Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
13 listopada 2018

Piotr Kosiń Honorowym Obywatelem Miasta

Drukuj

We wrześniu 2018 roku Rada Miejska pośmiertnie nadała tytuł Honorowego Obywatela Dąbrowy Górniczej panu Piotrowi Kosiniowi. Uroczyste wręczenie aktu nadania jego najbliższym, miało miejsce 11 listopada w Pałacu Kultury Zagłębia, podczas obchodów Święta Niepodległości.

Piotr Kosiń to przedwojenny Harcerz Rzeczypospolitej Polskiej, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari, trzykrotnie uhonorowany Krzyżem Walecznych, odznaczeniami lotniczymi Polski i Wielkiej Brytanii. Jego losy są najlepszym przykładem tego, jak bieg historii potrafi odmienić ludzkie życie, nie pozwalając na realizację młodzieńczych planów, jednocześnie na długie lata oddzielając od najbliższych. Swoim życiem dał najlepsze świadectwo odwagi i determinacji polskiego żołnierza. Poświęcając się wojennym zadaniom, zyskał szacunek i uznanie w oczach kolegów oraz przełożonych. A dzisiaj wszystkich, którzy poznają jego życie. Walcząc podczas II wojny światowej w 2. Pułku Lotniczym z Krakowa, potem w Dywizjonie Bombowym 301 w Wielkiej Brytanii, przeszedł prawdziwy, acz trudny do wyobrażenia szlak bojowy, wykazał się nieprawdopodobną odwagą, męstwem i poświęceniem. Pokonał też niesamowitą drogę, by wrócić do Wolnej Polski. Do swojego miasta – Dąbrowy Górniczej wrócił po 63 latach, w 2002 roku, tutaj też zmarł – ostatniego grudnia 2011 roku.

Przyszedł na świat 29 maja 1916 r. Jego rodzice to Piotr i Władysława z domu Zander. Miał czwórkę rodzeństwa, siostrę Irenę i trzech braci: Tadeusza, Ryszarda i Wiesława. Uczęszczał do Szkoły Powszechnej nr 5 przy ul. Konopnickiej, później do Szkoły Technicznej w Sosnowcu. W 1937 r. został urzędnikiem dąbrowskiego magistratu. Począwszy od 1932 r. należał do Związku Harcerstwa Polskiego oraz Związku Strzeleckiego pełniąc wiele odpowiedzialnych funkcji (zastępowy, skarbnik, przyboczny drużyny i drużynowy drużyny im. Jana III Sobieskiego w Dąbrowie Górniczej). O tym, jak ważną rolę pełnił w tych patriotycznych organizacjach świadczy fakt, że po 1939 r. był przez długi okres poszukiwany przez Niemców.
W 1938 r. otrzymał powołanie do wojska, rozpoczął służbę w 2 Pułku Lotniczym w Krakowie. W ciągu najbliższych miesięcy w eskadrze szkolnej na lotnisku w Rakowicach ukończył naziemne przeszkolenie na radiomechanika, a następnie w stopniu starszego szeregowca przydzielony został do jednej z krakowskich eskadr Karasi. Wraz z tą eskadrą przeszedł szlak wojenny we wrześniu 1939r., a w dniu agresji radzieckiej 17 września na rozkaz polskiego dowództwa przekroczył granicę rumuńską.

Przez Jugosławię, Grecję dotarł do Francji, gdzie formowało się na nowo polskie lotnictwo. Po kapitulacji Francji przez Morze Śródziemne dostał się do Algierii, Maroka i przez Gibraltar dopłynął do Wielkiej Brytanii. W polskim ośrodku w Blackpool rozpoczął szkolenie na radiotelegrafistę oraz strzelca pokładowego, później trafił na szkolenie do jednostki szkolenia operacyjnego w Bramcote. Przez szereg kolejnych miesięcy wykonywał treningowe loty na bombowcach Wellington, by ostatecznie 28 kwietnia 1942 r. otrzymać przydział do 301 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Pomorskiej” w Hemswell. Latał nad najmocniej bronionymi przez artylerię przeciwlotniczą i myśliwce celami w Niemczech, min. Essen, Emden, Bremę, Duisburg, Hamburg, Saarbrücken, Frankfurt, Mannheim oraz na tzw. „gardening”, czyli minowanie morza w rejonie działań marynarki nieprzyjaciela.

W styczniu 1943 r. wykonał swój ostatni lot bojowy. Ogólnie na swoim koncie miał 32 loty bojowe (sześć z tych lotów ze względu na awarię samolotu nie zostało ukończonych), z których uznano jedynie 29. Mimo, że regulaminowo należało wykonać 30 lotów, zaliczono mu pełną turę i zwolniono z dalszego latania operacyjnego. Został instruktorem radiotelegrafistów, którzy wkrótce mieli zacząć latać bojowo, przeszkalał lotników w zakresie obsługi sprzętu radionawigacyjnego, latał na krótkie loty nieoperacyjne, testując sprzęt radiowy i radionawigacyjny.

Po rozwiązaniu Polskich Sił Powietrznych, po demobilizacji planował podjęcie pracy w cywilnych liniach lotniczych, ostatecznie ze względów rodzinnych zrezygnował z tego zamiaru i podjął pracę na angielskiej kolei, by w 1983 r. odejść na emeryturę. Po wojnie nie wrócił do kraju, o kolegach którzy zdecydowali się na ten krok nic nie było wiadomo, nie przychodziły żadne wiadomości. Konspiracyjnie otrzymał informację z domu, że rodzina nie jest gotowa na jego przyjęcie. Zrozumiał, że nie może wrócić. Pierwszy raz przyjechał do Polski około 1960 r., kiedy ustał stalinowski terror. Później wielokrotnie odwiedzał kraj i rodzinne strony. Ostatecznie po 63 latach pobytu na obczyźnie, po śmierci swojej żony, 21 października 2002 r. powrócił na stałe.

Zmarł 31 grudnia 2011 roku. Pochowany został w rodzinnym grobowcu na cmentarzu przy ul. 11 Listopada. W strugach deszczu żegnało go niebo. Taka pogoda podobno była dobra dla lotników wojennych, byli bowiem mniej widoczni dla wroga. Okropna jednak dla ówczesnych pilotów i nawigatorów, bo wyposażenie techniczne samolotów w latach czterdziestych minionego wieku, odbiegające od wszelkich możliwych dzisiejszych standardów, wymagało od nich wielkiej determinacji i dogłębnej znajomości swojego fachu.

Zainteresowanych życiem i osobą pana Piotra Kosinia odsyłam do artykułów zamieszczonych w Przeglądach Dąbrowskich: Przegląd Dąbrowski nr 7 z sierpnia 2011 roku oraz Przegląd Dąbrowski nr 1 ze stycznia 2012.

Lucyna Stępniewska

Czytaj więcej

Biznes

„Twój model biznesowy”. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać swoje pomysły

Wiadomości

Weekend w mieście

Strona główna

Konkurs plastyczny na plakat promujący jazdę rowerem

Biznes

Kolejni przedsiębiorcy w gronie laureatów Konkursu im. Adamieckiego