Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
26 czerwca 2024

Powstaje łącznik, który ułatwi poruszanie się po mieście

Drukuj

Trwa budowa drogowego łącznika, który zepnie ul. Kolejową, Poniatowskiego i al. Zagłębia Dąbrowskiego. Prace mają się zakończyć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wtedy też domknięty zostanie układ komunikacyjny, będący alternatywą dla głównej osi miasta.

Nowa droga pobiegnie wzdłuż torów kolejowych, od istniejącego ronda na skrzyżowaniu ul. Poniatowskiego, Konopnickiej i Kolejowej do wiaduktu nad torowiskiem. Z łącznika korzystać będą nie tylko kierowcy, ale także piesi i rowerzyści, bo wybudowany zostanie także chodnik i droga rowerowa.

Z budową łącznika wiąże się częściowa przebudowa ronda przy ul. Konopnickiej, Kolejowej i Poniatowskiego, a także budowa w pobliżu kolejnego (w okolicy kliniki weterynaryjnej Wróblewscy), skąd ruch zostanie skierowany na nową drogę wzdłuż torów. Ta po nasypie połączy się z istniejącym wiaduktem w ciągu ul. Granicznej, a ten z kolei sąsiaduje z al. Zagłębia Dąbrowskiego. 

– Budowa łącznika to kontynuacja rozbudowy sieci dróg, która stanie się obwodnicą miasta. Ta sieć przebiegnie od granicy z Będzinem, poprzez drogę za hutą „Bankową”, rejon dworca, ul. Kolejową, nowy łącznik, aż po Gołonóg. Dzięki temu zapewnimy szybki wjazd i wyjazd do i z Dąbrowy, odciążymy centrum i damy mu „oddech”- podkreśla Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Aktualnie trwa budowa kanalizacji i przygotowania pod budowę nasypu, po którym do wiaduktu przebiegać będzie nowa droga.

3

Powstaje także nowe rondo w pobliżu ul. Poniatowskiego i Kolejowej. Przywrócenie ruchu w tym rejonie planowane jest w czasie wakacji.

6

W ramach prac docelowe nachylenie uzyska także zjazd i zejście do tunelu pieszo-rowerowego pod torami, prowadzące od ul. Poniatowskiego. Będzie łagodniejsze niż wcześniej, podobnie do tego, które prowadzi do ul. Kolejowej.

3

Na realizację tej inwestycji, wartej 20,8 mln zł, miasto otrzymało promesę dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości prawie 19,8 mln zł.

Czytaj więcej

Wiadomości

Koleje Śląskie ze specjalną ofertą na wakacje

Wiadomości

Skrzyżowanie al. Róż/Legionów Polskich otwarte

Kultura

Graj i odkrywaj historię miasta

Wiadomości

Maturzyści poznali wyniki egzaminu