Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
27 kwietnia 2022

Planty w nowej odsłonie. To jeszcze nie koniec, bo zaplanowaliśmy również nasadzenia zieleni

Drukuj

Nowe alejki z nowoczesnym oświetleniem, droga rowerowa i wybieg dla psów, a także bezpieczne wyniesione przejścia dla pieszych – tak dzięki mieszkańcom wyglądają dziś planty. Teraz zadbamy jeszcze o zieleń oraz dodatkowe miejsca do parkowania.

Północna część Plant im. Harcmistrza Sfefana Piotrowskiego zyskała nowy układ alejek oraz wydzieloną drogę rowerową. Z myślą o osobach, które na zakupy przyjeżdżają na rowerach, na wysokości głównego wejścia na targowisko powstał także parking rowerowy.

2022.04.25 DG - Planty im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

– Docelowo prawie 900-metrowa droga rowerowa wzdłuż plant połączy się z drogami prowadzącymi do centrów przesiadkowych w centrum i w Gołonogu oraz z drogą, która powstanie wzdłuż al. Piłsudskiego i ul. Królowej Jadwigi przy okazji trwającej właśnie przebudowy torowiska – podkreśla wiceprezydent Damian Rutkowski.

Chodniki i poszerzona główna aleja zostały wyłożone kostką, natomiast przecinające ją ścieżki mają mineralną nawierzchnię hanse grand. Całość uzupełnia nowoczesne ledowe oświetlenie, liczne ławki i kosze na śmieci.

Wyróżnikiem północnej części plant jest ogrodzony wybieg dla psów, który powstał na wysokości I LO im. Waleriana Łukasińskiego. Przy wejściu na wybieg zainstalowano także poidełko.

2022.04.25 DG - Planty im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Będzie rekompensata za utracone miejsca parkingowe

Przy okazji modernizacji plant przybyło przejść dla pieszych przez aleję Poniatowskiego oraz – na wniosek mieszkańców – przez ul. Kopernika.

Dwa nowe przejścia dla pieszych przez ulicę Kopernika, m.in. w pobliżu Przedszkola nr 10, to tak tzw. sugerowane przejścia dla pieszych, bez oznakowania pionowego i zebry na jezdni. Zgodnie z przepisami i wymaganiami zachowania widoczności, po obu stronach tych przejść zlikwidowane zostały miejsca parkingowe – wyjaśnia Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów.

Nowością są także wyniesione przejścia dla pieszych, które powstały w pobliżu skrzyżowania ul. Augustynika z al. Poniatowskiego oraz na wysokości garaży przy ul. Kopernika.

Wszystkie opisane powyżej prace to efekt głosowania w Budżecie Obywatelskim w 2020 roku: projekt „Rodzinne Planty” zgłoszony przez Magdalenę Wąsik i Kamila Kiernożyckiego otrzymał 4612 punktów i został wybrany do realizacji. Wartość prac to ponad 4 mln zł.

W marcu radni zdecydowali o przekazaniu 750 tys. zł na dodatkowe prace przy plantach. W efekcie na końcu ul. Kopernika powstanie 16 miejsc parkingowych jako rekompensata za miejsca utracone podczas modernizacji plant.

Dodatkowo prace zostaną wkrótce zlecone i w najbliższych miesiącach – poza wspomnianymi miejscami parkingowymi – powstaną również poprzeczne alejki w południowej części plant. Istniejący asfaltowy chodnik w rejonie plenerowej siłowni zostanie przebudowany, a ustawione tymczasowo po tej stronie plant ławki zostaną wymienione na nowe.

– Dodatkowo na przejściach dla pieszych przez ul. Przemysłową planujemy montaż azyli – zapowiada Rafał Zwoliński.

Dodatkowa zieleń doda plantom więcej uroku

Zwieńczeniem wszystkich prac będą zaplanowane przez miasto nasadzenia zieleni.

– Na plantach nasadzimy około dwustu drzew: dębów, jesionów, klonów, brzóz, lip i ozdobnych grusz – wylicza Agnieszka Raus, kierownik Referatu Zieleni i Oczyszczania w Wydziale Infrastruktury Miejskiej.

Projekt przewiduje także nasadzenia trzech tysięcy krzewów – głównie dereni i tawuł – w tym hortensji w strefie wejściowej. Dopełnieniem zaplanowanej zieleni będą ozdobne trawy.

15

Zdjęcia z góry Marek Wesołowski

Czytaj więcej

Wiadomości

Na Placu Wolności stanie Farmakobus

Rekreacja

Wolne miejsca na „Aktywne wakacje w Dąbrowie Górniczej”

Strona główna

Likwidacja zatoki i przenosiny przystanku autobusowego na Łęknicach

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Majakowskiego 25