Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
26 czerwca 2024

Sezon kąpielowy nad Pogoriami. Nie zapominaj o zdrowym rozsądku i bezpieczeństwie

Drukuj

15 czerwca oficjalnie rozpoczął się sezon kąpielowy nad dąbrowskimi akwenami. Od tego dnia nad wodą można wypoczywać pod okiem ratowników.

Strzeżone kąpieliska w Dąbrowie Górniczej znajdują się nad Pogorią I i III. O bezpieczeństwo wypoczywających dbać będą tam ratownicy WOPR.

Nad Pogorią III, do 21 czerwca strzeżone było kąpielisko o długości 100 m. Od 22 czerwca do 1 września pod nadzorem ratowników jest odcinek o długości 300 m. Nad Pogorią I przez cały sezon długość strzeżonego kąpieliska wynosi 50 m. Od poniedziałku do piątku ratownicy dyżurują od godz.10 do godz.18, a w soboty i niedziele do godz.19.

Przed rozpoczęciem sezonu woda z obu jezior została przebadana przez SANEPID, a wyniki potwierdziły, że jest przydatna do kąpieli. Regularne kontrole jej czystości będą przeprowadzane co ok. dwa tygodnie (cztery razy w sezonie).

15 czerwca pracę rozpoczął także sezonowy posterunek Straży Miejskiej nad Pogorią III. Strażnicy rowerowe patrole prowadzą także w innych popularnych miejscach letniego wypoczynku. Zwracają uwagę nie tylko na zachowanie wypoczywających, ale również na parkowanie samochodów. Trzeba pamiętać, że zostawianie aut w miejscach niedozwolonych może skończyć się mandatem. 

Kluczowe znaczenie dla bezpiecznego pobytu nad wodą ma właściwa postawa i zdrowy rozsądek wypoczywających. Przede wszystkim nie można kąpać się pod wpływem alkoholu. Nie wolno też wchodzić do wody zaraz po opalaniu się. Niższa temperatura wody może wywołać przykurcze albo utratę przytomności, co może stać się przyczyną utonięcia. Trzeba także unikać brawury,  m.in. nie można skakać do zbiorników o nieznanym podłożu czy wypływać daleko od brzegu. Najlepiej korzystać ze strzeżonych kąpielisk. Nad wodę warto również wybierać się w czyimś towarzystwie, tak by w razie nieszczęśliwego wypadku, ktoś wezwał pomoc.

Nad wodą należy też zwracać szczególną uwagę na dzieci. Rodzice lub opiekunowie zawsze powinni czuwać nad kąpiącą się pociechą, maluchy do 7 roku życia muszą obowiązkowo znajdować się pod opieką dorosłych. Zdarzają się niestety przypadki, gdy dziecko plażuje samo albo jego opiekunowie są nietrzeźwi. Taka nieodpowiedzialność dorosłych jest karalna.

Czytaj więcej

Wiadomości

Studenci opracowali modelowe zagospodarowanie terenu

Komunikaty

Wykazy lokali użytkowych przeznaczonych do sprzedaży w trybie przetargu

Biznes

„Lokal na start” czeka do końca miesiąca

Wiadomości

Zgłoś się do akcji Zagłębie za pół ceny!