Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
16 maja 2023

Ponad milion złotych dla Zagłębiowskiego Centrum Onkologii na zakup mammografu

Drukuj

ArcelorMittal Poland i działająca przy hutniczym koncernie Fundacja Ochrony Zdrowia przekazały ponad milion złotych na zakup mammografu dla Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

ArcelorMittal Poland i Fundacja Ochrony Zdrowia od wielu lat wspierają szpitale i placówki medyczne w naszym regionie. Ochrona zdrowia to jeden z filarów strategii odpowiedzialnego biznesu ArcelorMittal. W marcu tego roku największy producent stali w Polsce i FOZ przekazali na rzecz Zagłębiowskiego Centrum Onkologii (ZCO) Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej darowiznę w wysokości 1 188 000 zł. Kwota trafiła do działającej przy szpitalu Dąbrowskiej Fundacji Medycznej i w całości zostanie przeznaczona na zakup nowoczesnego mammografu cyfrowego.

– Chcemy być firmą przyjazną dla otoczenia. Wdrażamy nowoczesne technologie, inwestujemy w urządzenia ograniczające nasz wpływ na środowisko, dokładamy starań, aby dbać o naszych pracowników, wspierając instytucje i stowarzyszenia działające na rzecz mieszkańców – mówi Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland. – Diagnostyka onkologiczna zawsze była bardzo ważna, ale po pandemii nabrała jeszcze większego znaczenia. Cieszymy się, że możemy poprawić dostępność sprzętu diagnostycznego w Zagłębiu, bo to pozwoli uratować zdrowie i życie niejednej kobiety – dodaje.

Jak wskazywał szpital, działania ZCO mają na celu zwiększanie dostępności do metod wczesnego wykrywania, diagnozowania i leczenia nowotworów, a tym samym wpisują się w główne obszary Narodowej Strategii Onkologicznej.

Nowy mammograf rozpocznie pracę w lipcu

Mammograf cyfrowy to wysokospecjalistyczne urządzenie umożliwiające przeprowadzenie pełnej diagnostyki piersi. Zastosowano w nim technologię gwarantującą wysoką czułość i swoistość badania. Urządzenie posiada najnowszej generacji detektor cyfrowy pozwalający na dostosowanie badania do budowy anatomicznej piersi, co zwiększa bezpieczeństwo kobiety i optymalizuje dawkę promieniowania. Personelowi, który będzie go obsługiwał zapewni natomiast ergonomię pracy. Mammograf ma rozpocząć pracę już w lipcu tego roku.

– Wyposażenie ZCO w urządzenie tego typu pozwoli na zwiększenie liczby wykrywalności nowotworów we wczesnym stadium zaawansowania choroby oraz skuteczniejsze leczenie chorych zdiagnozowanych w kierunku nowotworu piersi lub sutka. Szacuje się, że przy użyciu nowego mammografu będzie można przeprowadzić ponad 250 badań miesięcznie, a więc ponad 3000 rocznie – informuje Katarzyna Karcz-Mączka, prezes Fundacji Ochrony Zdrowia.

– Jesteśmy wdzięczni ArcelorMittal Poland za to wsparcie. Świadczy ono o zrozumieniu potrzeb lokalnej społeczności – również naszego szpitala. Ze względu na koszt i szereg wyzwań, przed którymi stoimy, zakup mammografu z naszych własnych środków finansowych nie byłby możliwy – mówi Marzena Kula, dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

– Jakość sprzętu jest dla nas ogromnie ważna – jesteśmy ośrodkiem onkologicznym, a w onkologii szybka i precyzyjna diagnostyka ma kluczowe znaczenie. Nowy mammograf doskonale wpisuje się w naszą politykę zapewnienia jak najwyższej jakości świadczeń w walce z nowotworami piersi i cieszy, tym bardziej, że niedawno zostaliśmy zakwalifikowani do grupy Breast Cancer Units, czyli ośrodków kompleksowo leczących raka piersi – dodaje Marzena Kula.

Dziękuję, że ArcelorMittal Poland pozytywnie odpowiedział na naszą prośbę i wsparł Zagłębiowskie Centrum Onkologii. Nowoczesny mammograf będzie służył mieszkankom Dąbrowy Górniczej, z których wiele jest lub było pracownicami huty. To wsparcie jest ważnym uzupełnieniem wspieranej przez miasto rozbudowy i doposażania naszego szpitala, który chcemy uczynić nowoczesnym ośrodkiem onkologicznym służącym nie tylko mieszkańcom Zagłębia – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Czytaj więcej

Biznes

PRZETARG NA NAJEM PRZY UL. ŻEGLARSKIEJ

Rekreacja

Weekend w mieście

Komunikaty

Obwieszczenie

Strona główna

XVIII Festiwal Piosenki i Tańca Dąbrowskich Przedszkolaków