Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
5 października 2018

Październikowy weekend

Drukuj

Nadchodzący weekend zdominują wydarzenia, organizowane z myślą o dzieciach. Szafing w Pałacu Kultury Zagłębia zdobył już renomę i cieszy się ogromną popularnością. Sobotnia edycja na pewno przyciągnie najmłodszych dąbrowian, dla których przygotowano wiele atrakcji. Mamy też zaproszenie do kina i sportowe emocje dla kibiców siatkówki. 

piątek, 5 października

40-lecie Zespołu Szkół Plastycznych – wystawa uczniów
Pałac Kultury Zagłębia godz. 10.00.-16.00.
Z okazji 40-lecia istnienia placówki, w Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się wystawa prac uczniów, na której zostaną zaprezentowane dzieła malarskie, reklamowe, szklane, witraż, grafika i rysunek. Wystawa będzie dostępna w Galerii Sztuki od 26 września do 5 października.
Dąbrowski „Plastyk” powstał 20 czerwca 1978 r., a w pierwszej klasie znalazło się 40 osób. Z roku na rok szkołą interesowało się coraz więcej młodych ludzi, którzy uczyli się jak tworzyć, organizować wystawy, dokonywać selekcji prac i odpowiednio je reklamować. W grudniu 1992 r. w Pałacu Kultury Zagłębia odbyła się pierwsza aukcja prac uczniów, a w 1998 r. szkole nadano imię Tadeusza Kantora. Rok później, ze względu na reformę szkolnictwa, „Plastyk” otworzył swe podwoje również dla młodszych adeptów sztuki i obok liceum zaczęła funkcjonować Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych, a całą placówkę nazwano Zespołem Szkół Plastycznych. Nowe liceum czteroletnie zastąpiło dawne, w którym nauka trwała 5 lat. Szkoła pęczniała od uczniów, pędzli i idei. Pojawiły się pracownie reklamy wizualnej, fotograficzne, informatyczne, komputerowe i malarskie.

Brzydkie kaczątko – Teatralne Piątki
Miejska Biblioteka Publiczna godz. 18.00.
Podczas pierwszego spotkania w nowym sezonie, młodzi widzowie obejrzą spektakl „Brzydkie kaczątko”, który wystawi Fundacja – ależ Gustawie
Rezerwacje bezpłatnych wejściówek na 5 dni przed rozpoczęciem wydarzenia: rezerwacje.biblioteka-dg.pl  Aby dokonać rezerwacji, należy mieć aktywną kartę biblioteczną.

sobota, 6 października 

Szafa Dzieciaka
Pałac Kultury Zagłębia godz. 10.00.-16.00.
Zapraszamy na kolejną edycję Szafy dzieciaka, w ramach której odbędzie się szafing dziecięcy połączony z mnóstwem atrakcji dla najmłodszych. Wszyscy opiekunowie dziecięcej garderoby, których stresuje każda zmiana sezonu, czyli sterta za krótkich nogawek i rękawów, a co za tym idzie – perspektywa nowych wydatków, znajdą tutaj rozwiązanie swoich problemów. Będzie w czym wybierać, bo na stoiskach pojawią się nie tylko ubranka i buty, ale też różnego rodzaju dziecięce akcesoria i zabawki – puzzle, książki, klocki, jeździki, foteliki, nosidełka, rowerki, maty edukacyjne i inne gadżety. W czasie, gdy dorośli zajmą się dziecięcymi szafami, ich pociechy nie będą miały czasu na nudę: koncerty, seanse w kinie, warsztaty i zabawy – każdy znajdzie coś dla siebie.
Program Szafy dzieciaka – edycja jesień 2018
Szafing dziecięcy 10:00-16:00 | hole – parter, I piętro
Bawialnia – zajęcia i zabawy dla młodszych dzieci 10:00-16:00 | sala konferencyjna nr 218, I piętro
Warsztaty artystyczne 10:00-16:00 (Sala Agora, I piętro)
Viva Flamenco – kameralny koncert muzyki rozrywkowej 10:30, 12:00 | Sala Teatralna. Czas trwania: 45 min; bilet: 10 zł
Krzysiu, gdzie jesteś? – film dla dzieci 13:30 | Sala Teatralna. Czas trwania: 105 min; bilet: 12 zł.
Bella i Sebastian 3 – film dla dzieci 10:00, 12:00 | Kino Kadr. Czas trwania: 100 min; bilet: 12 zł.
Warsztaty plastyczne* | Pracownia plastyczna, parter.
11:00 Malarstwo wielkoformatowe – malowanie na deskach impresji jesiennych zajęcia dla dzieci w wieku 7+ (jedną ilustrację malują 2 osoby), udział w zajęciach we własnym fartuszku ochronnym
12:30 Szklane ramki – tworzenie barwnych obrazów na szkle zajęcia dla dzieci w wieku 4+ (z opiekunem) lub 7+ (bez opiekuna), udział w zajęciach we własnym fartuszku ochronnym
14:00 Szklane mozaiki – warsztaty z witrażu zajęcia dla dzieci 7+
*wstęp na warsztaty do pracowni plastycznej na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w dniu imprezy w punkcie informacyjnym.

godzina 17.00 MKS – Budowlani Toruń
mecz siatkówki Hala Sportowa Centrum. Wstęp wolny

Dąbrowska drużyna rozegra drugi mecz w I lidze kobiet. Rywalem dąbrowianek będzie klub Budowlanych Toruń. Po zakończonym sezonie 2017/2018 w obu drużynach doszło do dużych roszad kadrowych.  Dla całkowicie odmłodzonej toruńskiej drużyny będzie to pierwszy mecz w rozgrywkach I ligi. Nasze zawodniczki mają już za sobą pierwsze wygrane spotkanie z UNI Opole (3:0). Ligowe zmagania rozpoczęły w dobrych nastrojach. Trzymamy kciuki za kolejne spotkania! Wstęp wolny

zobacz także karnety na sezon 2018/2019

cały weekend

Kler
Kino Kadr godz. 17.00. i 19.30.
Gatunek: obyczajowy; kraj produkcji: Polska 2018; czas trwania: 133 min
Reżyseria: Wojtek Smarzowski; obsada: Janusz Gajos, Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak, Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Mateusz Więcławek, Iza Kuna, Iwona Bielska, Mirosław Haniszewski, Bartosz Bielenia, Michał Gadomski.

Wojtek Smarzowski, twórca wielokrotnie nagradzanych dzieł: Wołyń, Pod Mocnym Aniołem, Drogówka, Róża, Dom zły i Wesele, wraca z nowym filmem. Kler to obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii”, rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, częstokroć przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dają Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak oraz – po raz pierwszy u Smarzowskiego – Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in. Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna.
Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce… Drugi z księży – Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.
Celem naszego filmu nie jest podejmowanie dyskusji na temat wiary czy krytyka osób wierzących. Wiarę uznajemy za jedną z najbardziej intymnych sfer każdego człowieka. Chcemy jednak mówić o ludzkich działaniach i postawach budzących nasz fundamentalny sprzeciw. Nasz film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś. To niezwykle poruszająca, ale równocześnie prawdziwa historia.
Nie kryjemy swego zafascynowania osobą papieża Franciszka, tak skrajnie niepasującego do dzisiejszego, zatraconego w konsumpcji świata. Oto papież, który przestronne, luksusowe apartamenty w Pałacu Apostolskim dobrowolnie zamienił na skromne mieszkanko w Domu św. Marty. Reformy, jakich się podjął, mają na celu przede wszystkim budowę Kościoła całkowicie misyjnego, rozumianego jako wspólnota, która zwróci się z pomocą zagubionym i służyć będzie ludziom na całym świecie. Franciszek to papież stawiający na pierwszym miejscu nie prawo, ale czyste miłosierdzie. Kościół według niego powinien być ubogi, służyć ubogim, opłakiwać tych, których nikt nie opłakuje. Franciszek krytykuje materializm, jednak duchowni udają, że tego nie słyszą. To aż prosiło się o refleksję filmową. Jak w całej tej sytuacji odnajdują się zwykli, przeciętni księża? Jak patrzą na to wszystko wierni? Na te pytania, oraz kilka innych, staramy się dać odpowiedź w swoim obrazie – mówią twórcy filmu.

Czytaj więcej

Wiadomości

Ważny etap budowy nowej drogi w kierunku Gołonoga. Objazd do ulicy Kolejowej [MAPA]

Rekreacja

Weekend w mieście

Rekreacja

Sportowych emocji ciąg dalszy

Strona główna

Wielkie święto folkloru w Dąbrowie Górniczej