Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
20 czerwca 2024

Radni zdecydowali o nowej opłacie za żłobek

Drukuj

Od września zmieni się opłata za pobyt dziecka w miejskim żłobku. To konieczność, która wynika ze wzrostu kosztów utrzymania maluchów w placówce.

Miesięczna opłata, wynosząca dziś 250 zł, wzrośnie do 400 zł. Uchwałę w tej sprawie, podczas sesji 19 czerwca, podjęła Rada Miejska. Za takim rozwiązaniem było 19 radnych, 6 wstrzymało się od głosu.

Odczuwalna na każdym kroku inflacja, widoczna m.in. w rosnących cenach produktów na sklepowych półkach czy rachunkach za usługi, przekłada się też na funkcjonowanie żłobka. W zeszłym roku koszt utrzymania dziecka w dąbrowskiej placówce wynosił 1 852,24 zł, a płacone przez rodziców 250 zł pokrywało zaledwie 13,50% tej kwoty. W tym roku prognozowany miesięczny koszt jest na poziomie 2 348,03 zł, a opłata wnoszona przez rodziców stanowi jedynie 10,65 %. Stąd właśnie wyniknęła konieczność, żeby zmienić ją do poziomu 400 zł, co odpowiadać będzie 17,04% pełnego kosztu.

Wsparcie dla rodziców maluchów

Aktualnie rodzice otrzymują dofinansowanie do opieki nad dzieckiem do 3 roku życia. W ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego jest to 500 albo 1000 zł, które można przeznaczyć np. na opłacenie miejsca w żłobku. Przysługuje im również dofinansowanie w kwocie 400 zł na obniżenie opłaty za pobyt dziecka w placówce.

W ostatnich latach miasto działa na rzecz poprawy dostępności opieki nad maluchami. W tym roku, dzięki uruchomieniu dwóch filii żłobka, przybyło 88 miejsc, na co pozyskano środki unijne wynoszące niemal 3,3 mln zł. W budynku przedszkola nr 32 na Manhattanie powstały 32 miejsca, a w Zespole Szkół na Łęknicach znajduje się ich 56. To dzięki modernizacji tych budynków, która pozwoliła na wygospodarowanie w nich przestrzeni dla najmłodszych.

W Dąbrowie Górniczej dla dzieci przygotowanych jest 380 miejsc w żłobku miejskim. Oprócz 88 nowych na Manhattanie i na Łęknicach, 292 znajdują się w głównej siedzibie przy ul. Jaworowej, a także w filiach przy ul. Tysiąclecia i Mireckiego. W najbliższych latach planowane jest utworzenie filii w Ząbkowicach i Strzemieszycach.

Czytaj więcej

Wiadomości

Koleje Śląskie ze specjalną ofertą na wakacje

Wiadomości

Skrzyżowanie al. Róż/Legionów Polskich otwarte

Kultura

Graj i odkrywaj historię miasta

Wiadomości

Maturzyści poznali wyniki egzaminu