Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
7 maja 2024

Prezentacja osiągnięć młodych instrumentalistów

Drukuj

Zakończył się Śląski Konkurs Instrumenty Dęte, w tym roku obchodził swój trzydziesty jubileusz, odbywał się w kategorii Blacha dla najmłodszych. O miano najlepszych rywalizowali młodzi muzycy mający 10 – 16 lat.

Inicjatywa organizacji konkursu pojawiła się w czasach, gdy kultura wysoka nie była priorytetem. Wynikało to z sytuacji gospodarczej w kraju, która niejednokrotnie wymuszała nieubłagane „cięcie kosztów” i odchodzenie od tego rodzaju przedsięwzięć. Jako miasto poszliśmy wtedy niejako „pod prąd”. Był to krok ze wszech miar słuszny, a długa i bogata historia tej imprezy dobitnie to pokazuje i podkreśla. Trzeba pamiętać, że prawdziwej wartości tego wydarzenia nie da się wyrazić w pieniądzach, chodzi bowiem o szlifowanie artystycznych talentów młodych uczestników i kształtowanie ich muzycznej przyszłości – mówi Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1992 roku w Sali Kameralnej Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, gdzie miała swoją siedzibę Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. M. Spisaka. Pomysłodawcą i organizatorem jego pierwszej odsłony był Ryszard Gusnar – muzyk-instrumentalista, pasjonat instrumentów dętych, człowiek o dużych umiejętnościach organizacyjnych, założyciel i pierwszy dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dąbrowie Górniczej. Wraz ze zmianą lokalizacji szkoły przesłuchania konkursowe przeniesiono do budynku przy ulicy Wojska Polskiego. XIX edycja Konkursu Śląskiego odbyła się w nowej siedzibie szkoły przy ul. Wirgiliusza Grynia 17. Konkurs jest dwuetapowy i odbywa się przemiennie w dwóch kategoriach: Drewno dla najmłodszych – flet, obój, klarnet, fagot, saksofon oraz Blacha dla najmłodszych – trąbka, waltornia, puzon, tuba, eufonium, sakshorn. Od XXV edycji została wprowadzona grupa dla najmłodszych instrumentalistów.

Prezentacja osiągnięć artystycznych młodych instrumentalistów, promocja najzdolniejszych uczniów oraz popularyzowanie instrumentów dętych wśród dzieci i młodzieży, a także stworzenie możliwości spotkania się i skonfrontowania swoich umiejętności przez nauczycieli szkół muzycznych to, według organizatorów, najważniejsze zadania konkursu.

Konkurs cieszy się niegasnącym zainteresowaniem i coraz większą liczbą zgłaszających się uczestników z całego kraju, którzy przyjeżdżają do naszego miasta, aby cieszyć się muzyką i prezentować swoje umiejętności, zdobywać nowe doświadczenia. Wyniki konkursu poniżej.

Laureaci XXX Konkursu Instrumenty Dęte

Czytaj więcej

Wiadomości

Zjazd z trasy S1 na ul. Konstytucji i Kusocińskiego został na stałe zamknięty

Strona główna

„Rodzinna Majówka – badamy się i bawimy RAZEM dla zdrowia”

Wiadomości

Bohaterowie uhonorowani. Zachowali zimną krew i pomogli potrzebującym

Biznes

Przedsiębiorcy porozmawiają o networkingu