

9 września rozpoczęły się wydarzenia II Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, które potrwają do 23 września w Pałacu Kultury Zagłębia. Przed nami wystawa, spektakl, a także koncerty kameralne i symfoniczne w wykonaniu uznanych artystów!

Po sierpniowym preludium na łonie natury w postaci plenerowych koncertów towarzyszących festiwalowi, wracamy z głównymi wydarzeniami do Pałacu Kultury Zagłębia.

Od 9 września do 31 października mieszkańcy metropolii będą mieli okazję poznać relacje Michała Spisaka z innymi wybitnymi polskimi kompozytorami – Grażyną Bacewicz, Wojciechem Kilarem, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Witoldem Lutosławskim, których dąbrowski kompozytor uważał za wiernych przyjaciół. Te historie przedstawi wystawa w holu głównym Pałacu Kultury Zagłębia zatytułowana „Michał Spisak i przyjaciele na festiwalach Warszawska Jesień”, współorganizowana ze Związkiem Kompozytorów Polskich.

14 września o 18:00, w dzień urodzin Michała Spisaka, odbędzie się niezwykły koncert w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod kierownictwem Marka Mosia, Krakowskiego Kwintetu Dętego oraz zespołu Messages Quartet. Całość poprowadzi Ewa Niewiadomska. W programie m.in. Sinfonia Concertante nr 2 Michała Spisaka, Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz oraz „Orawa” Wojciecha Kilara.

Kolejne festiwalowe wydarzenie to spektakl „Teatralne Concertino”, 16 września o 18:00. Autorką scenariusza oraz reżyserką jest Ewa Pawik. Przedstawienie, któremu towarzyszy muzyka Zbigniewa Lemańskiego, oparte jest na życiorysie Michała Spisaka, a na scenie wystąpią dąbrowscy uczniowie i pedagodzy.

16 września o 19:00 rozpocznie się także premierowa odsłona online studyjnej realizacji Koncertu na fagot i orkiestrę Michała Spisaka w wykonaniu słynnej fagocistki Sophie Dervaux, laureatki Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka, oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Jurka Dybała. Link do wydarzenia „Francuskie Koneksje” będzie dostępny w mediach społecznościowych i na stronie festiwalu.

18 września o 17:00 poznamy treść listów Michała Spisaka do przyjaciół, które w towarzystwie muzyki przeczyta Zbigniew Zamachowski. Na deskach Pałacu Kultury Zagłębia towarzyszyć mu będą sopranistka Ewa Biegas, pianista Grzegorz Biegas oraz zespół Airis String Quartet, a wszystko to w ramach literacko-muzycznego wieczoru „Kochani Moi!”, podczas którego widzowie zasiądą na głównej scenie PKZ, gdzie usłyszą m.in. Kwartet Smyczkowy nr 2 Michała Spisaka oraz I Kwintet Fortepianowy Grażyny Bacewicz.

II Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka zwieńczy Koncert Finałowy, 23 września o 19:00.

Koncert wykonają Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta oraz zwyciężczyni 13. edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka – oboistka Joana Soares z Portugalii. W programie koncertu m.in. Trzy Tańce Symfoniczne op. 34 na orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego, Serenada na orkiestrę Michała Spisaka, a także tematy muzyczne z filmów „Pan Tadeusz”, „Trędowata” i „Ziemia obiecana” autorstwa Wojciecha Kilara. Koncert poprowadzi Ewa Niewiadomska.

Dzień później, 24 września od 11:00, rozpocznie się gra miejska „Znak Szczególny”, inspirowana życiorysem patrona festiwalu oraz powieścią kryminalną Grażyny Bacewicz. Miejscy detektywi będą mieli za zadanie rozwikłać zagadkę, spotykając na swojej drodze osoby związane z Michałem Spisakiem, począwszy od jego młodzieńczych lat w Dąbrowie Górniczej, po czasy muzycznej kariery w Paryżu. Gra miejska będzie miała również odsłonę elektroniczną w formie questingu.

Czytaj więcej

Strona główna

Autobusy wracają na aleję Zagłębia Dąbrowskiego i ulicę Uklańskiego

Rekreacja

Dwaj koszykarze z Dąbrowy w Top 10 pierwszej kolejki

Strona główna

Udogodnienia dla czytelników w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Wiadomości

Plan dla dzielnicy. W Ząbkowicach podsumowano konsultacje