Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
23 lutego 2024

Pociągi i komunikacja miejska na jednym bilecie

Drukuj

Od 1 marca będzie można korzystać ze wspólnych biletów Kolei Śląskich, Zarządu Transportu Metropolitalnego oraz POLREGIO. Wybierać będzie można opcje dobowe i 30-dniowe, obejmujące jedną albo kilka miejscowości, a także całą aglomerację.

– To dla nas milowy krok na drodze do pełnej integracji różnych środków transportu – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Na tym polegać powinno podróżowanie po dużych skupiskach miejskich, że pasażer nie zastanawia się, czy jego bilet obowiązuje w danym środku transportu, tylko po prostu wybiera najszybsze lub najwygodniejsze w danym momencie połączenie. A pociąg w wielu sytuacjach jest zdecydowanie szybszy nie tylko od autobusu czy tramwaju, ale również od samochodu – dodaje.

W wariantach miesięcznych wybierać można:

 • Metrobilet 1 Miasto 30 (119 zł), ważny na terenie jednego miasta
 • Metrobilet 2 Miasta 30 (149 zł), ważny na terenie dwóch graniczących ze sobą miast
 • Metrobilet Obszarowy 30 (189 zł), ważny na całej sieci komunikacji miejskiej oraz w pociągach na obszarze od trzech do sześciu graniczących kolejno ze sobą miast
 • Metrobilet Sieć 30 (249 zł), ważny na całej sieci komunikacji miejskiej oraz na wszystkich liniach Kolei Śląskich i POLREGIO na obszarze metropolii

Dobowy Metrobilet 24 h (24 zł) uprawnia do korzystania z całej sieci komunikacji miejskiej oraz wszystkich linii Kolei Śląskich i POLREGIO na terenie metropolii.

Większą elastyczność podróżowania da Metrobilet Obszarowy 30, zastępujący dotychczasowe „kolorowe” Metrobilety. Po stronie Transport GZM bilet ten będzie uprawniał do podróżowania w ramach całej sieci – wszystkimi autobusami, tramwajami i trolejbusami. Po stronie kolei – na jego podstawie będzie można poruszać się na obszarze od trzech do sześciu graniczących kolejno ze sobą gmin.

Z punktu widzenia osób już dotychczas jeżdżących koleją, nowy Bilet Obszarowy pozwoli pasażerom na większą elastyczność niż dotychczasowe Metrobilety. Do tej pory poszczególne bilety obowiązywały na ściśle określonym fragmencie sieci, np. miedzy Dąbrową Górniczą i Katowicami. Teraz możliwy będzie zakup tańszego biletu na dowolnych odcinkach, np. między Zabrzem a Sosnowcem, Chorzowem a Dąbrową Górniczą, według potrzeb pasażera, bez konieczności zakupu biletu na całą sieć kolejową.

Bilet Obszarowy będzie również bardzo korzystny cenowo. Dotychczas „kolorowe” Metrobilety kosztowały 220 zł. Teraz cena Biletu Obszarowego to 189 zł – 31 zł mniej.

Metrobilet Sieć 30 ważny na całej sieci w komunikacji miejskiej Transport GZM oraz na wszystkich liniach kolejowych Kolei Śląskich i POLREGIO na obszarze GZM kosztował będzie 249 zł. To o 50 zł taniej w porównaniu z dotychczasowym Metrobiletem, obowiązującym na takim terenie.

Dzięki porozumieniu z POLREGIO na podstawie Metrobiletów będzie można korzystać z większej liczby połączeń. Dotychczas obowiązywały one wyłącznie w pociągach obsługiwanych przez tę spółkę między Katowicami a Sławkowem. Teraz możliwe będzie również korzystanie z tych pociągów między Gliwicami a Pyskowicami i gminą Rudziniec, oraz między Katowicami i Mysłowicami, w pociągach jadących w kierunku Krakowa.

Wspólne bilety w Dąbrowie Górniczej obejmą wszystkie stacje kolejowe, od Sikorki do centrum.

Metrobilety można kupować w aplikacji Transport GZM (Google Play, App Store), a także w formie Metrokart, dostępnych w Punktach Obsługi Pasażera, punktach sprzedaży i biletomatach.  

Czytaj więcej

Strona główna

Przebudowa ulicy Młodych. Objazd dla autobusów linii 644 i 645

Wiadomości

Wyjątkowe książki dla pacjentek onkologicznych

Komunikaty

przetarg na najem przy ul. Żeglarskiej

Strona główna

W Dąbrowie Górniczej działa Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży