Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
23 marca 2018

Pierwszy wiosenny weekend

Drukuj

W pierwszy wiosenny weekend zachęcamy do skorzystania z naszych kulturalnych propozycji.

 

 

 

PIĄTEK

 

 

Klub Malucha, godz. 12.00.
Miejska Biblioteka Publiczna
Cykliczne zajęcia dla dzieci w wieku 2-5 lat w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej. W programie m.in.: gry i zabawy dla najmłodszych, wspólne czytanie i zajęcia plastyczne. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod nr tel. 32 262 49 14.

Kartka świąteczna, godz. 15.00.
Świetlica Środowiskowa w Trzebiesławicach
Na warsztatach z papieroplastyki, dzieci będą miały okazję zrobić własnoręcznie kartki wielkanocne.

Fantazje, wizje, inspiracje – wernisaż wystawy obrazów Grupy Plastycznej Dąbrowa, godz. 17.00.
Klub Osiedlowy Helikon
W świątecznej atmosferze, zostanie podsumowana roczna działalność dąbrowskich plastyków. Na takim wydarzeniu nie może zabraknąć muzycznych akcentów i okolicznościowych niespodzianek.

Easy English godz. 15.30.
Miejska Biblioteka Publiczna
Kolejne zajęcia, na których dzieci będą mogły nauczyć się języka angielskiego.

Maciej Kot – malarstwo, godz. 8.00.-20.00
Pałac Kultury Zagłębia, kawiarnia
Wystawa malarstwa Macieja Kota będzie prezentowana od 15 marca do 15 kwietnia w godzinach otwarcia Pałacu Kultury Zagłębia, w przestrzeniach wystawienniczych przy sali teatralnej. Wernisaż odbędzie się 15 marca o godz. 17:00 w kawiarni.

Maciej Kot – urodzony 17 listopada 1976 w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie). Artysta którego celem jest wyczerpanie granic możliwości w ukazaniu obrazu sztuki inteligentnej. Realizuję projekty w których lubi sam siebie odkrywać i eksperymentować. W sztuce malarstwa uprawia silny symbolizm. Ekspresyjny i znaczący, mający swój przekaz.

Anatomia prawidłowa człowieka (anatomia patologiczna) i fizjologia stanowi wielce istotny czynnik w sztuce artysty. Inspiracje artystyczne na polu naukowym czerpie realizując prace badawczą w Instytucie, Zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem Prof. dr hab. n.med. Grzegorza Bajora.

Maciej Kot to artysta, któremu dzieci zawdzięczaj kolorowe bajkowe szpitale. Szarość w szpitalach zaczął zmieniać od 2000 roku, kiedy to rozpoczął program Motylkowe Szpitale Fundacji Porozumienie bez Barier Jolanty Kwaśniewskiej. 18 lat malując szpitalne wnętrza oddziałów dziecięcych zamienił je w krainy koloru, by pobyt ten mniej bolał. W latach 2000-2018 wymalował już ponad 200 oddziałów szpitalnych dla dzieci.

18 lat malując szpitalne oddziały dla dzieci to więcej dla mnie niż pełnoletniość i zrozumienie o dorosłości decyzji, oraz chęci ukazania tego, co nieco więcej we mnie jest ukryte. Chcę wręcz me bramy intelektualne, twórcze otworzyć.

Ta decyzja otworzyła nowy rozdział w życiu artysty rozpoczynając Studia Podyplomowe na Wydziale Malarstwa w pracowni Prof. dr hab. Andrzeja Bednarczyka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i rozpoczynając postępowanie zapowiedzi przygotowując się do otwarcia przewodu doktorskiego w Pracowni Interdyscyplinarnej w pracowni Prof. dr hab. Zbigniewa Bajka.

Uczestniczył w wielu prestiżowych projektach oraz kampaniach. Współpracuję z wieloma Fundacjami, instytucjami, wieloma znanymi artystami muzykami, aktorami, reżyserami, scenarzystami, poetami, naukowcami: zapraszając ich do wspólnego działania na rzecz zainicjowania wartości czym jest Kultura, Sztuka, Nauka. Działania artysty zostały wielokrotnie wyróżnione, odznaczone przez liczne instytucje.

Mecenas Akademii Sztuki, Klubu Integracji Europejskiej w Warszawie (do roku 2013). Rzecznik Prasowy i Konsultant ds. Kreatywności i Kultury Organizacyjnej Szpitala dziecięcego Im. Prof. J. Bogdanowicza w Warszawie (do roku 2013). Artysta również zawodowo zajmował się procesami terapii zajęciowych wykorzystując nauki psychologii i psychologii barw.

Od 2015: Główny projektant i realizator programu marki Kubuś Kubusiowe Szpitale.

Atrakcyjny pozna panią… – spektakl teatralny, godz. 19.00.
Pałac Kultury Zagłębia
„Atrakcyjny pozna panią…” to kultowa już komedia, która powstała w 2000 roku, od razu stając się prawdziwym hitem teatralnym. Blisko 1000 prezentacji w Polsce i za granicą, komedia ta była także pierwowzorem popularnego filmu o tym samym tytule. Atrakcyjny… powrócił na scenę w 2016 roku w nowej odsłonie i gwiazdorskiej obsadzie.

Sztuka napisana i wyreżyserowana przez Marka Rębacza, autora takich hitów jak Dwie morgi utrapienia, Basia sama w domu, Egzektur czy Maciejowe podwórko, a także scenariusza do filmu Zróbmy sobie wnuka.

Jeszcze niedawno bez specjalnego skrępowania używano określeń „stara panna” czy „stary kawaler”. Dziś, w dobie poprawności, te same osoby nazywamy singlami. Stary kawaler był pośmiewiskiem, a stara panna obiektem żartów. Do singli zaś przylgnęło bezpieczne określenie „samotnych z wyboru”. „Atrakcyjny pozna panią…” nie jest komedią o singlach po japońsku, grecku, czy żydowsku. Jest prawdziwą, polską, historią o Stasiu – starym, wiejskim, kawalerze, który w poszukiwaniu żony dopuszcza się oszustwa. Daje prasowy anons i kłamie w nim ile wlezie. Podaje się za przystojnego i majętnego biznesmana, mieszkającego w wiejskiej posiadłości, choć w rzeczywistości mieszka w rozpadającej się chałupie i sama uroda Stasia pozostawia wiele do życzenia. Marzy o żonie pięknej i młodej, takiej, jakie widuje w kolorowych pismach. W sposób kategoryczny odrzuca zaloty sąsiadek, które dowiedziawszy o jego poszukiwaniach, spieszą zaoferować swoje wdzięki i talenty. W miłosnych rozterkach, dzielnie wspiera Stasia jego wierny druh – Rysio, wieloletni przyjaciel i kompan „do szklanki”. Stasio zaś wspiera dobrym słowem i doświadczeniem Wojtka – młodego sołtysa, nieszczęśliwie zakochanego w jakiejś tam Mariolce. Mija kilka dni i anons przynosi zaskakujący skutek: do wsi przyjeżdża piękna, młoda, dziewczyna, wyglądająca jak prawdziwa dama… I dopiero teraz zaczynają się prawdziwe kłopoty i prawdziwe kłamstwa.

Obsada:
Mikołaj Roznerski
Sylwester Maciejewski
Lech Dyblik
Adriana Kalska
Elżbieta Jarosik
Aleksandra Nieśpielak

Scenariusz i reżyseria: Marek Rębacz
Produkcja i organizacja spektaklu: Katarzyna Rębacz oraz Piotr Rębacz
Czas trwania spektaklu: 2h 10min. z przerwą

SOBOTA

Biblioteka Planszówek, godz. 10.00.
Miejska Biblioteka Publiczna
Zapraszamy wielbicieli planszówek do spędzenia czasu, grając w gry bez prądu.

Pomóż utopić Marzannę
Plac Wolności godz. 15.00.-18.00.
Stowarzyszenie Rowerowa Dąbrowa zaprasza wszystkich na pierwszy wiosenny przejazd rowerowy z Marzanną imieniem Sonia i uroczyste wrzucenie jej do rzeki Przemszy.

Startujemy  z pl. Wolności, o godz. 15.00. Następnie przejazd do mostku nad Przemszą (obok Parku Zielona) skąd Marzanna popłynie z zimą do morza.

My pojedziemy dalej wytyczoną trasą do Ośrodka Opiekuńczo Wychowawczego PRZYSTAŃ, gdzie po przejechaniu w sumie ok. 8 km, o godz. 16-tej, nastąpi zakończenie imprezy okazjonalnym ogniskiem. Prowiant do ogniska we własnym zakresie, choć gospodarze zadeklarowali przygotowanie na tę okazję poczęstunku-niespodzianki. Do zobaczenia na starcie!

Kortez z zespołem – koncert, godz. 19.00.
Pałac Kultury Zagłębia
Po dwuletniej przerwie i wydaniu kolejnej płyty Kortez ponownie odwiedzi Pałac Kultury Zagłębia, podczas swojej nowej trasy koncertowej. Artysta, który poprzednim razem zapełnił Salę Teatralną do ostatniego miejsca, a kolejka osób po jego autograf mierzyła ok. 100 metrów, zaprezentuje materiał z nowego albumu 24 marca o godzinie 19:00.

Kortez w nowym roku ponownie wyrusza w trasę promującą jego drugą płytę Mój dom (premiera 3.11.2017 r.), a po dwóch tygodniach osięgnęła status Złotej Płyty debiutując na OLISie na pierwszej pozycji. Singiel Dobry moment dotarł na szczyt Listy Przebojów, między innymi radiowej Trójki, a na YouTube przekroczył już 3 mln. odsłon. Jesienna trasa została wyprzedana w całości. Kortez wspólnie z zespołem odwiedził ponad 30 miast.

Kilka słów o nowym albumie:
Czegoś podobnego dawno u nas nie było – Mirosław Pęczak (Polityka).
Mój dom to zdecydowanie jedna z najlepszych płyt tego roku – Artur Wojtczak (Music Is).
Czegokolwiek oczekiwaliście po drugiej płycie artysty z jednym z najbardziej spektakularnych debiutów polskiej muzyki, macie to, tylko bardziej – Kaśka Paluch (onet.pl).

NIEDZIELA

Królewna Fasolka – interaktywne przedstawienie dla dzieci w wieku przedszkolnym, godz. 10.30.-11.30.
Dom Kultury Ząbkowice
Witajcie w krainie Grządkowej, w której dwójka warzywnych skrzatów Karotek i Groszka, uwielbia uprawiać warzywa i owoce. Pewnego dnia znajdują przed swoim domkiem małe ludzkie dziecko. Jednocześnie okazuje się, iż Czarodziej Robaczek rzucił straszliwą klątwę na krainę Grządkową i chce pożreć wszystkie uprawy. Z pomocą przychodzi im Cebulowa Wróżka oraz dzieci zgromadzone na widowni. Czy uda im się pokonać Robaczka? Jaką rolę odegra ludzkie dziecko? I czy szpinak może być dobry? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego przedstawienia. Spektakl skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym. Zachęca on najmłodszą publiczność do zdrowego odżywiania się oraz zawiera w sobie drobne elementy języka angielskiego.

CAŁY WEEKEND

Trzy billboardy za Ebbing, Missouri, godz. 17.00.
Kino Kadr
Gatunek: dramat, komedia, kryminał; kraj produkcji: USA, Wielka Brytania, 2017; czas trwania: 115 min
Reżyseria: Martin McDonagh; obsada: Frances McDormand, Abbie Cornish, Peter Dinklage, John Hawkes, Lucas Hedges
Wyróżniony 7 nominacjami do Oscara, 4 Złotymi Globami, 9 nominacjami do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) oraz nagrodą publiczności na festiwalu Camerimage w Bydgoszczy i nagrodą za scenariusz na festiwalu filmowymw Wenecji 2017 mroczny komediodramat w reżyserii nagrodzonego Oscarem Martina McDonagha (Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj). Małe miasteczko na amerykańskiej prowincji. Od morderstwa córki Mildred Hayes (nagrodzona Oscarem Frances McDormand) upłynęło kilka miesięcy, a lokalna policja nadal nie wpadła na trop sprawcy. Zdeterminowana kobieta decyduje się na śmiałe posunięcie: wynajmuje trzy tablice reklamowe na drodze wiodącej do miasteczka i umieszcza na nich prowokacyjny przekaz, skierowany do szanowanego przez lokalną społeczność szefa policji, szeryfa Williama Willoughby’ego (nominowany do Oscara Woody Harrelson). Gdy do akcji wkracza zastępca szeryfa, posterunkowy Dixon (Sam Rockwell) – niezrównoważony, porywczy maminsynek, któremu zarzuca się zamiłowanie do przemocy – starcie między Mildred Hayes a lokalnymi siłami porządkowymi przeradza się w otwartą wojnę. W pozostałych rolach: Abbie Cornish, Peter Dinklage, John Hawkes i Lucas Hedges.

Wieża. Jasny dzień godz. 19.30.
Kino Kadr

Gatunek: dramat, thriller; kraj produkcji: Polska, 2017; czas trwania: 106 min
Reżyseria: Jagoda Szelc; obsada: Anna Krotoska, Małgorzata Szczerbowska, Anna Zubrzycki

Wieża. Jasny dzień,  thriller psychologiczny, objawienie Festiwalu Filmowego w Gdyni, to debiut reżyserski Jagody Szelc, tegorocznej laureatki Paszportu Polityki. Film został zakwalifikowany do prestiżowej sekcji Forum 68. Berlinale.

Na parę dni przed uroczystością Komunii Świętej – małżeństwo Mulę (Anna Krotoska) i Michała (Rafał Cieluch) z kilkuletnim dzieckiem Niną odwiedza niecodzienny gość: niewidziana przez rodzinę od lat młodsza siostra Muli – Kaja (Małgorzata Szczerbowska), która jest biologiczną matką dziewczynki. Czy Kaja będzie starał się odzyskać dziecko? Rodzinie jej zachowanie wydaje się co raz bardziej dziwne. Wokół także dochodzi do wydarzeń, które trudno wyjaśnić. Kościelna uroczystość się zbliża, a atmosfera między siostrami gęstnieje. Wkrótce ma się okazać, że istnieje inny ważniejszy powód, dla którego Kaja wróciła.

Czytaj więcej

Strona główna

Nabór dzieci do klas pierwszych szkół podstawowych na rok szkolny 2024/2025

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Kasprzaka 25 i ul. Polcera

Kultura

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy Drodze Wojewódzkiej nr 790