Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
21 maja 2024

Pamiętaj o dokumentach i trzeciej tablicy

Drukuj

Zbliżają się wakacje i czas częstszych podróży zagranicznych. Kiedy poza Polskę wybieramy się autem, trzeba pamiętać o posiadaniu przy sobie dowodu rejestracyjnego. Pogoda sprzyja też wyjazdom na rower. Jeżeli przewozimy go na bagażniku z tyłu samochodu, powinniśmy na nim mieć tablicę rejestracyjną.

– W związku z dostępem odpowiednich organów do bazy danych CEPiK, w sytuacji kiedy poruszamy się pojazdem w obrębie naszych granic i dopełniliśmy wszelkich formalności w zakresie rejestracji swojego pojazdu praktycznie nie musimy posiadać przy sobie dokumentów w formie fizycznej. W razie kontroli funkcjonariusz będzie w stanie zweryfikować dane pojazdu w ramach dostępu do systemów państwowych – mówi Michał Dratwiński, kierownik Referatu Rejestracji Pojazdów UM w Dąbrowie Górniczej.

Sytuacja ta wygląda jednak odmiennie w przypadku służb w innych państwach, które nie mają dostępu do naszych baz danych związanych z pojazdami.

– Zatem aby uniknąć utrudnień w poruszaniu się pojazdem poza granicami naszego kraju konieczne jest posiadanie dowodu rejestracyjnego z ważnym badaniem technicznym. W związku z tym, jeśli nie odebrałeś jeszcze „stałego” dowodu rejestracyjnego warto zgłosić się do tutejszego Referatu Rejestracji pojazdów przed wyjazdem na zagraniczną wycieczkę – wskazuje Michał Dratwiński, kierownik Referatu Rejestracji Pojazdów.

Aby odebrać dowód rejestracyjny, należy na stronie www.kalendarz.dg.pl umówić wizytę w Urzędzie Miejskim, w kategorii „Pojazdy/Kierowcy”, na stanowisku „B” realizującym „Inne sprawy komunikacyjne”. Jeżeli nie mamy dostępu do internetu, wizytę umówić można dzwoniąc do Centrum Obsługi Klienta pod numer 32 295 67 00.

Wakacyjna pogoda sprzyja również wycieczkom rowerowym, co wiąże się ze zwiększonym zainteresowaniem bagażnikami rowerowymi montowanymi z tyłu pojazdu, które zgodnie z przepisami muszą być oznakowane trzecią, dodatkową tablicą rejestracyjną.

– W przypadku planowania takiej wycieczki warto z odpowiednim wyprzedzeniem zgłosić się do tutejszego Referatu Rejestracji Pojazdów w celu złożenia zamówienia na trzecią tablicę rejestracyjną. Realizacja takiego zamówienia trwa kilka dni, a koszt tablicy wynosi 52,50 zł. Sprawa ta realizowana jest również na stanowisku „B” po uprzednim umówieniu wizyty – zaznacza kierownik Referatu Rejestracji Pojazdów.

Czytaj więcej

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Głównej i ul. Zakawie

Komunikaty

Pamiętaj o zgłoszeniu zbycia pojazdu. Możesz to zrobić online

Biznes

Chcesz poprawić swój biznes? Idź na szkolenia!

Wiadomości

W lato nie ma nudy! Dąbrowska Akcja Lato