Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
14 maja 2025

Podczas Nocy Muzeów poznasz Smaki Zagłębia

Drukuj

Tegoroczna Noc Muzeów (17 maja) po raz pierwszy połączy w działaniach trzy zagłębiowskie placówki muzealne. Dla komfortu zwiedzających, pomiędzy Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz Pałacem Schoena Muzeum w Sosnowcu zostanie uruchomiony bezpłatny autobus, kursujący w godzinach trwania wydarzenia.

Wymienione placówki wspólnie zdecydowały się na wątek przewodni, czyli „Smaki Zagłębia”, co pozwoli zarówno na doznania kulinarne, jak i artystyczne. Elementem łączącym wszystkie placówki będzie skierowana do dzieci gra, w ramach której trzeba będzie odwiedzić wszystkie trzy muzea. Ułatwi to wspomniany na wstępie autobus.

Posmakuj i wybierz najlepszą zupę

W sercu tego wyjątkowego wydarzenia znajdzie się konkurs, w ramach którego dąbrowskie Koła Gospodyń zdradzą nam swoje tradycyjne receptury na zupy, a jury będą widzowie. Goście będą mieli niepowtarzalną okazję spróbować potraw przygotowywanych na żywo przez mistrzynie kuchni, a sam konkurs stanie się areną rywalizacji, która łączy w sobie ducha tradycji, pasji i lokalnej społeczności.

Każdy uczestnik będzie mógł zagłosować na zupę, która mu najbardziej smakowała, a suma głosów złoży się na wyłonienie zwycięzcy. To nie tylko uczta smaków, ale także prawdziwy spektakl, który z pewnością przyciągnie uwagę wszystkich miłośników kulinariów.

W trakcie wieczoru atmosfera będzie dodatkowo podgrzewana dzięki prelekcji wybitnego myśliciela, Jana Kuronia, którego refleksje nad historią, kulturą i społecznymi przemianami z pewnością skłonią do głębszych przemyśleń i inspirujących dyskusji.

Smaczki i zapachy PRL-u

Kolejnym punktem programu, który z pewnością przyciągnie uwagę wszystkich uczestników, jest wystawa „Smaczki i zapachy PRL-u. Karykatura z lat 1944-1989”. Ta starannie przygotowana ekspozycja, zlokalizowana w przestronnym budynku muzeum, prezentuje kolekcję karykatury z czasów Polski Ludowej. Na wystawę składają się rysunki stworzone przez wybitnych artystów tych czasów, m.in. E. Lipińskiego, R. Szaybo, J. Lenicy, J. Sawki, A. Mleczki, A. Czeczota, A. Dudzińskiego. Dla Państwa przedstawimy karykatury z bloków tematycznych pt. „Smak mięsa i zapach innych niedoborów” oraz „Smak alkoholu i zapach gastronomii”, ale nie zabraknie też obrazów przedstawiających absurdy PRL z innych sfer życia. Wystawa jest wypożyczona z Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Interaktywna gra i warsztaty gastronomiczne

W trosce o najmłodszych uczestników imprezy, przygotowaliśmy również interaktywną grę muzealną, która umożliwi dzieciom i młodzieży aktywne uczestnictwo w wydarzeniu. Dzieci będą mogły odkrywać tajemnice muzeum, rozwiązując zagadki i wykonując zadania, co sprawi, że poznawanie dziedzictwa kulturowego stanie się niezapomnianą przygodą pełną uśmiechu i radości.

Wieczór wzbogacą również inspirujące warsztaty gastronomiczne prowadzone przez Michała Rabsztyna, dąbrowskiego gastronoma. Jego wystąpienie, nacechowane pasją oraz głębokim zrozumieniem tematyki kulturowej, otworzy przed uczestnikami nowe horyzonty i pozwoli lepiej zrozumieć, jak sztuka i tradycja wpływają na kształtowanie naszej tożsamości. Warsztaty przewidują ograniczone uczestnictwo widowni.

Nie sposób nie wspomnieć również o części, która stanowi prawdziwą ucztę dla wszystkich zmysłów – warsztatach, podczas których doświadczanie smaków stanie się niepowtarzalną przygodą. Będą to zajęcia z elementami sensoplastyki, gdzie za pomocą dotyku, wzroku i innych zmysłów stworzą własne, unikatowe pamiątki. Warsztaty te obejmą m.in. tworzenie dywanu sensorycznego, który nie tylko wprowadzi w świat fascynujących doznań dotykowych, ale również pobudzi wyobraźnię oraz kreatywność uczestników.

Ta część programu, łącząca elementy edukacyjne z artystycznymi, ma na celu udowodnienie, że kultura to nie tylko wiedza i historia, ale przede wszystkim żywe doświadczenie, które angażuje wszystkie zmysły i pobudza do refleksji nad otaczającym nas światem.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Noc Muzeów 2025 w Dąbrowie Górniczej

Program:

  • 16:00 – Konkurs gastronomiczny, który przeniesie w czasy domowych obiadów u babci i sklepów „za żółtymi firankami”. Równolegle wystartują warsztaty sensoryczne – odkryjcie świat zapachów, smaków i tekstur jak nigdy wcześniej!
  • 16:15 – Uroczyste otwarcie wystawy:
    „Smaczki i zapachy PRLu. Karykatura z lat 1944–1989”
    Zobaczymy, jak rysownicy widzieli kulinarne absurdy tamtych czasów – z przymrużeniem oka i nostalgią.
  • 18:00 – Ogłoszenie wyników konkursu gastronomicznego. Kto najlepiej uchwycił smak historii?
  • 18:15 – Warsztaty kulinarne z Michałem Rabsztynem:
    „Między żurem a barszczem. Historia pracy na talerzu”
    Uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądała kuchnia ludzi pracy – od górniczego śniadania po robotniczy obiad.
  • 20:00 – Prelekcja Jana Kuronia:
    „Historia kuchni polskiej ze szczególnym uwzględnieniem regionalizmów”
    O tradycjach, które przetrwały pokolenia i smakach, które kształtują naszą tożsamość kulinarną.
  • Dodatkowo inne atrakcje, zabawy dla dzieci i nocne zwiedzanie muzeum.

Muzeum Sztygarka, Dąbrowa Górnicza, ul. Legionów Polskich 69
17 maja 2025 r. | 16:00–24:00
Wstęp wolny

Czytaj więcej

Komunikaty

Ogłoszenie

Wiadomości

Zniżka dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej na spływ Dunajcem

Wiadomości

Dąbrowianie pokochali małe samochody

Wiadomości

Mniej ciężarówek przejedzie przez Strzemieszyce Małe