Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
22 kwietnia 2024

Porodówka o zapachu olejków eterycznych. Położne szkolą się z aromaterapii

Drukuj

Poród to ogromne wyzwanie dla kobiet. Towarzyszące mu niedogodności i stres można jednak zredukować, a pomaga w tym zapach olejków eterycznych. Położne z dąbrowskiego szpitala uczą się, jak stosować je najefektywniej.

Położne z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii – Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej doskonalą swoje umiejętności i poszerzają wiedzę z zakresu aromaterapii pod okiem lekarki, Magdaleny Sierpińskiej, która działa na rzecz popularyzacji zastosowania olejków eterycznych w położnictwie.

– Kiedy kobieta przyjeżdża do szpitala w trakcie skurczów, bardzo często jest zagubiona, zestresowana. Położna może wtedy pomóc jej „powrócić” do swoich emocji, zrelaksować się, ale też uspokoić, dodać orzeźwienia. Możemy zastosować olejki przeciwbólowo, kojąco. Pomagają bardzo ręce partnera, który towarzyszy w porodzie. Chodzi o to, że aromaterapię można zastosować również bezpośrednio na skórę w formie delikatnego masażu – tłumaczy Magdalena Sierpińska.

Aromaterapia znana była już w starożytności, obecnie jest używana w oddziałach położniczych na całym świecie. Olejki eteryczne wyciszają, rozkurczają naczynia krwionośne i mogą przyspieszyć akcję porodową.

– Bardzo często pytam zarówno położne jak i pacjentki, czy wierzą w moc olejków. Jeśli mówią, że tak,  proszę, żeby… przestały! Tu nie ma żadnej magii. Chodzi o przekazanie wiedzy na temat działania naszego organizmu i tego wszystkiego, co jest udowodnione naukowo. Zalecam, aby panie przygotowywały się do porodu z olejkami, stosowały je w celach relaksacyjnych, konsultowały to z położną, „kodowały” zapachy z poczuciem bezpieczeństwa i spokoju. Sprawdzą się np. olejki cytrusowe, a w trakcie skurczów przydać może się olejek lawendowy czy kadzidłowy – wyjaśnia Magdalena Sierpińska.

Aromaterapia stosowana w zaplanowany i przemyślany sposób może doskonale spełnić swoją rolę pomagając w redukcji napięcia i odzyskaniu równowagi emocjonalnej.

Czytaj więcej

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Kasprzaka 25 i ul. Polcera

Kultura

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy Drodze Wojewódzkiej nr 790

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Siewierzu przy ul. Długiej