Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
24 stycznia 2023

Przedszkole na Manhattanie zmieniło się w plac budowy

Drukuj

W Przedszkolu nr 32 rozpoczęły się prace rozbiórkowe, które są wstępem do zaplanowanej na najbliższe miesiące przebudowy i modernizacji placówki z al. Piłsudskiego 28.

Przedszkole z Manhattanu jest dziewiątym i jednocześnie ostatnim, które modernizujemy w ramach unijnego projektu na lata 2020-2022. Pozyskaliśmy 11 mln zł dofinansowania, wydając już ponad 44 mln zł na prace w przedszkolach nr 1, 4, 9, 14, 20, 29, 36 i 39.

Inwestycja w Przedszkolu nr 32 będzie najdroższa ze wszystkich wymienionych. Z początkiem stycznia miasto zleciło prace Przedsiębiorstwu Remontowo-Budowlanemu „A. Piaskowski i Spółka”. Firma z Dąbrowy Górniczej złożyła ofertę opiewającą na prawie 11 mln zł. Trzy inne były droższe o ponad 2 i 3 mln zł.

Efekty inwestycji, cieszące dzieci, rodziców i nauczycieli, zobaczymy pod koniec wakacji. W tym czasie standardowo już wszystkie sale zyskają własne łazienki i toalety, powstaną też sale do rekreacji i dodatkowych zajęć specjalistycznych

Znacznie powiększy się także główna szatnia, co przy 250 dzieciach, które na co dzień korzystają z 10-oddziałowego przedszkola, ma niebagatelne znaczenie. Placówka zostanie również dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Olga Pytloch, dyrektor Przedszkola nr 32, mówi, że cieszy ją wiele rzeczy, które placówka zyska dzięki modernizacji: – To między innymi sala do rekreacji oraz pomieszczenia do dodatkowych zajęć specjalistycznych, a także taras, który dzięki gruntownemu remontowi stanie się dodatkową przestrzenią do zajęć.

– W zakresie prac będzie także m.in. modernizacja systemu wentylacji, wymiana okien i drzwi, ocieplenie ścian i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej oraz wymiana instalacji: elektrycznej, centralnego ogrzewania czy wodno-kanalizacyjnej – wylicza Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów.

Projekt przewiduje także przebudowę dróg dojazdowych, wykonanie nowych alejek na placu zabaw, a także nasadzenia zieleni.

Modernizacja przedszkoli nie tylko z unijnym wsparciem

Niezależnie od wymienionych powyżej inwestycji, miasto pozyskało ponad 16 mln zł dofinansowania na modernizację Zespołu Szkół nr 4. Przy okazji rozpoczętych we wrześniu prac zyska więc także Przedszkole nr 3, które jest częścią kompleksu na Łęknicach.

Modernizacja placówek przedszkolnych realizowana jest nie tylko z wykorzystaniem funduszy europejskich, ale również w całości z budżetu miasta. Tak było m.in. w przypadku Przedszkola nr 11 przy ul. Krasińskiego, które w nowej odsłonie działa od września 2021 roku. Na tę inwestycję miasto przeznaczyło ponad 16 mln zł brutto.

W Dąbrowie Górniczej funkcjonuje 29 przedszkoli, zespołów szkolno-przedszkolnych i oddziałów przy szkołach podstawowych, zapewniających opiekę dla dzieci w wieku 3-6 lat. Przedszkole dla niepełnosprawnych działa również w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

 

6

Czytaj więcej

Strona główna

II LO im. Stefana Żeromskiego partnerem Akademii WSB

Rekreacja

Pojedynek z rywalem z góry tabeli

Wiadomości

Będzie rondo i droga rowerowa. Rozpoczynamy przebudowę ulic Staszica i AK Ordona

Biznes

Porady, szkolenie i „Mastermind”