Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
30 września 2021

Przebudowa DK1. Zakaz wjazdu do dzielnic dla samochodów ciężarowych powyżej 7 ton

Drukuj

Na wniosek miasta firma Budimex wprowadza od 1 października nową organizację ruchu, która ma ograniczyć przejazdy ciężarówek przez dzielnice przyległe do przebudowywanej DK1 w Dąbrowie Górniczej.

Przebudowa DK1 do parametrów drogi ekspresowej rozpoczęła się w tym roku i ma potrwać do końca 2023. Na dąbrowskim odcinku ruch w obu kierunkach w większości odbywa się obecnie jezdnią w kierunku Pyrzowic, co znacznie spowalnia ruch i przyczynia się do powstawania kilometrowych korków.

Ciężarówki zostaną skierowane na DW 796 przez obwodnicę Tucznawy

Kierowcy skarżą się, że tracą czas i szukają skrótów, uciekając z przebudowywanej trasy na lokalne drogi. Przez to znacznie zwiększył się ruch w przyległych do DK1 dzielnicach: Antoniowie, Ujejscu i przede wszystkim w Ząbkowicach.

Niestety, skrótów szukają także kierowcy ciężarówek, których znacznie przybyło na lokalnych drogach. By zaradzić tej sytuacji, miasto zwróciło się do Budimeksu o wdrożenie nowej organizacji ruchu, która wyeliminuje ruch tranzytowy przez dzielnice i skieruje ruch ciężarówek objazdem – przez obwodnicę Tucznawy – na drogę wojewódzką nr 796 do Zawiercia.

Budimex zaakceptował propozycję miasta i nowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona od 1 października.

– Cieszę się, że firma Budimex przychyliła się do naszej prośby. Ograniczy to ruch samochodów ciężarowych, które – szukając skrótów – uciekały z przebudowywanej DK1, poprawi bezpieczeństwo w naszych dzielnicach i zatrzyma dewastację lokalnych dróg – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Tablice z informacjami o objeździe i zakazie wjazdu pojazdów powyżej 7 ton w ostatnich dniach instalowane były wzdłuż S1, DK1 i DK94 oraz wyznaczonych ulic. Zakazy pojawiły się na wjazdach z DK1 do Ujejsca i Ząbkowic, a także na wybranych ulicach w dzielnicach.

Jak wyjaśnia Arkadiusz Grządziel, naczelnik Wydziału Infrastruktury Miejskiej, od zakazu będą odstępstwa i nie będą dotyczyć pojazdów służb miejskich, zaopatrzenia i pojazdów przebudowy DK1.

Zakaz nie będzie dotyczył także miejsc prowadzenia działalności gospodarczej przy ulicach: Złotej, Uczniowskiej, Karsowskiej, Broniewskiego, Olimpijskiej, Ogrodników, Ujejskiej, Krynicznej, Konstytucji, alei Zwycięstwa, Armii Krajowej, Mizerkiewicza, Skłodowskiej-Curie, Dworcowej, Chemicznej, Rapackiego, Traktowej, Szosowej, Dolomitowej, Gospodarczej, Wapiennej, św. Antoniego i Szpakowej.

Przebudowa DK1 w Dąbrowie Górniczej. Kładki dla pieszych w budowie

Wartą ponad 282 mln zł inwestycję – w systemie zaprojektuj i wybuduj – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zleciła Budimeksowi. Prace na 7-kilometrowym odcinku mają potrwać do grudnia 2023.

Przedstawiciele katowickiego oddziału GDDKiA poinformowali, że obecnie priorytetem jest budowa dwóch kładek dla pieszych – przy ul. Karsów i Kusocińskiego – które umożliwią mieszkańcom  bezpieczne przemieszczanie się nad przebudowywaną trasą. Z zapowiedzi wynika, że mają one być gotowe w trzecim kwartale 2022 roku.

2021.09.21 DG – Przebudowa dąbrowskiego odcinka drogi krajowej S1 w drogę ekspresową. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Docelowo przejazd na obie strony przyszłej trasy S1 będzie możliwy na węźle Pogoria, kładką pieszo-rowerową na ul. Kusocińskiego, wiaduktem w rejonie ul. Konstytucji, nowym węzłem Ząbkowice, a także wiaduktami w rejonie ul. Krynicznej i Ujejskiej.

Niedawno zakończyły się natomiast prace rozbiórkowe na jezdni w kierunku Tychów, na węźle Pogoria i w rejonie nowo budowanego węzła Ząbkowice. Dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie budowy konstrukcji nowej jezdni przyszłej drogi ekspresowej.

Trwają także prace związane z przezbrajaniem sieci, budową nasypów i wykopów. Rozpoczęto również budowę przepustów dla małych zwierzą. Trwa też rozbiórka wiaduktu nad drogą ekspresową S1 w ciągu ul. Ujejskiej.

Czytaj więcej

Wiadomości

Poradnia onkologiczna w Przychodni Merkury

Biznes

II przetarg na najem przy ul. Żeglarskiej

Rekreacja

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Transportowej i ul. Rudnej