Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
18 kwietnia 2024

Specjalistów radioterapii w Zagłębiowskim Centrum Onkologii wspiera sztuczna inteligencja

Drukuj

Rośnie liczba pacjentów leczonych w Dąbrowie Górniczej z pomocą radioterapii. Teraz Zagłębiowskie Centrum Onkologii stało się jedną z nielicznych placówek w Polsce wykorzystujących z powodzeniem sztuczną inteligencję do maksymalnie precyzyjnego i znacznie szybszego ustalania zakresu leczenia.

Proces planowania radioterapii przebiega wieloetapowo. Jednym z takich etapów jest konturowanie guza nowotworowego i narządów krytycznych.

 

– Tak w radioterapii określa się zdrowe narządy, które znajdują się w okolicy guza, a naszym zadaniem jest je ochronić. Za przeprowadzenie tego trudnego i pracochłonnego procesu odpowiada lekarz onkolog radioterapeuta. Konturowanie polega na wyrysowaniu konturów guza oraz narządów zdrowych na poszczególnych skanach tomografii komputerowej. Dla człowieka to kilka godzin pracy, sztuczna inteligencja robi to w kilka minut – wyjaśnia dr Marcin Hutnik, kierownik Zakładu Radioterapii Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

– Takie skrócenie procesu planowania ma duże znaczenie dla chorych: specjaliści mogą czuwać nad przygotowywaniem większej liczby planów leczenia jednocześnie, a czas oczekiwania pacjenta na rozpoczęcie radioterapii jest krótszy – dodaje dr Hutnik.

Lekarze każdorazowo sprawdzają efekty pracy sztucznej inteligencji. – Zdarza się nadal, że wprowadzamy pewne korekty, ale trzeba też podkreślić, że sztuczna inteligencja szybko się uczy i raz wprowadzoną poprawkę potrafi zapamiętać. Konturując dane narządy po raz kolejny, już nie popełnia tych samych błędów – przyznaje dr Marcin Hutnik.

System jest w tej chwili w fazie testów i weryfikacji w zakresie pełnej przydatności do działania w dąbrowskiej lecznicy.

W Zakładzie Radioterapii Zagłębiowskiego Centrum Onkologii każdego roku specjalistyczne wsparcie otrzymuje ponad 1200 chorych. To głównie pacjenci z rozpoznanymi nowotworami złośliwymi oraz schorzeniami nienowotworowymi, jak ostrogi piętowe czy zespół bolesnego barku. Do napromieniania chorych stosowane są takie nowoczesne techniki radioterapii, jak technika obrotowa, technika modulowanej intensywności wiązki czy wysokospecjalistyczna radioterapia stereotaktyczna.

Czytaj więcej

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Kasprzaka 25 i ul. Polcera

Kultura

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy Drodze Wojewódzkiej nr 790

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Siewierzu przy ul. Długiej