Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
15 września 2021

Progi lekiem na drift. Straż miejska podsumowała lato 2021 nad Pogoriami

Drukuj

Na wniosek straży miejskiej na parkingu przy molo oraz na wjeździe i wyjeździe znad Pogorii III zamontowano latem progi zwalniające uniemożliwiające driftowanie. Efektem pracy posterunku Pogoria było także 380 mandatów na kwotę prawie 31 tys. zł.

Przedsmak tego, co może nas czekać latem nad Pogoriami I-IV, mieliśmy w ostatni weekend przed wakacjami. Jak szacowali strażnicy, tylko nad Pogorią III wypoczywało wtedy ponad 20 tys. osób. W internecie można było zobaczyć wiele zdjęć samochodów parkujących m.in. na zieleńcach, zastawiających bramy wjazdowe czy utrudniających przejazd autobusem.

– Później zaczęły się wakacje i takich tłumów jak w weekend wcześniej już nie było. Inaczej niż przed rokiem, gdy pandemia zatrzymała nas w kraju, wiele osób ruszyło w Polskę lub wyjechało wypoczywać za granicę – mówi Radosław Romanek, komendant Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

Niechęć do wyłożenia gotówki

O tym, że podczas tegorocznych wakacji nad dąbrowskimi zbiornikami wypoczywało mniej osób niż przed rokiem może świadczyć także statystyka. Strażnicy z posterunku Pogoria, działającego od 14 czerwca do 12 września, sporządzili 601 pisemnych zawiadomień o wykroczeniu i ukarali mandatami karnymi (o łącznej wartości 30 900 zł) 380 osób. Pouczonych zostało 106 osób.

Dla porównania: w 2020 roku zawiadomień o wykroczeniu było 1118, mandatami na sumę 50 270 zł ukarano 636 osób, pouczono 172 osoby.

Mandaty wystawiane były m.in. za spożywanie alkoholu na plaży lub w innych niedozwolonych miejscach, łamanie przepisów sanitarno-porządkowych, czy za nieprawidłowe parkowanie.

– Mandaty związane z nieprawidłowym parkowaniem stanowią sporą liczbę. Przyjęło się, że brak miejsc parkingowych jest bolączką nad Pogorią III, ale mandaty wynikają także z niechęci do wyłożenia gotówki. Gdy zapełni się bezpłatny miejski parking, wiele osób woli kombinować niż zapłacić 5 czy 10 zł za miejsce na prywatnym parkingu. A potem płacą 100 zł mandatu za niewłaściwe parkowanie – zauważa Radosław Romanek.

Straż miejska ogranicza driftowanie

Posterunek Pogoria, ulokowany w Centrum Sportu i Rekreacji przy molo obok Pogorii III, po raz pierwszy został uruchomiony latem 2020. Czterech oddelegowanych tam strażników (w weekendy kolejne osoby mogły wziąć służbę dodatkowo opłaconą przez miasto) patrolowało rejon Pogorii I, II, III i IV oraz park Zielona.

– W 2020 roku zamykaliśmy posterunek o godzinie 20. Wiadomo, że życie o tej godzinie się nie zamyka, więc w tym roku w sobotę i niedzielę posterunek był czynny do godziny drugiej w nocy – przypomina komendant. Ocenia jednak, że strażnicy nie odnotowali w tym roku większych awantur i problemów z ludźmi.

Strażnicy – jak podkreśla Dominik Gordon z posterunku Pogoria w krótkim raporcie z tegorocznego lata – w ścisłej współpracy z ratownikami WOPR Dąbrowa Górnicza patrolowali w łodzi motorowej Pogorię III, „reagując na ujawnione wykroczenia dotyczące kąpieli w miejscach niedozwolonych oraz spożywania alkoholu przez osoby znajdujące się na jednostkach pływających”.

Także wykorzystywany już w zeszłym roku dron posłużył nie tylko do patrolowania z góry plaży czy cypla przy Pogorii III, ale także Obszaru Natura 2000 przy Pogorii IV, które niszczone są przez quady i pojazdy terenowe.

Po pierwszym roku działalności posterunku Pogoria strażnicy sporządzili kilka wniosków, z których część doczekała się realizacji podczas tegorocznego lata. Poza uniemożliwieniem dojazdu na planty ulicą Średnią, to przede wszystkim montaż progów zwalniających na parkingu przy molo i progów wyspowych na ul. Malinowe Górki.

– Sporo osób przyjeżdżało wieczorami na parking przy molo, żeby podriftować i te zapędy trzeba było w końcu utemperować – ocenia potrzebę montażu progów komendant Radosław Romanek.

3

Czytaj więcej

Strona główna

Danusia, która trzyma sztamę z wiatrem

Wiadomości

Przedszkole z Manhattanu czeka wielka metamorfoza

Wiadomości

Miasto nie będzie handlować węglem

Wiadomości

Sposób na dziki. Jak radzić sobie z nimi w mieście