Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
9 lutego 2022

Pierwsza tężnia solankowa w mieście nabiera kształtu

Drukuj

Przy ul. Stacyjnej kończy się montaż wysokiej na prawie 7 m altany. To znak, że budowa pierwszej w Dąbrowie Górniczej tężni solankowej powoli zmierza do finału.

– Ciekawostka: altana powstała bez użycia wkrętów. Konstrukcję zmontowaliśmy w tradycyjny sposób przy użyciu kołków bukowych – podkreśla Paweł Januchta z firmy Trzecia Przestrzeń, której miasto zleciło budowę tężni solankowej w pobliżu stacji kolejowej w Strzemieszycach.

Wysoka na 6,75 m altana została wykonana z drzewa modrzewiowego. Do skończenia jest jeszcze dach, który po deskowaniu zostanie pokryty gontem bitumicznym.

Pośrodku altany powstaje słup, który zostanie obłożony tarniną. U podnóża wylejemy jeszcze misę, do której ze słupa ociekać będzie solanka – objaśnia Paweł Januchta.

2022.02.08 DG – Strzemieszyce Wielkie. ul. Stacyjna. Budowa pierwszej w mieście tężni solankowej. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Montaż altany to jeden z ostatnich etapów inwestycji. Na wstępie rozpoczętych w ostatnim kwartale zeszłego roku prac wymieniono m.in. grunt do głębokości 2,1 m. Zabudowano także mogący pomieścić 10 m sześć. solanki zbiornik oraz filtr, który będzie oczyszczał wracającą do zbiornika solankę.

Przed wykonawcą jeszcze prace brukarskie: kostką zostanie wyłożone koło, na którym została ulokowana altana. Później teren inwestycji zostanie doprowadzony do ładu, a dwie alejki na skwerze zostaną wysypane grysem. Całość zwieńczy montaż ławek i koszy na śmieci.

Projekt strzemieszyckiej tężni przygotowała katowicka pracownia Axis Architekci.

Skończy się budowa tężni, zacznie się budowa tunelu

O wartej ponad 512 tys. zł budowie tężni w tym konkretnym miejscu zdecydowali mieszkańcy podczas ostatniej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.

Inwestycja jest częścią koncepcji wypracowanej wcześniej podczas konsultacji społecznych. Zakłada ona, że w rejonie ulicy Stacyjnej powstanie pełna zieleni przestrzeń o charakterze rekreacyjnym. W efekcie park w pobliżu stacji ponownie ma się stać główną i reprezentacyjną częścią Strzemieszyc.

Kolejną inwestycją w tym miejscu – zaplanowaną przez miasto wspólnie z PKP – będzie budowa tunelu pieszo-rowerowego pod torami, który połączy obie części dzielnicy. W minionym tygodniu radni zgodzili się, by w latach 2022-2023 przekazać na inwestycję 4 836 991,87 zł. Pozwoli to podpisać umowę z wykonawcą, który inwestycję zrealizuje w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

Czytaj więcej

Strona główna

Weekend w mieście

Rekreacja

Wyjazdowy mecz na ekranie

Strona główna

Pamiętają o lokalnym bohaterze

Strona główna

Bieg Tomka 2023