23 września 2019

S.O.S Rak – Szpitale Onkologicznie Skoordynowane

Koordynator prowadzący pacjenta przez proces leczenia, wielodyscyplinarny zespół najlepszych lekarzy, najnowocześniejszy sprzęt do diagnozowania i leczenia raka – Zagłębiowskie Centrum Onkologii wraz ze szpitalami w Czeladzi, Będzinie, Myszkowie i Zawierciu uruchomiło program Szpitale Skoordynowane Onkologicznie – S.O.S. Rak. Diagnozowanie i leczenie raka w Zagłębiu będzie szybsze i lepiej zorganizowane.

Jednym z zadań programu jest uproszczenie ścieżki z lokalnej placówki medycznej (poradnia, szpital) do specjalistów-onkologów. Dlatego też w Zagłębiowskim Centrum Onkologii oraz szpitalach w Będzinie, Czeladzi, Myszkowie i Zawierciu zatrudniono koordynatorów, którzy pomogą w umawianiu terminów, wytłumaczą też jak przebiega procedura leczenia i zajmą się stroną formalną. Osoby,  u których lekarz rodzinny podejrzewa rozwój choroby nowotworowej, będą przez koordynatorów umawiane na konsylia, które odbywają się od wtorku do czwartku w Zagłębiowskim Centrum Onkologii, zaś dwa razy w miesiącu specjaliści z ZCO odwiedzą szpitale w Będzinie, Czeladzi, Myszkowie i Zawierciu. Po konsyliach pacjenci będą błyskawicznie kierowani na dalsze leczenie, w zależności od wykrytej choroby. 

– To ważne porozumienie, ponieważ po raz pierwszy w Polce szpitale łączą siły w walce z nowotworami. Nowoczesne Zagłębiowskie Centrum Onkologii staje się jeszcze bardziej dostępne dla mieszkańców Zagłębia. Diagnostyka, najnowocześniejszy sprzęt i najwyższej klasy specjaliści, którzy leczą w ZCO, będą szybciej pomagać pacjentom z sąsiednich powiatów – podkreśla Bożena Borowiec, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Za kompleksowe leczenie nowotworów piersi będzie odpowiadało Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Nowoczesne metody leczenia, wdrożone w dąbrowskiej placówce, pozwalają ograniczyć konieczność amputacji piersi, a chorą tkankę zwalczyć poprzez naświetlenia, operację czy chemioterapię.

– W 2018 roku w Oddziale Chirurgii Onkologicznej ZCO w Dąbrowie Górniczej przeprowadzono 460 operacji onkologicznych, w tym 100 operacji raka piersi oraz 100 operacji raka jelita grubego lub odbytnicy. W Polsce raka piersi wykrywa się u około 18 000 osób rocznie. Leczenie raka piersi jest coraz mniej inwazyjne. W ponad połowie przypadków wykonywane są operacje usunięcia guza oszczędzające piersiinformuje Tomasz Szczepanik, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Tam też będą kierowani pacjenci wymagający radio- lub chemioterapii oraz pacjenci z podejrzeniem raka okrężnicy, odbytnicy, żołądka czy czerniaka i nowotworów tkanek miękkich.

Opiekę ginekologiczną zapewni PZZOZ w Będzinie i Czeladzi, który jako jeden z nielicznych w województwie śląskim wykonuje procedurę mapowania węzła wartownika w raku endometrium oraz szyjki macicy przy użyciu zieleni indocyjaninowej. Metoda ta pozwala na uniknięcie usuwania wszystkich węzłów chłonnych w miednicy małej. Jest to rozwiązanie korzystne dla pacjenta, zmniejsza liczbę powikłań i wiąże się z większym komfortem chorego – tłumaczy dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, kierownik oddziału położniczo-ginekologicznego i ginekologii onkologicznej szpitala w Czeladzi.

W Szpitalu Powiatowym w Zawierciu pacjenci będą mieli możliwość m.in. laparoskopowego leczenia operacyjnego raka jelita grubego, które w Polsce nadal jest rzadko wykonywaną procedurą.

Dzięki zatrudnieniu w szpitalu światowej klasy chirurga, prof. Stanislava Czudka, obecnie możemy zaoferować pacjentom, u których wykryte zostaną zmiany nowotworowe w obrębie układu pokarmowego, leczenie na najwyższym poziomie – mówi dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu Piotr Zachariasiewicz. Dużą wagę przykładamy także do diagnostyki – uczestniczymy w programach przesiewowych raka jelita grubego i raka piersi. Im wcześniej wykryty rak, tym szansa na wyleczenie większa – podkreśla.

Dariusz Jorg, doradca w szpitalach powiatowych, które przystąpiły do porozumienia, wskazuje, że do tej pory pacjent z diagnozą często na własną rękę szukał placówki, w której otrzyma odpowiednie leczenie. Teraz przez całą terapię zostanie przeprowadzony krok po kroku przez koordynatora projektu– Pomysł był taki, aby, skoordynować opiekę onkologiczną we wszystkich czterech powiatach tak, by w każdym powiecie pacjent miał dostęp do lekarza każdej specjalności onkologicznej tj. onkologa klinicznego, radioterapeuty, chirurga onkologa lub lekarza specjalisty związanego z konkretnym umiejscowieniem nowotworu. To będzie możliwe dzięki konsyliom w szpitalach powiatowych – mówi Dariusz Jorg.

Umowa powołująca program została podpisana 23 września w Starostwie Powiatowym w Myszkowie. Porozumienie podpisały: powiat Będziński − reprezentowany przez starostę Sebastiana Szaleńca, myszkowski − reprezentowany przez starostę Piotra Kołodziejczyka, zawierciański − reprezentowany przez starostę Gabriela Dorsa i miasto Dąbrowa Górnicza, które reprezentowała Bożena Borowiec, zastępca prezydenta miasta, oraz cztery szpitale PZZOZ w Będzinie i Czeladzi, SP ZOZ w Myszkowie, SP w Zawierciu oraz Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. W uroczystym podpisaniu porozumienia obok samorządowców i dyrektorów brali udział także: poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, poseł na Sejm RP Mariusz Trepka, przewodniczący Rady Powiatu w Myszkowie Wojciech Picheta, wicestarosta będziński Dariusz Waluszczyk, wicestarosta myszkowski Mariusz Morawiec oraz zespół wybitnych specjalistów: prof. dr hab. n. med. Józef Dzielicki, prof. dr hab. n. med. Stanisław Czudek, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, dr hab. n. med. Elżbieta Nowara, dr n. med. Marcin Hutnik, lek. Janusz Sznajder, lek. Marcin Galek.

9

Czytaj więcej

Samorząd to wspólnota

Trzydzieści lat polskiej samorządności

Wiadomości

Chcesz zarejestrować pojazd? Zobacz, jak wypełnić wniosek!

Wiadomości

Energia ze słońca z dofinansowaniem